TPS popravka

Trkačice modernog doba u civilnom odelu...
Korisnikov avatar
srdjan_pop
Garaža: Alfa Romeo 146 1.6 TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 351
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 2:51 pm

TPS popravka

Sub Jan 11, 2014 10:14 am

Da li je neko nekad otvarao i bavio se popravkom TPSa? Mene malo moj muci, povremeno "zaglavi" i zato se motor ne vraca na ler sto zna da bude nezgodno jer mi minira kocenje motorom.

Naime kad zaglavi dovoljno je da mu lupim cvrgu i proradi kako treba (do nekog narednog puta).

Koliko znam unutra je klizni grafitni potenciometar (od 1kOma do 2.7kOma), kao kod starih L protokomera. Da li je moguce da se isti otvori i da se klizac malo izmesti sa pojedenog dela staze?
Korisnikov avatar
vuxi
Contact:
Garaža: AR 164 TS 2.0 89god - 109kw
Lokacija: Brus
Lokacija: Brus
Postovi: 172
Pridružio se: Sub Dec 28, 2013 6:49 pm

Re: TPS popravka

Ned Jan 19, 2014 11:47 am

Ja sam više puta čačkao oko protokomera.
Ono što ga najviše muči je detonacija na plinu, kada se to desi ili iskrivi klapnu ili je polomi, otkine parče...
Druga stvar je grafit, istroši se, mada se dešavalo i da mi je senzor temperature vazduha otkinut i razne druge stvari.
Upravo sada sređujem po drugi put protokomer za moju 164 ts.
Prvi put sam ga napakovao ekstra i sve picikato, no nisam stigao da prmenim kablove za svećice i tako morao na put, gde sam imao probijanje kablova i detonacija, što je uzrokovalo kidanje klapne i kidanje senzora temperature vazduha koji se nalazi u protokomeru.

-Pre svega protokomer mora biti po serijskom broju za tvoj auto, i mora biti naštelovan na prave vrednosti i položaj na leru.
Ukolko se stavlja drugi protokomer a nije mu broj isti nema leba da to radi lepo, jedino da se stavi i računar sa tog auta.

-Ako ti klapna zaglavljuje znači da je kriva verovatno usred detonacija se pokrivila
Moj protokomer ima sa donje strane šrafove koji se skinu i skida se poklopac, tu je klapna, nju je najbolje zameniti drugom koja odgovara. Ako pokušavaš sa tom tvojojm nešto, vidi dal može da se ispravi, ako je budeš slučajno brusio šmirglao neće da valja ako ima zazor negde, da zeva prazan prostor i uvlači vazduh, pogotovu kad je vraćena na početni položaj tj kad se auto ugasi, tu mora da bude bez zazora.

-Grafit. To što ti hoćeš promeniće ti rad auta i poremetiće ga. To je tako naštelovano i nema mu mrdanja, tu jesu ukopani kanali gde trlja klizač po grafitu ali ako to diraš ne valja. Jedino šta može da se uradi je da se pločica pomakne malo unazad ili napred kako bi klizač nalegao na neistrošen deo grafita.
Ne znam da li nekako može da se grafit doda tu gde je istrošen tj nov sloj nabaci....
Može i klizač malo da se savije na dole, mora prvo da se odšrafi, da bi bolje nalegao na grafit.

Pločicu pomerat napred nazad je malo zeznuto, zato što em su šrafovi zalepljeni em moraš da rasturaš to pažljivo.
Ukolko otpustiš feder i ne vratiš ga posle na njegovo mesto tj zub isto si zeznuo stvar...

Drugu pločicu stavljati isto mora da bude baš ta po broju, a to gde naći nemam pojma

Pipljiva stvar, ali ako se obrati pažnja može sve da se sredi, prvo zezneš jedno dva-tri i onda mu uđeš u šemu :)

Ovo sve pričam za moj bosh protokomer onaj veliki stari L klapna, 4 pina konekcija...

Ne znam za novije nisam butao, ali suština je ta, pola milimetara neke štelke ili zazora mu mnogo znači !

