Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Alfa Romeo MiTo forum | Alfa Romeo Giulietta forum | 4C | GIULIA | Prototipi
Korisnikov avatar
ctrl alt del
Contact:
Garaža: AR 146 1.4TS
Lokacija: Beograd
Postovi: 68
Pridružio se: Pet Dec 12, 2008 12:46 pm

Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Čet Jul 02, 2009 2:48 pm

http://www.b92.net/automobili/vesti.php ... _id=369072

Jel može neko da zamisli breru ili 159 sa znakom dodža?
IDEMO U RAT DA SE BIJETE.
NEKI ĆETE DA POGINETE.
A NEKI ĆEMO I DA SE VRATIMO.
Korisnikov avatar
Blade
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 TI (Chadjava)
Alfa Romeo 156 V6 SP2 '02
Alfa Romeo 33 Veloce `88
Alfa Romeo 33 Permanent 4
Alfa Romeo 166 3.2
Ex: Alfa Romeo 33 S2 QV `89 part car
Ex: Alfa Romeo 156 2.5 V6 SP3 '01
Ex: Alfa Romeo 33 S3 part car
Ex: Alfa Romeo 33 S2 1.7 QV part car
Ex: 33 S1 1.3
Lokacija: Zemun
Lokacija: Zemun
Postovi: 1841
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:14 am

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Čet Jul 02, 2009 3:38 pm

KOju ce zbrku da naprave :banghead:
Ko zna sta ce da bude ludaci svi jure neke izlaze iz krize i samo ce na kraju da naprave sr..e :doh:
Jednom alfa uvek alfa !!!
Prva. druga serija 33 1.7 Veloce
Druga. treca serija 33 Permanent 4
Treca. Macchina bella 1.9 16v
Četvrta. 156 V6 Sp2 ili TI work in progress
Peta. 166 FL 3.2
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4320
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Čet Jul 02, 2009 6:54 pm

Viper GTA!

@Ctrl

Odlican ti je potpis - ko je to napisao?
Acqua-Olio-Benzina
Korisnikov avatar
the.doctor
Garaža: Giugiaro 156
Lokacija: Nis
Postovi: 54
Pridružio se: Ned Dec 21, 2008 1:50 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Čet Jul 02, 2009 7:37 pm

Jedna Alfa Challenger bi bila zanimljiva :D

@starac vujadin
mislim da je to rekao crni djordje :) u seriji crni gruja :cool:
Korisnikov avatar
vnov
Garaža: Ex Alfa Romeo 147 1.6TS 120ks+chip
Ex Alfa Romeo Sprint QV 1.7 8v
Ex Škoda Octavia A5 FL 1.4TSI
Ex Fiat Punto Sporting 1.2 16v
Ex Alfa Romeo GT 1.9jtd 16v
Alfa Romeo Giulietta Sprint 1.4 tb 2020
Škoda Kodiaq
Peugeot speedfight 3
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 3407
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:27 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Čet Jul 02, 2009 7:43 pm

To je iz filma crni gruja i kamen mudrosti i nekaže crni gruja nego neznam šta mu dodje pomoćnik(nebojša ilić) crnog djordja (nikola kojo).
Slika
Korisnikov avatar
starac vujadin
Contact:
Garaža: Laguna Coupe, Smart
Lokacija: Stari grad
Lokacija: Stari grad
Postovi: 4320
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:27 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Čet Jul 02, 2009 8:12 pm

Odlicno, bas odlicno...!

Hvala!
Acqua-Olio-Benzina
Korisnikov avatar
kovalski
Garaža: ex 156 1.9 JTD 16V giugiaro
remap;
ex 166 2.0 TS
ex 156 SW 2.0 SP3
ex159 SW
ex GTV CUP limitata No_076 2.0 TS
Vectra C CDTI 16V
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 698
Pridružio se: Ned Jan 25, 2009 5:50 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Čet Jul 02, 2009 8:23 pm

the.doctor napisao:Jedna Alfa Challenger bi bila zanimljiva :D


Slika
Korisnikov avatar
speedfreak968
Garaža: :
'07. AR 159 SW JTDm
'03. Peug 206 XS 1.6 16v
ex '96. AR 146 ti
ex '98. AR 156 2.0 TS
ex '02. AR 156 2.5 V6 24v
ex '04. AR 156 SW ti
Lokacija: Bgd
Lokacija: Cinecittà, Belgrado
Postovi: 2510
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 10:52 am

