Alfa MiTo treskanje u mestu kad se zagreje i gubitak snage

Alfa Romeo MiTo forum | Alfa Romeo Giulietta forum | 4C | GIULIA | Prototipi
Mars7
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 Multiair 105HP bez turba - 2010 godiste
Lokacija: Beograd
Postovi: 6
Pridružio se: Pet Dec 09, 2022 1:30 pm

Alfa MiTo treskanje u mestu kad se zagreje i gubitak snage

Pet Dec 09, 2022 1:56 pm

Pozdrav svima

Kupio sam Alfa MiTo sa Multiair motorom prosli mesec od brata koji ga je posedovao godinu dana i za to vreme nije imao nikakvih problema. Cim sam ga dobio, medjutim, primetio sam da se auto poce tresati u mestu kada je zagrejan, problem nestane ako se da malkice gasa ali cim prestanem sa dodavanjem, problem se vrati. Kupio sam dijagnostiku koja mi je dala neki uvid u problem, pre svega izgleda da cilindar 1 i 3 imaju misfire i da ne proizvode dovoljno snage zbog cega auto ide slabije.

Izvrsio sam istrazivanje online i izgleda da je problem u Multiair jedinici, naglasicu da sam vec promenio svecice i da sam razmenio bobine ali ovo nije imalo nikakvog rezultata.

Moja pitanja su sledeca: jel je jos neko imao ovakav problem, kod kog majstora ga je popravio i koliko kosta popravka.

Video sam da nova Multiair jedinica kosta vise od 1000e i zanima me jel postoji neko drugo resenje.

Uzgred kodovi koje sam dobio su sledeci: P0301 - Cylinder 1 Misfire, P0300 - Random/Multiple cylinder Misfire, P0303 - Cylinder 3 Misfire

Bilo kakav savet je i vise nego dobrodosao :)
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: Alfa MiTo treskanje u mestu kad se zagreje i gubitak snage

Pet Dec 09, 2022 2:45 pm

Zdravo i dobrodošao na ARCS forum. Na žalost tvoj problem je 99% crknuta MA jedinica. Savet je da auto ne voziš nikako i da ga na šlepu pretaraš do servisa koji može da ti reši prblem.

Naravno dok se ne skine MA jedinice niko ti ne može reći koliki je problem i koliko će da košta. Početna cena je 200-300€ pa na više ... cenu za novu si već utvrdio.

Preporuka za servis koji ima iskustva sa reparacijom MA jedinica je servis Brana Vranić Kontakt tel.064/2380004
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa MiTo treskanje u mestu kad se zagreje i gubitak snage

Pet Dec 09, 2022 4:29 pm

Deluje da je mladi kolega odmah dobio vruć krompir u ruke :( Baš smo ovih dana malo polemisali na temu MA jedinice (na poslednjoj strani ove teme):

viewtopic.php?t=56611&start=1025

Tu nema kompromisa, problem mora da reši dobar serviser, a što se tiče daljeg ponašanja i održavanja MA jedinice i samog vozila, ima dosta toga pisanog na forumu i sve se može saznati. Srećno!
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Mars7
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 Multiair 105HP bez turba - 2010 godiste
Lokacija: Beograd
Postovi: 6
Pridružio se: Pet Dec 09, 2022 1:30 pm

Re: Alfa MiTo treskanje u mestu kad se zagreje i gubitak snage

Pet Dec 09, 2022 4:38 pm

Dobio bas vruc krompir izgleda, ja sam prethodno hteo kupiti Alfu 147 sa 1.6 TwinSpark motorom ali sam se opredelio za MiTa na kraju zato sto je mladji i ekonomicniji ali nazalost desio se problem tako da cu videti kod Brane sta i kako.

Jedno pitanje me muci doduse, koja je poenta ovog Multiair sistema ako je toliko osetljiv i pre svega skup, cak iako dobijas ekonomicniji i donekle brzi motor sve to na kraju ne znaci mnogo kada imas izuzetno skup kvar, ovo pitam cisto edukativno :)
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: Alfa MiTo treskanje u mestu kad se zagreje i gubitak snage

Pet Dec 09, 2022 5:14 pm

Nije vruć nego vreo krompir.

MA jedinica je osetljiva na neredovnu zamenu ulja i zahteva svoje specifično motorno ulje. Lepo je to zamišljen sistem ali malo osetljiv na loše odrzavanje.

Ja sam imao problem na 58 000 km. tako da nema puno pravila kada moze da se desi problem.
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Alfa MiTo treskanje u mestu kad se zagreje i gubitak snage

Pet Dec 09, 2022 6:37 pm

MultiAir jedinica u teoriji povećava snagu motora i smanjuje potrošnju goriva za oko 10%. To uopšte nije loš sistem i ima svoju svrhu i namenu, pogotovo kada su proizvođači prinuđeni na svaki trik da bi na testovima uštedeli svaki mililitar goriva i zadovoljili oštre standarde. Problem je jedino što od starta nije detaljno razjašnjen način eksploatacije vozila u smislu očuvanja ovog sklopa, pa je na zapadu promovisan servisni interval od 20 ili 30 hiljada km, dok je za MA esencijelno važan kvaltet podmazivanja.

Uz sve to prva generacija MA jedinica bila je osetljivija i podložnija kvaru (generacija od 2008-2012/13), pa ako ti je MiTo proizveden tada eto ti dodatnog razjašnjenja situacije.

Znači obavezno menjati ulje (propisano i kvalitetno) jednom godišnje ili na oko 10.000 km, a na svakih 30-40 hiljada samoinicijativno tražiti kontrolu i zamenu sita/filtera, što je daleko jeftinija i jednostavnija praksa nego se pomoliti i terati dok ide.

U svakom slučaju probaj da se ne obeshrabriš u startu jer je MiTo jedno generalno kvalitetno i prilično zabavno vozilo u svakom pogledu. Kupovina polovnjaka je uvek u neku ruku i mačka u džaku. Šteta što te ovo sada zapalo, ali gledaj da rešiš ono što se mora i kako se mora, dovedi Alfu u optimalno stanje, a nakon toga je održavaj kako valja i uživaj. Nadam se da će se ovo na kraju završiti sa što manje bola za tebe i da će iz svega izaći jedna dobra priča!
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2450
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: Alfa MiTo treskanje u mestu kad se zagreje i gubitak snage

Pet Dec 09, 2022 8:39 pm

Moj savet kad si vec dosao u takvu situaciju da sto manje vozis auto odnosno sto pre probas sa zamenom ulja i ciscenjem/pranjem MA filtera. Nekada i ono samo pomogne.
Dok sam radio u AKK jedan auto smo tako spasili... Mnogo je presao nakon toga a da mu se taj problem nije ponovio.
Alfa Romeo - The car inside the driver.

Povratak na “Alfa Romeo Nuova Razza”