Pitanje u vezi potrošnje ulja, 147 1.9 jtd

Bez duše bismo bili samo mašine...
Rosgi
rookie
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 150 KS
Lokacija: Vrbas
Postovi: 3
Pridružio se: Sre Feb 10, 2016 3:50 pm

Pitanje u vezi potrošnje ulja, 147 1.9 jtd

Sre Feb 10, 2016 4:02 pm

Pozdrav svima,lep forum :) Trebalo bi mi par saveta posto nisam previse iskusan,tj ne razumem se puno u auta, ovo mi je prvi diesel auto i prva Alfa i jako mi se svidja zato bih zeleo da je zadrzim neko vreme i lepo odrzavam. Vozim alfa romeo 147 1.9 JTD otkljucano na 150 KS ( cipovanu ) . Imam vec neko vreme problem sa curkanjem ulja . Kod majstora su mi radili semering na kareteru a cak mi je curelo i ulje iz menjaca na semeringu menjaca pa sam i to menjao. Inace stavio sam i nov set kvacila i lamelu. Ali i dalje malo curka od negde jako je tesko pronaci izvor,posle dugog istrazivanja moga majstora kaze da je mozda sa dekle motora,ali posto je u velikoj guzvi kao da vozim ovako pogledace mi za par dana kada bude imao vremena da je radi. Jel mogu auto takav da vozim uz redovno proveravanje ulja ? Sto se tice trosenja ulja trosi jako malo zanemarljive kolicine,vozim ga izmedju 2k i 3,5k obrtaja po gradu da se ne ulenji :) Koristim fabricko Selenia obicno ulje. Nego ako imate par saveta vezanih za odrzavanje cuveno sta i kako, jer ne znam da li treba da posvetim malo vise paznje necemu posto je cipovan? Da li su one kockice sto pokazuju nivo ulja u kabini merodavne? Ja inace uvek proveravam na stap. I koliko je kao idealno da bude kockica? Da li bih trebao na neke stvari da obratim malo vise paznje ? Bas me interesuje mnogo zaljubio sam se u alficu, procitao sam dosta ovoga foruma,ali cisto da pitam ako neko ima diretkan savet za ovakav model i motor. Za par godina kada se ova izvoza i skupe pare siguran sam da ide neka giulietta :D Hvala puno unapred i izvinjavam se zbog malo vise teksta :)
Korisnikov avatar
KapetanK
Contact:
Garaža: Alfa Romeo (Facelift) 147 1.9JTD 2005.
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 45
Pridružio se: Čet Jan 14, 2016 12:06 pm

Re: Pitanje u vezi potrošnje ulja, 147 1.9 jtd

Sre Feb 10, 2016 4:53 pm

Pa vozi ga samo gledaj svaki put ulje pre no sto krenes. To bi trebalo da sredis sto pre. Kockice ti nisu merodavne iz kabine. Meni nekad tacno pokazuje ali vecini brljavi. Najbolje je da proveravas na stap. Najbolje ti je na stapu malo iznad sredine kako su mene ucili. Ako nema plavog dima onda samo curis negde. Nadji izvor pa onda menjaj, nemoj ovako zamenices ceo auto. Ako ti je auto stajao hoce da propadnu gumeni delovi. Sto se tice cipovanja preporucio bih ti da si cipovao tek kad si sve sredio na autu. Sto jaca masina to veca opterecenja. Ako je auto vec bio cipovan kad si kupio onda ok... Dobar je to motor. Bas treba da si naopak covek da ga zeznes. Redovno servisiraj, menjaj ulje i teraj :) Ako si sad uzeo auto moj ti je savet da odradis veliki servis i mali servis odjednom. Jeste da je malo skupo ali si bar miran. Onda svaki put redovno menjas ulje i to je to.
La meccanica delle emozioni <3
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje u vezi potrošnje ulja, 147 1.9 jtd