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Pet Jul 03, 2009 8:42 am

Vidi, Dodge Challenger mi je jedan od najomiljenijih "Muscle" automobila, i izuzetno mi je drago shto je FIAT pazario Chrysler/Dodge, ali nisam siguran da bih bash voleo da vidim Alfu Challenger ili Viper... Nek oni lepo kombinuju platforme, ali da se zna ko je ko... Da li ce Alfe napokon ponovo biti RWD? Sad imaju odakle da presade platformu :grin:
Slika
If everything seems under control, you're just not going fast enough.
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Pet Jul 03, 2009 10:59 am

Pravo da vam kazem, ova odluka mi se uopste ne dopada. Kao sto je neko rekao, ovako nijedna firma nece dobiti dodatne poene, vec ce ih prije izgubiti (prvenstveno mislim na Alfu u Evropi)

Ipak, nadam se da rukovodstvo Alfe zna sta radi...
Sa
Sasha
Drug Član
Drug Član

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Pet Jul 03, 2009 11:15 am

Ne znaju šta rade i totalno su se pogubili u pozicioniranju Alfe na tržištu. Lancia će po mom mišljenju propasti vrlo brzo, pošto su je totalno zanemarili.
Svaki korak im je pogrešan, gm motori u Alfama, preteški automobili, pravdanje da su im skupe platforme za rwd,....smejurija. Alfa godinama u nazad nije Alfa(sem po izgledu), a kako ne vidim nikakvo poboljšanje, stvari će biti sve gore i možda neće propasti ali će definitivno izgubiti brojne kupce.
Ovo sa dodgeom će biti poslednja kap...
Korisnikov avatar
Vuk 166
Garaža: A6 C7 3.0 TDI '13
166 FL 2.0 TS '05
166 V6 TB '00
Ex 166 3.0 Sportronic '98
Lokacija: NI
Lokacija: 18000
Postovi: 1392
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 6:20 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Pet Jul 03, 2009 12:13 pm

Nece ovo da izadje na dobro... :cray: :cray:
Jedostavno ne mogu da zamislim tako nesto... :( :(
Korisnikov avatar
byMaX
Contact:
Garaža: Alfa Romeo Giulia QV 510bhp AT8 2018
Alfa Romeo Giulietta 2.0jtdm3 Sport 2011
Volvo S80 2006
Mini Cooper D 2016
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1330
Pridružio se: Pon Jan 05, 2009 9:31 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Pet Jul 03, 2009 3:55 pm

Ni meni se sve to ne dopada. Ali to ti je globalizam. Sve će za 100 godinabiti neki Dodge ili VW
Turismo Internacionale
Korisnikov avatar
igorkrnic
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: 2019 Stelvio Veloce 2.0AT 280ks
2020 Jeep Renegade 1.3AT 150ks
---------Ex---------
2020 Stelvio Quadrifoglio 510ks
2014 Giulietta 2.0D TCT 174ks
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 1484
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:46 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Sub Jul 04, 2009 1:08 am

Ljudi sta se tripujete :D
Nece bre to biti bukvalno razmena znakova omg.

Alfa nema razvoj za velika auta i nema s para za ulaganje ali ima za manja, kod dodge-a je obrnuto, tako mozemo ocekivati novu veliku alfu 167 ili 169 kako god sa rwd i platformom nekog avengera ili challengera ali alfin dizajn a ne znam sta ce sa motorima, 2.4jtdm je super motor, a benzinci preko 3.2 ce verovatno biti dodge

