Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Bez duše bismo bili samo mašine...
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Sre Jan 17, 2018 11:59 pm

Pokušaću da upakujem sedišta iz Alfe GT u restyle 147 sa pet vrata . Za početak, uopšte nije "plug and play" posao. Ako ste neko ko ne voli da majstoriše možete odmah da odustanete od daljeg čitanja :wave:

Zašto ovo radim?
- Mnogo mi se sviđaju sedišta iz GT i iz 147 sa "TI" paketom opreme. "TI" sedišta iz 147 je jako teško naći i ne postoje u krem varijanti (ispraviće me neko ako grešim).
Prva ideja je bila sačekati da se pojave "TI" sedišta iz 147, kupiti krem kožu, platiti majstoru da ukroji sve to...varijanta od 700EUR gore dole :) (verovali ili ne). Ovo bi bila potpuno razumna varijanta da se radi o relativno novom autu sa ozbiljnijom cenom od cene Alfe 147.
Za sada imam par realnih rešenja kako sve da upakujem i da lepo izgleda. Potrudiću se da ceo posao, nedoumice i muke opišem što detaljnije.
Na kraju ćemo videti da li je ovako nešto vredno vremena, truda i para. Ako prođe uspešno onda prelazim na pravljenje krem kožnih tapacirunga za 4v model. Predviđeni budžet 250+EUR.

Za početak, krenuo sam od problematičnog dela - zadnje klupe. Donji deo zadnje klupe od GT je za par cm širi od 147 klupe (zanemarljivo). Razlika je i u šarkama tako da GT donji deo klupe ne možete ubaciti u 147 dok ne skinete šarke :yes:
Svaka šarka se drži na tri pop nitne - nekvalitetno rešenje ako mene pitate. Pop nitne sam razmontirao burgijom od 5mm. Na 147 su šarke zavarene što nam jasno govori koji model je kvalitetniji :fight_poke:

Donji deo je legao kao guza na nošu! Nigde se ništa ne klati i lepo drži. Mislim da neće biti veliki problem ukrojiti šarke sa 147 klupe.

Slika

Slika

i jedna sličica vozačevog sedišta koje čeka bolje dane.

Slika

Primetio sam da su sedišta iz GT dosta teška. U planu mi je da im uporedim težinu sa sedištima iz 147.
Čuo sam dosta tračeva da Alfa u svojim modelima nema pravu kožu već skaj...Ovom prilikom moram reći da je to čista laž (barem u slučaju GT)! Sedišta su kompletno u koži vrhunskog kvaliteta, osim pojedinih bočnih delova koji su od platna. Bokovi i delovi koji su skloniji habanju su urađeni od deblje i grublje kože, dok je sedalni deo od fine i perforirane kože.
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Čet Jan 18, 2018 2:40 am

Prvo, svaka cast za trud i ceo ovaj poduhvat, izuzetno se zalazes za auto i to se da videti. Cesto ti vidjam auto na onom parkingu izmedju 61s i 61j. Prelepo izgleda.
Pa cekaj, zar nije tezi deo bio ubaciti zadnju klupu nego prednja sedista? Ti si koliko vidim uradio tezi deo :D Ili se varam? Jel ceka bolje dane po pitanju vremenskih uslova ili? :P
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
Caca
Drug Član
Drug Član
Garaža: GT 2.0 JTS
GTV 2.0 V6 TB
ex GTV 2.0 16v
ex 147 1.9jtd
ex 145 1.6box
ex 33 1.7
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2894
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:46 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Čet Jan 18, 2018 7:59 am

Svaka cast za trud!
Sedista GT-a su masivnija i teza.
Slika
Macak 147
Garaža: ex Alfa Romeo 147 jtd
ex Alfa Romeo 147 TI jtd
Alfa Romeo 147 TI jtdm 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 499
Pridružio se: Uto Mar 15, 2016 2:15 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Čet Jan 18, 2018 9:53 am

Svaka cast na poduhvatu,,,kad budes stigao do zadnjeg naslona,on ti je 10-ak cm uzi nego naslon od 147,sto je veci problem nego sama klupa,,,
Ali pratimo radove do kraja pa cemo videti kako ces to sve skockati ;) :arflag :arflag :arflag
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Čet Jan 18, 2018 8:46 pm

@milosnbgd lepo zvuči to što kažeš, ali zapravo imam premalo vremena za kola. Još gore je što sam započeo više poslova istovremeno. :D Sedišta nikako nisam hteo da propustim, tako da su trenutno neplaniran posao!

