problem sa strujom ...

Alfa Sud | Sprint | Arna | 33
Jednom boxer, uvek boxer!
Korisnikov avatar
Nikola_no1
Contact:
Garaža: Alfa 33 1.3 VL
Lokacija: Svuda po malo
Postovi: 105
Pridružio se: Čet Jul 21, 2011 12:22 pm

problem sa strujom ...

Uto Nov 06, 2012 11:45 am

Pozdrav AR-ovci :arflag

muci me jedan problemcic sa alficom (33 1.3 VL), pa rekoh ajde da ga podelim sa vama.

Problem se manifestuje tako sto kada upalim levi ili desni zmigavac ceo napon na svim uredjajima (svetlu u kabini, osvetljenje table, svetla farova ... ma sve gde svetli) opada (cima, fluktuise). Ovo me ne bi cudilo da je akumulator slab i da to radi samo kada je auto ugasen, ali kod mene i kada upalim auto i na ler gasu i u voznji (i preko 3000 obrtaja) sve lampise pocnu da zmirkaju (dakle cim zasvetli zmigavac sve ostale sijelice oslabe). Takodje lampica za akumulator se u tom trenutku pali (tinja ne pali se jarko). Isto tako hoce i brzinometar kazaljka da cima (ne pada na nulu vec cima po malo).

E sad napon punjenja akumulatora je pri ugasenim svetlima 14,1V kada upalim kratka svetla napon pada na 13.8V (sijelice u farovima su standardne 55/60W). Kada upalim zmigavac napon punjenja varira za 0.1V znaci kad god se upali zmigavac on padne sa 13.8V na 13.7V.

Danas sam skinuo alternator. Cetkice na regleru su jako dobre (regler je Bosh), ocistio sam kontakte za regler kao i mesto ge se sam regler srafi. Masa na automobilu izgleda odlicno ali sam i nju skinuo (ona iznad akumulatora) i ocistio. Sve moguce uticnice, prikljucke i ostala cuda sam otkacio ocistio i naprskao WD40 sprejem. Takodje skinuo sam tablu i tu isprskao kontakte. Kais za alternator je odlicno zategnut. Alternator je takodje bosh 55A.

Ali i dalje ostaje isti problem.
Da li neko ima ideju gde da trazim problem ili mozda neko resenje ....
Korisnikov avatar
Tihomirce
Contact:
Garaža: Alfa Romeo
156 1.9JTD
Lokacija: Arandjelovac
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 4379
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:24 pm

Re: problem sa strujom ...

Uto Nov 06, 2012 5:37 pm

Takvo ponašanje navodi da je negde probijo na masu
ili je izolacija oštećena ili je negde uštinuto :glare:
Mora da pretreseš malo kablove
ili da raskačinješ redom džekove da utvrdiš gde je problem :this:
Slika
Korisnikov avatar
lalicspecial
Garaža: alfa 33 1.4ie
alfa 33 1.7ie ostale alfe u rashodu ne racunam
alfa 156 1.8 ts
Lokacija: svilajnac
Lokacija: svilajnac
Postovi: 936
Pridružio se: Sub Feb 12, 2011 12:14 am

Re: problem sa strujom ...

Uto Nov 06, 2012 6:02 pm

Cudo na tvojoj alfici!Probaj da pootkacinjes zmigavce prvo prednje pa posle zadnje kako bi utvrdio sta se desava kada 'das' kontakt na prekidacu za zmigavac.Trebalo bi da bude nesto kao sto ti je kolega objasnio ili pak da je neko vezivao nesto preko releja za svetla a sto je u vezi sa zmigavcem..Pitanje je da li ti se to desava odjednom sada a do sada nije?Kako se nebi mucio da skidas sve i svasta tacno objasni da li je imala neka intervencija na autu u skorije vreme,da li je u stalnoj eksplataciji i da li ima alarm?Sve i svasta moze da bude kako bi ti neko pomogao od nas moras podrobnije da objasnis alternator naravno nije dzabe si ga skidao ali nije naodmet da ga proveris i znas za ubuduce kakav je!Pozz.. :arflag :wave:
Korisnikov avatar
Nikola_no1
Contact:
Garaža: Alfa 33 1.3 VL
Lokacija: Svuda po malo
Postovi: 105
Pridružio se: Čet Jul 21, 2011 12:22 pm

Re: problem sa strujom ...