Sre Feb 10, 2016 5:31 pm

Genralano ulje da bude pri maksimumu, i preporuka je 5w-40 ulje u jtd, proveravaj redovno ulje pa nam javni koliko dolivas ulja, jer je JTD u pricipu poprilicno stedljiv po pitanju potrosnje ulja, leti ne dolivam ulje uposte, a zimi malkice dolijem, i to od zamene do zamene
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Pitanje u vezi potrošnje ulja, 147 1.9 jtd

Sre Feb 10, 2016 9:10 pm

Ja ne proveravam nesto cesto...pogledam displej i ako padne na tri kockice onda proverim sipku.Mada je meni auto parkiran uvek u nizbrdo tako da to nije neko merilo.Nemam potrosnju veliku od zamene do sledece oko pola litre...
Ako ti na deklu ventila slinavi to se vidi i motor je ceo mastan,sa strana ako imas neku fleku od ulja semering radilice je riknuo,stim sto je lakse za zamenu ako je crko levi,skidaju se samo remenice,ako je prosfirao desni ide menjac napolje i skuplja varijanta.
Slika
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Čet Feb 11, 2016 12:36 am

Kockice na displey-u definitivno nisu merodavne, barem kod mene. Juce sam proveravao bas.. Na ekranu mi pokazuje 2 prazne kockice (nekad i 3, pa bude na pola, mada tu mozda bude nekog sitnog nagiba), dok na meracu pokazuje maksimum. Inace ovih dana treba da radim malo servis, tako da koliko primecujem potrosnja je dosta mala.. Eventualno bih se usudio da kazem i da je nema, mada znam da je to nemoguce.

Sent from my A0001
Korisnikov avatar
Zex
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: ex ar147mjtd '05
ex ar147mjtd TI '07
ex ar159 mjtd '09
ex ar GT Q2 271hp '04
ex R.I.P. AR 155 v6 Q2 frankenstein
exAr giulieta 1750 QV
ar 33 1.7ie/16v
ar 75 rosso di beleza
Subi impreza sti 300hp
Lokacija: BEOGRAD
Lokacija: UMKA
Postovi: 4076
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 7:50 pm

Re: Pitanje u vezi potrošnje ulja, 147 1.9 jtd

Čet Feb 11, 2016 6:41 am

Bataliti digitalni pokazatelj ulja i putni racunar oko potrosnje goriva...aka majstor kaze sa dekle,to bi trebao i sam da vidis,skini poklopac plasticni i videces na motoru prvi spojevi vodoravni,to ti je dekla....elem,mogao bi da predstavis auto u Alfa Virusu,naci ces taj odeljak na naslovnici foruma,u gornjem levom uglu "nova tema" i udri ;) :arflag
Falcon:

Jbt,kod tebe sve sad i za odmah
Rosgi
rookie
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 150 KS
Lokacija: Vrbas
Postovi: 3
Pridružio se: Sre Feb 10, 2016 3:50 pm

Re: Pitanje u vezi potrošnje ulja, 147 1.9 jtd

Čet Feb 11, 2016 10:09 am

Nemam plavog dima proveravao sam sa drugarom vozio je iza mene dugo :) Videli smo mi gde pusta samo to nije imao covek sada vremena u ponedeljak sam ja na redu,slinavi tacno sada kada otvoris haubu gore pri vrhu motora od napred pa malo udesno, tu se pojavljuje prvo kada ga je covek skroz oprao. Da mali servis sam odmah odradio a proverio mi je za veliki,rekao mi je da nema potrebe posto mi je covek dao servisnu knjizicu gde pise da je radjen veliki servis pre 25000 km i kaze majstor da bi on po tim delovima rekao da je tacno jer su svezi nisu puno istroseni. Jel neko zna koliko kosta prednji branik (plastika) ova donja i gde bi mi bilo najbolje to da uzmem ?

Povratak na “Alfa Romeo 147 | Alfa Romeo 156 | 166 | GTV | GT”