Dok ce takodje uskoro da se pojavi neki manji dodge sa platforme mita ili 147 i sa alfinim malim motorima sto ce da usreci mnoge amerikance koji ne mogu da nahrane ove silne v6 i v8 agregate ;)

opusteno :)
Korisnikov avatar
byMaX
Contact:
Garaža: Alfa Romeo Giulia QV 510bhp AT8 2018
Alfa Romeo Giulietta 2.0jtdm3 Sport 2011
Volvo S80 2006
Mini Cooper D 2016
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 1330
Pridružio se: Pon Jan 05, 2009 9:31 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Ned Jul 05, 2009 12:13 pm

Ma ne, nego Alfistima je bio problem i kada se JTD pojavio :) Mislim...
pa bolje da bude novih alfi makar i na GM platformama nego da ih ne bude uopšte
Turismo Internacionale
Korisnikov avatar
Blade
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 TI (Chadjava)
Alfa Romeo 156 V6 SP2 '02
Alfa Romeo 33 Veloce `88
Alfa Romeo 33 Permanent 4
Alfa Romeo 166 3.2
Ex: Alfa Romeo 33 S2 QV `89 part car
Ex: Alfa Romeo 156 2.5 V6 SP3 '01
Ex: Alfa Romeo 33 S3 part car
Ex: Alfa Romeo 33 S2 1.7 QV part car
Ex: 33 S1 1.3
Lokacija: Zemun
Lokacija: Zemun
Postovi: 1841
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:14 am

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Ned Jul 05, 2009 12:42 pm

Pa ako budu te platforme potpuno identicne Alfice ca da idu samo pravo :(
A gde je onda tu uzitak voznje pogotovo kada su brze krivine u pitanu kojih ima kod nas na svakom putu uglavanom :scratch:
Jednom alfa uvek alfa !!!
Prva. druga serija 33 1.7 Veloce
Druga. treca serija 33 Permanent 4
Treca. Macchina bella 1.9 16v
Četvrta. 156 V6 Sp2 ili TI work in progress
Peta. 166 FL 3.2
JaMaL
Garaža: 75 TS
75 TB
Lokacija: Severno od Albukerkija
Lokacija: Bgd
Postovi: 1369
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:04 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Ned Jul 05, 2009 1:02 pm

R.I.P.

Alfa je umrla sa 75 i 90-icom... Ovo je vec sprdanje na racun ljubitelja iste...
Sto se mene tice necu kupiti nista sto je napravila posle 1993...

Ocigledno da u danasnje vreme ake zelis da posedujesh nesto sa sportskim srcem, karakterom i tradicijom moras da se otvoris za 150k i kupis porsche... bar znas da je porscheova sasija, motor i da je napravljen kako su oni zeleli... a ne kako je moralo da bude zbog nekog kompromisa izmedju tudje sasije i tudjeg motora na koji su ti silom prilika zalepili znak...

:bye:
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Ned Jul 05, 2009 4:49 pm

Malo se preteruje... Ne verujem da ce to bas tako ici, mozda po koja komponenta, platforma i slicno, uostalom kome nije jasno neka pogleda epizodu Top Gear u kojoj od Lade u Lotusu naprave pravi sportski automobil, a bilo je isto pitanje, moze li se od bilo cega napraviti drivers car, odgovor je bio DA, tako da cela ta prica sa platformom i nema neke velike veze...
C-Evo platforma ce biti rigidnija, laksa i moci ce da primi 4x4 pogon, izvedena je iz FIAT-ove platforme za Bravo i Deltu, ali je 90 % komponenti novo na njoj, nezavisno vesanje i slicno...
Da li to znaci da je truli Sud, 33 i Sprint imao dobru "platformu" staru preko 20 godina i upotrebljenu u nekoliko modela, kao sto je sa giuliom, 75, 90 i tako redom?!
Po meni je neozbiljno to tumaranje i razenje u magli, bez nekog jasnog cilja, kao i ostanak na FWD, a ovo ostalo je sve pitanje ugla odakle se posmatra, nikom nije prijatno to FIAT-ovo vlasnistvo pa se malo preteruje...
Mogao bi neko ko je informisan vise da kaze nesto, ovde se bas prica napamet na osnovu nekog tamo clanka sa neta...
JaMaL
Garaža: 75 TS
75 TB
Lokacija: Severno od Albukerkija
Lokacija: Bgd
Postovi: 1369
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:04 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Ned Jul 05, 2009 6:35 pm