Uto Nov 06, 2012 7:59 pm

Alfica je imala ovaj problem od kada sam je uzeo (otprilike nesto manje od 2god) samo sto je ovo bilo jedva primetno. Od intervencija na instalacijama imala je jednu cim sam je uzeo ugradio sam joj daljinsko zakljucavanje, ali sam ga ubrzo i izvadio.
Vozi se manje vise redovno.
Napon na akumulatoru prilikom paljenja padne na 11,3V trebalo bi da je akumulator dobar (dakle kad verglam napon padne do 11,3V ne uvek nekada je i veci). Inace kao sto sam i vec napisao sa ugasenim svetlima puni se na 14,1V sa upaljenim i u leru puni se na 13.8V Alarma nema.
Ranije sam mislio da je problem do akumulatora, pa sam i njega zamenio ali ipak kada je upaljen motor svu struju bi trebalo da dobija iz alternatora.
Ono sto sam takodje primetio da i kada odvrnem na max ventilator za ventilaciju kabine oseti se pad napona na svim sijelicama ali znatno slabije u odnosu na zmigavce.
Alternator je bosh 55A ima na sebi crvenu liniju i crvenu plocicu sa oznakama koje mogu da procitam ako su bitne. Skinuo sam i semu sa celokupnom instalacijom za alfu 33 pa je bas sada proucavam.
Korisnikov avatar
Gorstak33
Garaža: Fiat bravo 1.6 mjet, 2008.
Ex Alfa Romeo 156 sw jtd 8v, 2003.
Ex Alfa romeo 33 1.7 ie 8v,1993.
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 364
Pridružio se: Pon Jun 14, 2010 7:39 pm

Re: problem sa strujom ...

Uto Nov 06, 2012 8:27 pm

Mene udavise svetla. Vec sam spominjao u jednoj temi. I nikako da nadjem elektricara koji ima zevce, a da mi je blizu. Ajd mi sibni link sa tom semom instalacija da i ja malo proucim i probam da resim problem sam.
Korisnikov avatar
Nikola_no1
Contact:
Garaža: Alfa 33 1.3 VL
Lokacija: Svuda po malo
Postovi: 105
Pridružio se: Čet Jul 21, 2011 12:22 pm

Re: problem sa strujom ...

Uto Nov 06, 2012 8:41 pm

@Gorstak33 Evo odmah sam ih nakacio .... ima tu svacega vezano za instalacije

Code: Obeleži sve

http://www.filedropper.com/elinstalacija
Nadam se da nije zabranjeno stavljati linkove po temama.....


Ono sto sam zaboravio glavno da opisem, kada ukljucim sva cetiri zmigavca onda nema oscilacija u naponu. Dakle samo posebno levu ili posebno desnu stranu.
Korisnikov avatar
lalicspecial
Garaža: alfa 33 1.4ie
alfa 33 1.7ie ostale alfe u rashodu ne racunam
alfa 156 1.8 ts
Lokacija: svilajnac
Lokacija: svilajnac
Postovi: 936
Pridružio se: Sub Feb 12, 2011 12:14 am

Re: problem sa strujom ...

Uto Nov 06, 2012 10:48 pm

To znaci da te zeza automat za zmigavce!Odvlaci ti vise struju on se nalazi kod osiguraca ispod table levo i moguce je da je na njemu vezivana centralna brava daljinska sto si pomenuo.On je nezavisan od automata za 4 zmigavca koji se nalazi desno pored volana ispod table,donje table koja se odsrafljuje! :arflag
Korisnikov avatar
Nikola_no1
Contact:
Garaža: Alfa 33 1.3 VL
Lokacija: Svuda po malo
Postovi: 105
Pridružio se: Čet Jul 21, 2011 12:22 pm

Re: problem sa strujom ...

Sre Nov 07, 2012 10:55 am

Upravo sam na to prvo i pomislio, ali nisam uspeo da pronadjem dijagram za taj automat kako bih sa sigurnoscu proverio da li on zeza ili ne.