Jeste, tamo parkiram i ako mi je daleko od zgrade. Na tom parkingu mi niko ne čuka vratima kola. Ipak i to mesto ima cenu, ume da zafali po neki deo sa auta. :/

Jeste, zadnja sedišta su problematična. Ostaje mi da spakujem naslon zadnje klupe, to će biti izazov jer su uža od 147 sedišta i kvakice se ne poklapaju.
Prednja su valjda na šraf bez prepravki, zato ih i ne stavljam još. Najlakše poslove ostavljam za kraj :|

@Caca hvala! Prvi put kad sam podigao sedište smorio sam se iskreno da ti kažem. Složio sam A4 stranicu sa modifikacijama za performanse koje treba da uradim, i sad na to stavljam sedista koja kao da su od olova. Došao sam do zaključka da Alfa 147 sa ovim sedištima ima **** na crash testu umesto *** . :green_many:


@Nikola Macak1 U gornjem delu su uža 10ak cm, u donjem delu dosta više. Ideja sa prepakivanjem kože na konstrukciju 147 naslona je pala u vodu. Neizvodljivo bez krojačkih intervencija.
Skinuo sam kožu sa naslona i zaključio da se može dodati sunđera u bokove. Na taj način ću dobiti sigurno tih 5cm u gornjem delu a u donjem dosta više. To bi trebalo da umanji prostor između sedišta i vrata. No da ne tupim mnogo pre nego što uradim :)
Korisnikov avatar
Caca
Drug Član
Drug Član
Garaža: GT 2.0 JTS
GTV 2.0 V6 TB
ex GTV 2.0 16v
ex 147 1.9jtd
ex 145 1.6box
ex 33 1.7
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2894
Pridružio se: Ned Maj 15, 2011 2:46 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Čet Jan 18, 2018 8:56 pm

Svaka cast na entuzijazmu! Ocekujemo fotke i objasnjenje radova ;)
Slika
Macak 147
Garaža: ex Alfa Romeo 147 jtd
ex Alfa Romeo 147 TI jtd
Alfa Romeo 147 TI jtdm 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 499
Pridružio se: Uto Mar 15, 2016 2:15 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Čet Jan 18, 2018 10:24 pm

Kao sto rece Caca,sa nestrpljenjem ocekujemo slike i nastavak operacije ;)
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Pet Jan 19, 2018 1:16 am

Macak, nadam se da se neces upustati u ubacivanje zadnje GT klupe iz radionice u svoju 147 :D :drink
Macak 147
Garaža: ex Alfa Romeo 147 jtd
ex Alfa Romeo 147 TI jtd
Alfa Romeo 147 TI jtdm 16v
Lokacija: Obrenovac
Postovi: 499
Pridružio se: Uto Mar 15, 2016 2:15 pm

Re:

Pet Jan 19, 2018 8:51 am

Rik napisao:Macak, nadam se da se neces upustati u ubacivanje zadnje GT klupe iz radionice u svoju 147 :D :drink

Naravno da necu hahaha
Nemam potrebe da zi time zato sto vec imam TI enterijer u svojoj 147-ici :D
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Sre Jan 24, 2018 1:59 am

Prava ste moralna podrška! :arflag

Malo sam radio i danas. Opet sam nešto eksperimentisao i odlučim da skinem kožu sa naslona zadnje klupe od GT (leva strana) i da pokušam da je spakujem na klupu od 147. I eto divnog čuda, bez većeg natezanja uspeo sam da sve to namestim da izgleda kao "fabrika". Trebalo bi zavariti pod drukčijim uglom nosače naslona za glavu i napraviti neku kombinaiju 147/GT kvakice da bi sve funkcionisalo kako treba.

Slika

Slika

Ohrabren postignutim uspehom rasturam naslone desne strane klupe od 147 i GT i shvatam ozbiljnost konstrukcije na GT klupi. Gt klupa ima tri naslona za glavu i centralni naslon za ruku, 147 ima dva naslona za glavu i nema naslon za ruku. Prevarivanje tih nosača na 147 dosta komplikuje posao, tako da sam odustao od ove varijante.

Kožu sa naslona GT klupe sam pokušao da prepakujem na 147 klupu iz razloga što je GT kupa viša za nekih 5cm od 147 klupe (deo od kvakice do osovine-donjeg kačenja)

Preostaje mi još da pokušam sa GT sedištima (vraćenim u normalu) i spuštenim nosačima od 147 klupe. Iskren da budem očekivanja su mala i ceo posao je na dobrom putu u totalni FAIL :D
Korisnikov avatar
MareKG
Garaža: Alfa Romeo GT JTDm
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 1036
Pridružio se: Ned Dec 20, 2015 6:56 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Sre Jan 24, 2018 2:45 am