POZZ

:arflag
lep neki auto ova alfa
JaMaL
Garaža: 75 TS
75 TB
Lokacija: Severno od Albukerkija
Lokacija: Bgd
Postovi: 1369
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:04 pm

Re: TPS popravka

Ned Jan 19, 2014 12:28 pm

Cim otkacis rucicu sa protokomera, zajebao si stvar, ne previshe, ali jesi, nikada nema sanse da je vratis na isto mesto.

Na kraju ce ti auto u nekom rezimu raditi losije, trositi vishe ili sta god. vrlo pipava stvar.

ja sam se igrao sa par, i sa wb lambda sondama i plocicama i grafitima i krivljenjem i glupostima i kad jednom odsrafis rucicu ili promenis ugao... gotovo je sa fabriskim stelovanjem.

to je sto se protokomera tice, sto se TPS-a tice, moze da se sredi, reparira ali je isto zajebano. e sad ti nemas TPS ti imas prekidac najverovatnije, 0-izmedju-full, ne meri nista izmedju, ima sam 3 polozaja koja javlja. ako pricas o tps-u na klapni gasa. lakse je uzeti polovan na otpadu, ti prosti su bar isli na milion modela.
Korisnikov avatar
srdjan_pop
Garaža: Alfa Romeo 146 1.6 TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 351
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 2:51 pm

Re: TPS popravka

Ned Jan 19, 2014 4:38 pm

Ja sam se igrao na 164 sa L protokomerom ima negde u temi o tom autu bez ikakvog gubitka/dobitka.
Rucicu nisam ni skidao, samo sam plocicu malo pomerio celu translatorno (proslicovao rupe na plocici za srafice koji je drze) da rucica ne drlja vise po istim tragovima a i dalje da zahvata isti ugao i daje istu vrednost za isti polozaj.

Eksperiment nije dao nikakve bas rezultate jer promene nije ni bilo, tad je konkretno meni bio problem neki fals vazduh, kad se to resilo sve je nastavilo da radi priblizno kako treba, kako je i bilo pre, sve do prve detonacije kad je pukla klapna na protokomeru na dva dela i ciao...

Za TPS sam pitao za 146 TS 16v, koji nije samo mikroprekidac(i) kao na 164.
U medjuvremenu sam ipak resio da ga zamenim novim (nije previse skup, 2700din) i stanje sa lerom se znatno popravilo posle zamene i reseta.

Sad pada lepo osim sto zastane malo na oko 1500rpm, verujem da pravi korekciju na osnovu kolicine vazduha a protokomer je pitanje koliko dobro meri... To je druga prica. Inace isti je TPS za malu milijardu vozila i nije ga problem naci.

Ono sto je zacudjujuce meni je da je iz starog TPS iscurelo ulje kad sam ga skinuo (verovatno je ono isprljalo klizac) i dalje se pitam odakle se ono tu stvorilo?
Korisnikov avatar
srdjan_pop
Garaža: Alfa Romeo 146 1.6 TS
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 351
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 2:51 pm

Re: TPS popravka

Pon Jan 20, 2014 7:12 pm

Imao sam malo vremena danas i otvorio carobnu kutijicu (stari) TPS :).


Slika

Slika

Nekako mi deluje sve jeftino i kilavo napravljeno ali ocigledno moze da radi ko zna koliko. Ne znam koliko se vidi na slikama, staza ne deluje pojedeno, ali sav je plivao u ulju i to me je kostalo zamene. Ulje ocistio i merio ga i kao OK je...ostaje u rezervi.

Zanimljivost je recimo sto su klizaci po stazi u stvari snopovi tankih (prohorm?) zicica zapunktovani za bakarne "noge".
Korisnikov avatar
vuxi
Contact:
Garaža: AR 164 TS 2.0 89god - 109kw
Lokacija: Brus
Lokacija: Brus
Postovi: 172
Pridružio se: Sub Dec 28, 2013 6:49 pm

Re: TPS popravka

Uto Jan 21, 2014 8:45 pm

pa to očistiš lepo i radiće. nije htelo da radi zbog ulja...
ne prave se delovi da traju 100god, jbg, no da nas deru posle za rezervne, jer kolko se uloži u jedan auto, a dal će se i kolko prodati pitanje je, zato cepaju na delovima posle
lep neki auto ova alfa

Povratak na “Alfa 145 | 146 | 155 | 164”