Pa ne znam bas o preterivanju... ali svaki alfa fan ce ti reci tacno kada je alfa prestala da bude ono zbog cega je volimo... bar veci deo sveta zaljubljen u automobile... da se ne lazemo 90% ljudi ne kapira "to" o cemu pricaju ljubitelji automobila kada se prica o nekom automobilu...

a komentari o lotus ladi su zaista nepotrebni... drvers car.. da.. hmm.. ovaj... taj auto moze biti zabavan na par nivoa ali prema onome sto se vidi u emisiji da je uradjeno sem farbe nema nicega impresivnog u tome... cak sta vishe mogu ti reci da sam vozio 2106 sa istim motorom, boljim vesanjem, laksu i sa vishe konja... i ma koliko bila to zabavna kocka, to je kotrljajuci kamen cija sasija i geometrija vesanja ne dozvoljvaju nista vishe performansi nego sto 1.6 fabricki moze da pruzi... fabricki 75ts moze da obilazi krugove oko te lade za 5x manje para nego sto kosta da se ona napravi...

o tome pricam gore, alfa nije propala jer je pravila lose automobile, nego zato sto je pravila "drivers car", beskompromisni koncept osecaja i performansi u pakovanju dostupnom normalnom coveku... "poor man's ferrari" ili kako god to zelis... kada je fiat uzeo prvi modeli su to sa motorima i nekim jedinstveno alfinim resenjima zadrzali u nekom procentu, ali im je oduzeto mnogo toga... posle te prve serije ili poslednjeg samrtnog trzaja alfa je ostala na korporativnoj milosti i mrvicama kao i lancia kao i svi koji su zeleli da se razlikuju na ovom svetu radeci inovativne stvari... sto se mene tice bolje da su je odmah ugasili i da nam ostane u lepom secanju i da joj se divim po nekom dostojanstvu...

kad vidis alfetu gtv na ulici kazes lepa alfa sa punim srcem i pravom... kad vidis 159 kazes lep fiat i zaboravis ga u moru sabova, vectri, bmwa i ostalog bezkarakternog krsa po ulici...

do kraja njenog samostalnog zivota alfa je sa svakim novim modelom bila po jednoj ili vishe stvari najbolja u toj klasi i prednjacila inovacijama i performansama... njeno ime je bilo sinonim za nesto, brzinu, zvuk, handling, "cuore sportivo", danas je spala na lep dizajn i prosecnost... prosecnost koju krasi i svaki fiat, saab,opel ili bilo sta na trzistu za neku kolicinu para...

:quadrifoglio
Korisnikov avatar
Blade
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 TI (Chadjava)
Alfa Romeo 156 V6 SP2 '02
Alfa Romeo 33 Veloce `88
Alfa Romeo 33 Permanent 4
Alfa Romeo 166 3.2
Ex: Alfa Romeo 33 S2 QV `89 part car
Ex: Alfa Romeo 156 2.5 V6 SP3 '01
Ex: Alfa Romeo 33 S3 part car
Ex: Alfa Romeo 33 S2 1.7 QV part car
Ex: 33 S1 1.3
Lokacija: Zemun
Lokacija: Zemun
Postovi: 1841
Pridružio se: Pet Nov 21, 2008 2:14 am

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Ned Jul 05, 2009 6:39 pm

:podrzava Zvuk boxera :cray:
Kad se vec pozivas na Top Gear i sam Jeremy Clarkson je izjavio da su Americki automobili napravljeni da idu PRAVO a ne za krivine naravno njima su i putevi samo pravo pa valjda zbog toga hahahaha hahaha
Jednom alfa uvek alfa !!!
Prva. druga serija 33 1.7 Veloce
Druga. treca serija 33 Permanent 4
Treca. Macchina bella 1.9 16v
Četvrta. 156 V6 Sp2 ili TI work in progress
Peta. 166 FL 3.2
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Ned Jul 05, 2009 8:08 pm