Ja sam ti još u onom postu kada si postavio pitanje napisao da ne može ni gornji, ni donji deo, tj da ne odgovara jer sam prisustvovao tj pomagao u jednom projektu ubacivanja kože u 147 iz GT-a. Na kraju se odustalo i ubačena su samo prednja sedišta u istoj boji kože, a zadnja su ostala fabrička od 147-ice tako da se to sve lepo uklopilo. Tebi svaka čast na ovolikom trudu, imaš baš jake živce :D :lol:
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Sre Jan 24, 2018 10:09 am

Volim da pokusam sve moguće opcije. Da je postojala ovakva tema verovatno se ne bih upustio u ovaj posao :)
Idemo dalje jos uvek nije kraj :D
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Sre Jan 24, 2018 10:52 am

Ja imam jedno pitanje...sedišta mogu fizički da stanu, ali su različita bravljenja?
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Sre Jan 24, 2018 4:09 pm

Donji deo zadnje klupe je lak za spakovati (skoro identican). Gornji deo zadnje klupe (naslon) je uži za 15ak cm i viši za nekih 5-6cm. Različita su kačenja dole i treba rešiti problem kvakice gore.

Imam još jednu ideju kojom bih pokušao, ako i to ne urodi plodom ostavljam auto samo sa vozačevim sedištem :D ionako je ovo bio project auto...
Korisnikov avatar
yorda
Garaža: -
Citroen DS3 1.6THP, '10
---------------------------------
Ex: FIAT 500 '08 1.2 8v - Pablito
Ex: Alfa Romeo 147 Q2, 16v '07
Ex: Audi 80s, '89
Ex: Golf 3, GTI ABF 16v '95
Ex: Alfa Romeo 147 8v, '05
Lokacija: Beograd
Postovi: 1200
Pridružio se: Sre Jul 08, 2015 4:29 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Sre Jan 24, 2018 5:16 pm

Potrudi se da ne bude "bio", nego da jeste i dalje :club: :) Imaš moju podršku :arflag
Korisnikov avatar
MareKG
Garaža: Alfa Romeo GT JTDm
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 1036
Pridružio se: Ned Dec 20, 2015 6:56 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Sre Jan 24, 2018 6:26 pm

Ja se sećam i ako je bilo davno, donja klupa i može da se prepravi tj da se naprave odgovarajući nosači, ali gornji deo je najveći problem zbog koga se odustalo. Mislim da može da se nabudži gornji deo ali samo da stoji tj da se ne zakači bravica ali to opet nije to, jer pri jačem kočenju naslon bi padao. Tada nisam bio aktivan na forumu, inače bi otvorio sličnu temu za ubuduće ako se neko odluči na taj projekat kao ti. Inače napiši koju ideju još imaš?
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Sre Jan 24, 2018 6:34 pm

Meni je jedini znak pitanja kako bi izgledala 15cm uža klupa, ali sa tehničke, postaviti to zaista ne bi trebalo da bude nešto što brusilica i aparat za varenje ne mogu da reše. Opet, ostavljam mogućnost da sam preveliki optimista, s obzirom da ne znam tačno gde je problem.
Da i bi delovi karoserije nekog havarisanog GT-a mogli da pomognu? Da se jednostavno navare gde treba?
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Čet Jan 25, 2018 11:10 am

yorda napisao:Potrudi se da ne bude "bio", nego da jeste i dalje :club: :) Imaš moju podršku :arflag
:whistle: Biće :yes:
MareKG napisao:Ja se sećam i ako je bilo davno, donja klupa i može da se prepravi tj da se naprave odgovarajući nosači, ali gornji deo je najveći problem zbog koga se odustalo. Mislim da može da se nabudži gornji deo ali samo da stoji tj da se ne zakači bravica ali to opet nije to, jer pri jačem kočenju naslon bi padao. Tada nisam bio aktivan na forumu, inače bi otvorio sličnu temu za ubuduće ako se neko odluči na taj projekat kao ti. Inače napiši koju ideju još imaš?
Donja klupa ne mrda i bez šarki :D

Gornji deo kada mu se spakuju nosači sa 147 bude previsok, tj. kvakica bude iznad šipkice za koju treba da se zakači nekih 5cm. Gornji deo može da se ostavi tako da stoji ali prelazi visinu daske koja je preko gepeka. Nije najveći problem to što će klupa možda pasti pri kočenju, lako je to fiksirati. Problem je kad se neko nasloni jer bi sva sila išla na dasku iznad gepeka, ta daska jedva nosi i samu sebe :D
BobanR napisao:Meni je jedini znak pitanja kako bi izgledala 15cm uža klupa, ali sa tehničke, postaviti to zaista ne bi trebalo da bude nešto što brusilica i aparat za varenje ne mogu da reše. Opet, ostavljam mogućnost da sam preveliki optimista, s obzirom da ne znam tačno gde je problem.
Da i bi delovi karoserije nekog havarisanog GT-a mogli da pomognu? Da se jednostavno navare gde treba?
Rastojanje od nosača do nosača sedišta na 147 i GT je isto. Naslon zadnje kupe je malo širi u gornjem delu kod 147 a najveći problem je što kod GT ima manje materijala (kože) da bi se to lepo navuklo na 147 klupu.
imaš gore sliku kako izgleda klupa sa manje materijala. Nije ništa strašno, mali razmak između sedišta i vrata.

