alfa 156 restajl,klima gremlin

Bez duše bismo bili samo mašine...
Korisnikov avatar
alfa156ZM
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 16V Mjet
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd,Vozdovac
Postovi: 213
Pridružio se: Uto Jul 24, 2018 12:01 am

alfa 156 restajl,klima gremlin

Uto Okt 08, 2019 6:19 pm

jedno pitanje vezano za klimu na 156 1.9 jtd 16v restajl:prilikom prvog startovanja motora,pali se i klima (dvozonska digitalna).Prosle zime mi se ovo desavalo kada nisam palio auto par dana,mada je bio u garazi,letos nista,a zadnjih 10tak dana kontinuirano,svakog jutra pri prvom paljenju kad krenem na posao i ponekad u povratku...pitanje je dakle jel ovo neki Alfin gremlin i jel moze da se iskljuci...kako je krenuo da brlja po hladnijem vremenu,jel moze da bude da je akumulator pri kraju?

Ako je neko imao ovakva iskustva,nek napise koju :)
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: alfa 156 restajl,klima gremlin

Uto Okt 08, 2019 8:22 pm

Automatska klima uvek startuje kompresor klime pri pokretanju motora. I to ne radi samo Alfa 147/156/GT već to rade i drugi automobili sa automatskom klimom. To je tzv "demisting" ili "antifogging" strategija kada upravljačka jedinica klime (ACU) da komandu ECU da uključi kompresor i istovremeno preusmeri duvanje na vetrobran u fazi zagrevanja motora i kabine. To se dešava bez obzira na setovanu temperaturu u kabini ( osim ako je na Hi) i zavisno od spoljne temperature ( >3*C ) . Ideja je da se u prvim minutima spreči ili eliminiše zamagljenje vetrobrana iznutra.
Imaš ovde ritual kako se isključuje automatsko pokretanje kompresora pri startu motora:
https://www.alfaowner.com/Forum/alfa-gt ... g-car.html
odnosno ovde:
http://www.alfa156.net/fr_index.html?/info.html

Ja sam ga primenio na prethodnoj 147-ci i to radi.

Ono što me je izluđivalo i što nisam nikada uspeo da isključim su oranž-pahuljica i automatsko uključenje grejača zadnjeg stakla i retrovizora kada spoljna temp. padne ili je ispod 3*C.
Korisnikov avatar
alfa156ZM
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 16V Mjet
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd,Vozdovac
Postovi: 213
Pridružio se: Uto Jul 24, 2018 12:01 am

Re: alfa 156 restajl,klima gremlin

Sre Okt 09, 2019 8:38 pm

hvala na brzom odgoovoru druze,probacu ovo sto si postavio sutra,danas nisam stigao....bio do elektricara ,da i on pogleda,alternator ok,puni sve kako treba,pogledao dal ima nekog gremlina sto nocu crpi struju,kaze nema i to ok ali kao sto sam i predpostavio,stanje akumulatora diskutabilno,predlaze se zamena tako da cu to i uraditi uskoro....
Sad samo dilema koji akumulator,verovatno nesto 77AH 780A snage,a za marku videcemo....
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: alfa 156 restajl,klima gremlin

Pet Okt 11, 2019 12:53 pm

ako imas senzor vlage integrisan u unutrasnji retrovizor oce da pali klimu cim skonta na soferci da ima "magle" u gornjem delu iste, takodje oce da ga zbuni ako je ista prljava iznutra...
Korisnikov avatar
ForestGump
Garaža: MB W169 A170
Lokacija: Okolina Grada
Postovi: 461
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 8:01 am

Re: alfa 156 restajl,klima gremlin

Pet Okt 11, 2019 1:42 pm

Hvala Djo83, to za senzor vlage sam totalno prevideo kod 147/156. Taj senzor je imala prethodna moja 147-ca dok ova trenutna klotara ima manuelnu klimu i ništa od automatike ( bar mislim tako) . A prevideo sam taj senzor jer npr Citroen C3/C5 sa automatskom klimom bez senzora vlage automatski pali kompresor klime i prebacuje duvanje na šoferku zbog odmagljivanja stakla. Takav je program ACU-a, koliko god nelogično zvučalo...
Korisnikov avatar
alfa156ZM
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 16V Mjet
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd,Vozdovac
Postovi: 213
Pridružio se: Uto Jul 24, 2018 12:01 am

Re: alfa 156 restajl,klima gremlin

Pon Okt 14, 2019 6:31 pm

Djo83 napisao:ako imas senzor vlage integrisan u unutrasnji retrovizor oce da pali klimu cim skonta na soferci da ima "magle" u gornjem delu iste, takodje oce da ga zbuni ako je ista prljava iznutra...
ne znam gde mu dodje taj senzor vlage u retrovizoru, mada mislim da nemam,da je klasican retrovizor....auto je 2003 godiste...a probacu ovo drugo,odoh detaljno da ocistim soferku iznutra hahaha
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: alfa 156 restajl,klima gremlin

Uto Okt 15, 2019 9:34 am

pa sa zadnje strane retrovizora bi trebalo da imas nesto kao malo socivo koje gleda prema soferci, ako nemas onda nema :)
Korisnikov avatar
alfa156ZM
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 16V Mjet
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd,Vozdovac
Postovi: 213
Pridružio se: Uto Jul 24, 2018 12:01 am

Re: alfa 156 restajl,klima gremlin

Čet Mar 19, 2020 7:01 pm

problem resen,mozda nekom pomogne.
Dobro sam pretpostavio,zamenjen akumulator,gremlina vise nema.
Znaci krenulo bojazljivo od jesenas da pali klimu tokom prvog paljenja ujutru,zatim pri svakom paljenju,takodje krenuo pri prvom paljenju da resetuje datum a svako sledece paljenje brojao normalno.

Auto je i dalje palio normalno i osim gremlina nije bilo drugih problema,ali uzeh novi,da me ne izda negde kad se najmanje nadam.

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”