Pa i ja sam neki ljubitelj Alfi majku mu... :grin:
Sve je to tako, ali ima li smisla sada pricati o tome?! Ne vredi ostajati u proslosti, nije ni ona bila tako sjajna koliko to sada izgleda, i uvek su neka prosla vremena bila bolja nego ova sada, iako je to uglavnom preuvelicano i ova sada ce biti bolja od nekih sledecih, nostalgija cini cuda i to je vise psiholosko, pa i filozofsko pitanje, nego bilo kakvo, zato se ne bih uvlacio previse u to...
Ne sporim to sto kazes kada je u pitanju preuzimanje od strane FIAT-a, sve je istina, ali sada treba gledati napred, ako oni uopste gledaju napred...
To vreme o kome se govori je donelo sa sobom gomilu problema, pa je i nemoguce ocekivati da se vrate bezbrizne sezdesete i sedamdesete gde se novac trosio i bacao zarad ludih ideala, danas to rade samo pojedinci, pa i oni seckaju budget ne bi li opstali, velika su to imena, a ne Alfa koja je zapravo samo jedan deo komercijalnog FIAT-a koji je mora napraviti komercijalnom...
Na sve se moze gledati na dva nacina, biti nezadovoljan zbog toga sto govoris, a imas pravo jer stvari nisu ni blizu gde su nekada bile, a opet mozes biti i zadovoljan jer je pitanje kvaliteta mnogo bolje, brend opstaje zahvaljujuci toj kupovini od strane FIAT-a i tako redom... Ne kazem da podrzavam ovo drugo, ali je realno tako...
I na kraju, ko zaista ima sve samo svoje, ko ne ulazi u kooperacije i ko je jos uvek samo svoj i cisto svoj u ovoj grupi i klasi gde Alfa pripada?!
Korisnikov avatar
Dzoni Romeo
Lokacija: Bg
Postovi: 23
Pridružio se: Uto Jan 06, 2009 3:49 pm

Novo SVETOGRDJE Sergia Marchionnea!

Ned Jul 05, 2009 10:38 pm

Dodge kao Alfa Romeo u EU

Uskoro bi vozila marke Dodge mogla da se nađu sa znakom Alfa Romea u evropskim auto salonima.

Ovakva odluka Chryslera i Fiata prvenstveno je značajna za Američko tržište pošto bi Dodgeova vozila pod Alfa Romeovim imenom u Evropi ponovo podstakla proizvodnju i lanac dobavljača u Americi.

"Dodge je pravi predstavnik američkih "mišićavih automobila", dok je Alfa Romeo isto to, samo kada je evropsko tržište u pitanju. Veoma je bitno kako ćemo spojiti ove dve kompanije", izjavio je direktor Fiata Sergio Marchionne.

Fiat smatra da bi Alfina vozila u Americi predstavljala konkurenciju Dodgeovim vozilima, tako da bi moglo da dođe do određenog reciprociteta između dve automobilske marke, pa bi se Alfa Romeo tako u Americi prodavao pod Dodgeovim imenom.

Takođe, postoje indikacije da bi Fiat, nakon neuspelog pokušaja proboja na američko tržište, takođe mogao da plasira svoja vozila dilerima u Americi, ali pod okriljem Alfe Romea.

Pa ovo je strasno. Iz dana u dan sve losije vesti . :amen:
No, ja stvarno mislim da je vreme za uzbunu i dizanje kuke i motike :gitara
Koliko je Marchionne l00d ne bi me cudil00 da stvarno vidimo negde 2011 na ulicama beograda nekog monstruma od 5m i 500 konja sa bedzom Alfe. Jer je ta "narodnjacka" filozofija definitivno presla sa FIAT-a na ostale brendove unutar korporacije. Sto se mene tice , ukoliko se ovo dogodi, ukoliko stvarno presele proizvodnju u US za mene je 159 poslednji Alfin auto vredan pomena :amen:
Korisnikov avatar
Alfanatic
Garaža: Giulia Sprint 2.0
200 AT8 RWD '21 Vesuvio Grigio
+ MiTo QV '10 Rosso
......................................
ex Giulietta 1.4 170 '17 Misano
ex MiTo 1.4 155 '09 Rosso
ex 156 2.0 TS '00 Grigio
ex 145 1.4 Boxer '95 Blue
......................................
Lokacija: Indjija
Postovi: 6613
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 3:40 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Pon Jul 06, 2009 12:07 am

