Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sport, tjuning, uporedni testovi.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sre Avg 03, 2011 7:09 pm

Zainteresovalo me kako bi to moglo kod tebe da se sredi, pa evo jedne mogucnosti :grin:

Slika
Slika
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
dekideki
Drug Član
Drug Član
Garaža: 2001. Alfa Romeo 156 2.0 16V
Lokacija: Cukarica
Lokacija: Beograd
Postovi: 4465
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:11 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sre Avg 03, 2011 8:07 pm

ovo je odlican nacin uzimanja svezeg vazduha, ali:

zapitajte se zasto se taj Cold Air Intake uglavnom pravi da bude sto visi.
naime, verovatno ste se zatekli u situaciji totalne provale oblaka i privremene voznje po dubokoj vodi, koja doseze do farova? sad vam je malo jasnije...

*tzv. HIDRO-UDAR je uzasan po motor. ako motor usisa vodu kroz sistem kao na slici gore, dospece u cilindre, a kad pljusne po vrelim cilindrima pretvorice se u vodenu paru. pri tom procesu prelaska iz tecnog u gasovito stanje, voda se trenutno siri 1600 puta, pa zamislite sta ce napraviti kad ne bude imala gde...

niz bukvalnih eksplozija ce za sekund ceo motor pretvoriti u staro gvozdje.

ako hvatate svez vazduh, pokusajte da to bude sto vise (pogledajte ozbiljne kamione i terenska vozila gde im je usis). ako je to nemoguce, vec napravite zadihtovan usis na visini 10cm iznad asfalta, i ako vidite baru - ne ulazite u nju. jeftinije je da ugasite i sacekate da ode voda, koliko god dugo to trajalo.

***samo drugarski savet - treba na sve misliti. :wave:
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sre Avg 03, 2011 8:24 pm

Pa treba razmisljati i o tome, ali ipak, uletanje u ogromne bare ne bi svakako trebalo ciniti velikim brzinama... Sem razloga da ne udje voda u usis, posto je stvorena bara, velika je verovatnoca da postoji neko ulegnuce ili rupa na kojoj mozete ostetiti vozilo i na druge nacine, takodje mozete izgubiti kontrolu nad vozilom, ostetiti elektronske komponenete... Takodje, kada usis ide oko 50cm na gore, ne znam kolike su sanse da voda udje u usis pod nekim normalnim okolnostima?

I bas nije odican nacin, odlican nacin je uzimati iz maske :grin: Tj sto kracom putanjom i sto vecom povrsinom :D :arflag
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
Marko NS
Contact:
Garaža: AR Brera 2.0jtdm
ex AR 156 2.0jts
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 564
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 7:31 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pon Jan 16, 2012 7:26 pm

Dora napisao:Dizelaši rade na prezasićenju vazduha, uvek je otvor kolika je i cev a gorivom se dozira snaga, tako da tek tu nešto ne pomaže bilo kakav filter jer vazduha ima više nego što mu treba.
Koliko znam, JTS motori rade na istom principu... Da li to znači da ni kod mene protočni filter vazduha neće doprineti nekim boljim performansama? :scratch:
Living for the open roads.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Pon Jan 16, 2012 9:06 pm

Marko NS napisao:
Dora napisao:Dizelaši rade na prezasićenju vazduha... tu nešto ne pomaže bilo kakav filter jer vazduha ima više nego što mu treba. ;)

Koliko znam, JTS motori rade na istom principu... ;) Da li to znači da ni kod mene protočni filter vazduha neće doprineti nekim boljim performansama?
Uvek je dobro kad ima mnogo (hladnog) vazduha i odgovarajuće količine goriva. Doprinos protočnog filtera, u odnosu na prosečan fabrički filter, je mali, ali postoji.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
Marko NS
Contact:
Garaža: AR Brera 2.0jtdm
ex AR 156 2.0jts
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 564
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 7:31 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Čet Jan 19, 2012 12:15 am

:good: Samo kako doći do tog hladnog vazduha a izbeći opasnost od usisavanja vode... Mislim da bi jedino realno rešenje bilo neka modifikacija na limariji što mi se baš i ne sviđa. :scratch:
Living for the open roads.
Korisnikov avatar
Alex V6
Garaža: V6 inside
Lokacija: Srbija
Postovi: 773
Pridružio se: Ned Sep 11, 2011 11:23 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Čet Jan 19, 2012 2:26 am

