Q: Prodaja vozila strancu - procedura, papiri ?

Offtopic, kafenisanje, itd...
Korisnikov avatar
vatser
Garaža: AR75 1.6
Lokacija: nis
Postovi: 72
Pridružio se: Čet Sep 08, 2016 8:49 pm

Q: Prodaja vozila strancu - procedura, papiri ?

Sub Jun 24, 2017 10:13 am

.
Treba mi pomoc, pa ko je imao iskustvo ili zna nekog ko zna neka pise ovde, svaka informacija je dragocena.

Naime, imam ponudu za svoju staru alfu (AR 75 - 1.6 - '90) od moguceg kupca iz USA.
On je u komunikaciji samnom 'isao sa srpskim' ali cini se koristio google translate. Nisam savim razumeo sve, ali pominje agenta i preuzimaca auta na mojoj adresi. Prethodno svemu, po njegovom predlogu, spreman je da prvo plati dogovorenu cenu preko PayPala.

Kako god, interesuje me pravna procedura kod prodaje vozila strancu?

.
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Q: Prodaja vozila strancu - procedura, papiri ?

Sub Jun 24, 2017 10:31 am

Iskreno pojma nemam.
Ali kako stoje stvari ako je prodas u USA, zasigurno nece kompleta zavrsiti pod presu, nego ce bar u nekom delu, a verovatno i cela nastaviti zivot, sto je vr' :arflag
Aj srecno sa prodajom :gr8:
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Q: Prodaja vozila strancu - procedura, papiri ?

Sub Jun 24, 2017 1:24 pm

Ja mislim da je standardna procedura, kupoprodajni ugovor samo, nema veze sto je stranac. Ako ne znas sa kim komuniciras onda je verovatno neka prevara, jedna od mnogih na tu foru. Jedan od primera posalje ti lazan racun da je uplaceno ali veca suma nego sto si trazio i kao da mu refundiras razliku ali preko western uniona.
Slika
Korisnikov avatar
vatser
Garaža: AR75 1.6
Lokacija: nis
Postovi: 72
Pridružio se: Čet Sep 08, 2016 8:49 pm

Re: Q: Prodaja vozila strancu - procedura, papiri ?

Sub Jun 24, 2017 2:14 pm

.

Tako je, ipak pokusaj prevare. Ali moram priznati sa prilicnim njegovim trudom u odnosu na klasican fishing. Regularno se registrovao i potom javio na moj oglas na kupujemprodajem. Verovatno cu mu na ove njegove poslednje mejlove o uplati odgovoriti kako je danas subota, a sutra nedelja te da se strpi i da cu uplatiti potrebne troskove u ponedeljak. Neka se malo ponada da mu je proslo.

Bez obzira na ovakav ishod i dalje me interesuje procedura prodaje auta strancima, jer imam drugi stariji (nije alfa) auto koji mislim prodati preko ino-oglasa za oldtajmere.

Dakle, ko sta zna neka pise. A svakako cu uskoro otici kod neke spediterske sluzbe a oni bi morali znati.

.
JaMaL
Garaža: 75 TS
75 TB
Lokacija: Severno od Albukerkija
Lokacija: Bgd
Postovi: 1369
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:04 pm

Re: Q: Prodaja vozila strancu - procedura, papiri ?

Sub Jun 24, 2017 5:26 pm

Sto se tebe tice totalno te ne zanima njegov deo...

Ti si sto se nase drzave tice pokrio sebe sa overenim kupoprodajnim ugovorom da automobil vishe nije tvoje vlasnistvo i odjavljenim tablicama u supu.

Dalje te ne zanima...kad overite ugovor, skines talice i uzmes pare ti si zavrsio...
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: Q: Prodaja vozila strancu - procedura, papiri ?

Sub Jun 24, 2017 5:47 pm

Nije zavrsio dok se ne plati porez
Slika
Korisnikov avatar
vatser
Garaža: AR75 1.6
Lokacija: nis
Postovi: 72
Pridružio se: Čet Sep 08, 2016 8:49 pm

Re: Q: Prodaja vozila strancu - procedura, papiri ?

Sub Jun 24, 2017 8:51 pm

OK, nije problem da odjavim tabllice. To sam duzan cim istekne registracija i prodje mesec dana. mada i kada je duze uglavnom ne prave problem. Ali zasto je to za kupca bitno. Ako to ne uradim je li njemu pravi problem.

U svakom slucaju on treba verovatno da ima set nekih dokumenata kada izlazi iz zemlje Srbije i jos pre kada ulazi u svoju zemlju. Mene interesuje sta ja treba da mu dam odnosno od mene zavisi. Kupoprodajni ugovor, dalje mozda odjavljena dozvola ili neka potvrda da je odjavljena i sta mozda jos.

Jos jedno, to je slucaj kada kupac da kazem meni dolazi ovde, ali interesuje me jos jedan slucaj. npr. ja dogovorim sa kupcem da mu isporucim auto u npr. Bevervijku u Holandiji. Meni to nije npr. problem sto se tice transporta jer ovi nasi idu prazni tamo sa prikolicama. Ali sta ce meni traziti na nasem izlazu pa redom sve do ulaska u holandiju. I sta ja sem auta tada od papira dajem kupcu.

Verovatno to spediteri znaju iako mislim da je redje da auto izlazi nego sto se, znamo, dovoze. Ali nije sigurno ni retko da npr neko iz srbije proda nekom u hrvatskoj i sl.
Korisnikov avatar
Transporter159
Garaža: Alfa Romeo 159, 1.9 jtdm
Lokacija: Beograd
Postovi: 280
Pridružio se: Ned Mar 06, 2016 2:09 pm

Re: Q: Prodaja vozila strancu - procedura, papiri ?

Ned Jun 25, 2017 7:58 am

Iz licnog iskustva,davne 82-e odvezao sam auto do Graca i skinuo tablice ,dao holandjaninu overenu kopiju saobracajne i to je to.Pre 4g,isto samo sto sam isao do madjarske.Ovog puta nemac,utovario na prikolicu i dovidjenja.Ako izlazi iz zemlje na prikolici postoji mogucnost da ti traze potvrde zasto izlazi iz zemlje, iz muzeja bivseg ministra,da nije vozilo od istorijskog znacaja za automobilizam i saobracaj.A to moze da ti komplikuje posao.Znaci samo na tockovima predjes granu i to je to.

Povratak na “Cafeteria da Romeo”