Pronasao sam na UK forumu za alfe nekoliko postova gde se govori o regleru, njegovim cetkicama, diodama unutar reglera i samom kontaktu koji moze praviti problema, takodje ima dosta objasnjenja za ove boshove reglere, ne vezano za moj problem, cisto mozda nekom zatreba, ukoliko vam se akumulator pri malim obrtajima puni naponom ispod 13.5V potrebno je promeniti sijelicu u tabli za indikaciju akumulatora sa 1.2W na 2 ili 2.3W. E sad da ne ulazim u veliku pricu, ukratko, u 33 se najpre ugradjivali neki francuski regleri kojima je za pobudjivanje bila dovoljna sijelica od 1.2W, sa promenom dobavljaca reglera sa francuskog na ovaj nemacki bosh potrebno je bilo zameniti sijelicu od 1.2W na 2W kako bi napon punjenja i pri malim obrtajima bio oko 14V. Ovu zamenu sijelica na zalost alfa nije ispostovala u potpunosti, sto se vidi znatno na seriji 2 (verovatno serijska proizvodnja tabli i nemarnost) sto je dovelo do smanjivanja veka akumulatora ......... bla bla bla ..... da ne smaram, eto mozda nekom zatreba. Ja sam juce menjao ulje pa dok sam cekao da se iscedi skinuo sam alternator (jer je sam regler dosta nedostupan) cisto da proverim cetkice regleru.

Da li mozda neko zna ili jos bolje ima blok semu tog automata za zmigavce?
Korisnikov avatar
lalicspecial
Garaža: alfa 33 1.4ie
alfa 33 1.7ie ostale alfe u rashodu ne racunam
alfa 156 1.8 ts
Lokacija: svilajnac
Lokacija: svilajnac
Postovi: 936
Pridružio se: Sub Feb 12, 2011 12:14 am

Re: problem sa strujom ...

Sre Nov 07, 2012 11:51 am

E sada vidi ja sam imao problem sa 4 zmigavca neko je prepovezivao..Model od 1992 god ima relej sa 8 ili 9 pina koji nema da se nadje!Takav je kod mene pa sam morao da teram auto kod elektricara da mi povezuje 2 klasicna automata sa diodama da ne prebacuju struju u smeru na 4 zmigavca kada'das ' levi ili desni! Nalazi se sa desne strane ispod table gde je donja polica plasticna.Odvijes tu policu skines je dole i naci ces onu zujalicu duguljasti relej koji sluzi za pistanje kada su upaljena svetla a otvorena vrata i taj relej.Velika verovatnoca da tu nesto nije u redu.Nisam elektricar ali sve sam to rasturao pa znam odprilike.Proveri skidanjem tog releja i da li je nesto tu prepovezivano.Kada bi imao relej zmigavca od nekog auta bar za jednu stranu i zicam apovezes sa tog za probu,nista strasno za probu.. :arflag
Korisnikov avatar
Nikola_no1
Contact:
Garaža: Alfa 33 1.3 VL
Lokacija: Svuda po malo
Postovi: 105
Pridružio se: Čet Jul 21, 2011 12:22 pm

Re: problem sa strujom ...

Sre Nov 07, 2012 1:07 pm

Moracu rasturim sve i da probam da pronadjem problem. Problem je taj sto nemam bar jedan isti automat koji radi kako valja, ili kad bih uspeo da pronadjem blok dijagram tih automata.

Planiram da za vikend, ako dozvoli vreme, dok mi mali dremka preko dana, posvetim malo vremena alfici (ma da ce zena da me ubije ..... samo nesto prckam oko auta). Uzeo sam karbon foliju pa planiram da je zalepim na stubove izmedju prednjih i zadnjih vrata, kao i onaj deo na vratima kod stakla (ne znam kako se zove bas to), pa da probam malo i po centralnoj konzoli. Razmislajm i o led diodama za tablu, ma da sam odavno zamenio kazaljke sa svetlecim kazaljkama (skinuo sam ih iz xantije, i dodao po 2 diode koje biju u samu osovinu novih kazaljki) tako da zameni osvetljenja nije nuzna, ali mislim da bi u svakom slucaju lepse izgledala. Takodje razmisljam da od onog malog sata u kabini napravim citac spoljne i unutrasnje temp, kao i sat i voltmetar (dakle da odradim jedan led displej istih dimenzija, naravno elektroniku cu sam da sastavim), malo me muce mesta gde da postavim senzore za temperaturu.....Ih sta sve napisah ...... imam jos nekih sitnih ideja, samo je potrebno vreme.