Mislim da bilo koji nestandardni filter vazduha nije vredan muke. Dobici u snazi su nepostojeci, cak je moguce izgubiti koji NM ili konjic! Bar kod novijih automobila i jedino sto se dobija je zvuk usisavanja vazduha koji prekriva zvuk motora sto i nije bas najlepse, valjda vozite Alfu, ne morate da ga krijete :cool:. A o riziku hidro-udara da ne govorim. Sve su to teoretski dobici, kao i kad neko stavi drugi zadnji lonac auspuha pa kaze da je dobio 20KS :banghead:. Samo cist fabricki filter i nema problema. Evo sta sam ja uradio da dobijem bolji zvuk usisa:
Slika Slika Slika
Nije previse glasno ali je lepo poboljsanje i ne rizikujem kvar protokomera kao sa nekim filterom. Rezonator se skida zgodno, samo je potrebno savitljivo parce cevi.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Čet Jan 19, 2012 4:52 am

Ovo ne važi baš za sve filter-sisteme (BMC-CDA je superioran u odnosu na dosta toga)... Ali je generalno tačno - nije vredno truda, jer dobici su mali, posebno ako je fabrički deklarisana snaga ispod 150KS.
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
Alex V6
Garaža: V6 inside
Lokacija: Srbija
Postovi: 773
Pridružio se: Ned Sep 11, 2011 11:23 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Čet Jan 19, 2012 12:57 pm

BMC-CDA jeste jedan od najboljih, ali mislim da se 200+ evra moze uloziti u bolje stvari nego u 1 li 2 KS. A na "pecurke" sto se kod nas prodaju ne treba trositi reci, bas bi me zanimao dyno pre i posle, da se vidi koliko snage je izgubljeno :grin:.
Korisnikov avatar
darko qv
Garaža: Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde.....Grande Punto 1.3 MJTD 75hp
Alfa Romeo 147 8v traktor
Lokacija: Sutomore
Lokacija: Sutomore
Postovi: 4628
Pridružio se: Pet Okt 30, 2009 10:06 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Čet Jan 19, 2012 3:40 pm

BMC-CDA daje 6 ks i 10nm na 2.0 16v motoru.
Mjereno standard vs BMC.
Poznato je da su skupe ks na atmu,a eto i zasto.Da dobijes nekih 170-180ks realnih,treba preko soma eura.Pricam za 2.0 16v TS.U to je uracunat BMC,druge bragaste,chip koji to prati i Supersprint grana,vadi se kat.ako je e2,i zadnji protok lonac.
I naravno promjena letecih lezajeva,ako se ovo odozgo radi. :grin:
GOD LOVES ALFA,JESUS DROVE A 145 CLOVERLEAF
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Čet Jan 19, 2012 3:45 pm

alex v6 napisao:BMC-CDA jeste jedan od najboljih, ali mislim da se 200+ evra moze uloziti u bolje stvari ...
Dobre gume, kočnice ili projektori sa bi-xenonom, na primer...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
mitexx
Garaža: Alfa Romeo 147 1.6 TS 16V Distinctive
Lokacija: Svrljig
Postovi: 10
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 2:59 pm

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sub Jul 29, 2017 10:13 am

Ajd' reših da malo podgrejem ovu - verovatno totalno izlizanu temu , i to po svim forumima. Neću o tehničkim stvarima i brandovima / tipovima filtera - kineske pečurke (ovo kao jelo neko), K&N, Apexi, HKS, jer mi je jasan princip funkcionisanja, a i vi ste to ovde do dobrih detalja... nego, pregledah sve, čini mi se, i ovde i po YT i nigde nisam video neko solidno rešenje Cold Air Intake za Alfu 147 (1.6TS) - ako izuzmem nekoliko K&N Typhoon Kit-a, ostalo mi sve izgledalo kao Hot Air Intake uradi sam budževine - pored same glave na ulazu od MAF-a, ili dole izduvne grane, otvorena "pečurka" na mestu kućišta filtera koja realno može više loših nego dobrih stvari da donese.

Ideja mi je pala na pamet samo zato što sam juče proveravao stanje filtera i probao je u garaži - bez, jednostavno je bilo jače od mene :D

Pošto mi se čini da je fabričko rešenje poprilično dobro, sama veličina filtera, izolacija i dovod vazduha, a i da uzmemo u obzir da nema baš puno mesta za eksperimentisanje sa lokacijama, hteo sam da proverim da li je neko od vas radio nešto slično, ili da krenem da savijam cevi, pojačano režanje na ~3000 giri baš miluje bubne opne :D
"I lived with you for twenty years: how many deeds, events and men went by! Today I remember them, each and everyone. I still have, for Alfa, the tenderness of a first love. The pure affection of a child for his mother." - Enzo Ferrari
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: Vredi li kupiti K&N filter vazduha?

Sub Jul 29, 2017 1:59 pm

Tjunung (motora, menjača, upravljanja, oslanjanja, karoserije, enterijera i na kraju celog automobila) je zbir bezbroj manjih ili većih modifikacija.
Samo jedna modifikacija, kao što je "K&N" filter i/ili "Cold Air intake", je isto kao kao kad bi neko na gepek umesto "1.6" zalepio "2.0" .

Povratak na “Squadra Corse”