Iz mog iskustva sve može da se napravi, samo je pitanje volje :) Dovodi se u pitanje i isplativost jer za to vreme mogu da zaradim pare i kupim gotov proizvod (kad bi ga bilo :D ) :blush: . Pokušaću da prepravim 147 nosače na GT klupi tako da mogu da se spakuju. Kačenje kvakice može da se reši navarivanjem duže šipkice.

Mislim da mi ne bi pomogli delovi iz havarisanog GT-a.

Najbolje rešenje bi bilo.
-Kupiti komplet drugu zadnju klupu od 147.
-Prepakovati nosače od naslona za glavu i ruku sa GT na 147
-Ostaviti sunđer od 147 (za ovo nisam siguran. Možda bi i ovde bilo pravljenja od dva -> jedan)
-Odneti krojaču da došije/ukroji novu kožu za tu razliku koja je na 147 , tj. samo deo do vrata. (ako bi se našla identična koža)
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Čet Jan 25, 2018 11:31 am

_Petar_ napisao:
Iz mog iskustva sve može da se napravi, samo je pitanje volje :) Dovodi se u pitanje i isplativost jer za to vreme mogu da zaradim pare i kupim gotov proizvod (kad bi ga bilo :D )
Ovo sam i imao na umu kada sam pisao. Sve može da se napravi, a što se isplativosti tiče...merak nema cenu
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Čet Mar 01, 2018 3:17 pm

Samo da se javim :D

Spakovao sam vozačevo sedište čisto da vidim kakav je utisak u vožnji. Napolju je temperatura u minusu pa je bilo kao da sam seo na beton :D

GT sedišta imaju veću dubinu tako da sam morao još malo da pomerim sedište u nazad tj. do kraja. Zadnja klupa je sad još skučenija :roll:

Odustao sam od budževina i seckanja zadnje klupe. Kako sam zaključio da je moguće prepakovati kožu sa GT na 147 klupu odlučio sam da tražim zadnju klupu iz 147 sa tri naslona za glavu i naslonom za ruku. Verujem da neće biti veliki problem to spakovati :)
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Čet Mar 01, 2018 3:44 pm

Reci mi kako si resio sedalni deo ako si ubacio od GT-a, da li pase bez vecih prepravki?
Moja 147 je 3v, nasao sam enterijer pa da znam sta me otprilike ceka oko zadnje klupe?
Planiram da angazujem i nekog ko je strucan s brusilicom i aparatom za varenje ako bude potrebno :D
Korisnikov avatar
PetarP
Garaža: nemam garažu
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 704
Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 3:30 pm

Re: Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Čet Mar 01, 2018 5:44 pm

@ChobbyJTD generalno pristupam problemima hijerarhijski od težih ka lakšim. Na GT zadnjoj klupi sedalni deo je na nosačima koji su učvršćeni popnitnama. Kako je to pristup spajanja koji ne bi trebalo da se koristi u ovakvim sklopovima (neko lično mišljenje) i kako su ovde bile rasklimane ja sam ih brže bolje razbušio. Zadnju klupu sam samo spustio na šasiju i nije nigde mrdala :)

Tako da, da li ću pakovati nosače sa 147 klupe na GT ili prebaciti kožu sa GT na 147 klupu još uvek ne znam...ostavljam za kraj :)

Gledaj da taj enterijer koji razmatraš ima daljinsko uključivanje grejača :D

I još jedna stvar koju nisam uspeo da rešim je kvakica na zadnjoj klupi koja služi za obaranje. Pokušao sam da napravim jednu kvakicu od GT i 147 klupe ali neuspešno. Kao što rekoh neki ideal (možda) bi bilo kad bi se našla zadnja klupa od 147 sa tri naslona za glavu i naslonom za ruku u istoj boji materijala.
Korisnikov avatar
ChobbyJTD
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Detelinara Novi Sad
Postovi: 603
Pridružio se: Čet Okt 30, 2014 10:20 pm

Ubacivanje sedišta iz Alfe GT u 147 5v.

Čet Mar 01, 2018 8:17 pm

Ja sam već angažovao ćaletovog prijatelja koji je varioc i zna da se igra s takvim stvarima kad treba smišljati nešto od 0 :) Drago mi je što nema puno cimanja sa sedalnim delom, ako ništa drugo :)

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”