Cim rasturim ove automate javljam rezultate .... :arflag :arflag :arflag :arflag
Korisnikov avatar
lalicspecial
Garaža: alfa 33 1.4ie
alfa 33 1.7ie ostale alfe u rashodu ne racunam
alfa 156 1.8 ts
Lokacija: svilajnac
Lokacija: svilajnac
Postovi: 936
Pridružio se: Sub Feb 12, 2011 12:14 am

Re: problem sa strujom ...

Sre Nov 07, 2012 10:49 pm

Utvrdices to lako po gotovu ako se vidi da je nesto radjeno ranije..nije nista toliko komplikovano potrebno je vreme i volja...javi kada nesto izcackas! :wave: :arflag
Korisnikov avatar
Nikola_no1
Contact:
Garaža: Alfa 33 1.3 VL
Lokacija: Svuda po malo
Postovi: 105
Pridružio se: Čet Jul 21, 2011 12:22 pm

Re: problem sa strujom ...

Pon Nov 12, 2012 10:31 am

Na prvi pogled ipak nema dodatnih stvarcica na automatima za zmigavce.
Danas planiram da malo detaljnije pogledam instalaciju...

u medjuvremenu malo lepljenja folije .... mislim da je lepo ispalo

Slika

Slika


Malo karbon folije i po konzoli i bas je super ispalo...
Korisnikov avatar
lalicspecial
Garaža: alfa 33 1.4ie
alfa 33 1.7ie ostale alfe u rashodu ne racunam
alfa 156 1.8 ts
Lokacija: svilajnac
Lokacija: svilajnac
Postovi: 936
Pridružio se: Sub Feb 12, 2011 12:14 am

Re: problem sa strujom ...

Pon Nov 12, 2012 5:47 pm

Super a i :arflag je lepa srebrna! :wave: :drink
Korisnikov avatar
Nikola_no1
Contact:
Garaža: Alfa 33 1.3 VL
Lokacija: Svuda po malo
Postovi: 105
Pridružio se: Čet Jul 21, 2011 12:22 pm

Re: problem sa strujom ...

Pon Nov 12, 2012 6:29 pm

Hvala :drink
Korisnikov avatar
lalicspecial
Garaža: alfa 33 1.4ie
alfa 33 1.7ie ostale alfe u rashodu ne racunam
alfa 156 1.8 ts
Lokacija: svilajnac
Lokacija: svilajnac
Postovi: 936
Pridružio se: Sub Feb 12, 2011 12:14 am

Re: problem sa strujom ...

Pon Nov 12, 2012 7:09 pm

Hajde slikaj malo tu tvoju alfu nesto o njoj da je vidimo...isti motor ima kao moja pa da uporedimo da li je sve isto..tvoja je sigurno od 1992g..na vise?IBar po oznakama a i stvarno dobro izgleda :love: :arflag
Korisnikov avatar
Nikola_no1
Contact:
Garaža: Alfa 33 1.3 VL
Lokacija: Svuda po malo
Postovi: 105
Pridružio se: Čet Jul 21, 2011 12:22 pm

Re: problem sa strujom ...

Pon Nov 12, 2012 8:59 pm

Evo od veceras (ove sam ja ubacio i iskreno bas mi se dopadaju)... bice jos cim ugrabim vreme ...

Slika

Slika

Slika

Slika

Daleko bolje izgledaju ove kazaljke uzivo....

Jeste '92. godiste oznake 1.3VL 1351cm3 66kW 90KS
Korisnikov avatar
lalicspecial
Garaža: alfa 33 1.4ie
alfa 33 1.7ie ostale alfe u rashodu ne racunam
alfa 156 1.8 ts
Lokacija: svilajnac
Lokacija: svilajnac
Postovi: 936
Pridružio se: Sub Feb 12, 2011 12:14 am

Re: problem sa strujom ...

Uto Nov 13, 2012 4:56 pm

Super daj slike od spolja,oko motora...zanima me da li je kod tebe isto kao i kod mene na motoru?! :arflag :drink

Povratak na “Boxer Odeljenje”