Otvorena je jedna zaista interesantna tema koja prosto tera na polemiku. Izuzetno uvažavam svačije mišljenje, pogotovo kad je dobro obrazloženo i argumentovano, a pošto svako ima pravo na svoj stav, koristim priliku da izložim i ja moj, koji je vrlo blizak stavu kolege Alfaholica:
Prvo i osnovno, čitava vest je malo banalna, možda izvučena iz nekakvog konteksta, pa bi je trebalo uzeti sa rezervom, barem onako kako je interpretirana. Neke saradnje će svakako biti, ali je veliko pitanje kako i u kojoj meri, pri čemu ja verujem da ni u rukovodstvu Alfa Romea, odnosno FIATA ne sede baš sve sami debili, te da se dobro zna kakva je tradicija firme i koliko su lojalni ljubitelji. Da pojednostavim, ne verujem da će sve ispasti tako banalno i totalno uz dlaku svih nas koji sebe nazivamo pravim Alfistima.
Drugo, prečesto se živi u prošlosti, evociraju neke svetle uspomene, a zaboravlja se da se živi (preživljava) u sadašnjosti i radi za budućnost. Svet se jako brzo i dramatično menja. Evoluira na način koji niko ne može predvideti. Dovoljno je oboriti samo jednu (finansijsku) dominu pa zaljuljati ceo svet gde se najjače amplitude zemljotresa osećaju upravo u autoindustriji. Da bi se danas živelo, preživelo i profitiralo, naprosto se moraju praviti razni kompromisi. Baš kao i u svakom braku, a mi srećno oženjeni to svakako dobro znamo. Pitanje je samo gde je ta granica kada kompromis od nužnog i poželjnog prerasta u truli.
Nikada i nikako ne mogu prihvatiti kako je Alfa umrla devedestih i izgubila dušu. Naprosto sada više nisu te godine, promenili su se i sami kupci automobila, postali razmaženi i zahtevni više nego ikad kada usput i konkurencije ima sa svih strana, brojnije i jače nego što se iko može prisetiti. Nekad je bilo dovoljno napraviti dobru šasiju i solidan motor, nabacati nešto od osnovne karoserije, pa kreirati uličnog trkača za ljubitelje i entuzijaste (Lotus, Caterham i slično), ali da li to treba biti suština Alfa Romea i da li se može živeti od automobila koje kupuju samo retki entuzijasti!?
Oprostite, ja poštujem želju nekih od vas za pravim trkačkim obeležjima automobila, ali da li možemo reći da je Alfa umrla kada se odrekla boxer motora i zadnjeg pogona? Da li je to sve što nama svima treba? Ima i nas malo starijih koji vole da uživaju u mnogo čemu drugom što takođe Alfa nudi. Ne bih ja menjao moju 156-icu za vozila koja su obeležila prošle decenije. Ne bih menjao zvuk TSpark motora, to što se može krenuti na duži put, a da se uživa u nekom luksuzu, udobnosti i opremljenosti enterijera, a da pri tome i dalje vozne karakteristike ostanu sasvim na nivou za ljubitelje brzine. Naravno, neizostavno je i pitanje dizajna, a tek tu Alfa pokazuje superiornost i ne posustaje. Reći da se 159-ka uklopila u sivilo osrednjosti današnjih automobila po meni je čista jeres, bez obzira što su neki kompromisi napravljeni, što je dobila popriličan višak kilograma i što se neke komponente rađene u saradnji sa drugima. Dizajn je po meni fenomenalan, a većina Alfista to ne spori. Problem je što današnji automobil mora da ispuni određene kriterijume kako bi uopšte bio konkurentan. Ljudi hoće bezbednost, sigurnost, udobnost, luksuz, gomile elektronskih pomagala, postali su neverovatni hedonisti, a hteli to Alfisti da priznaju ili ne, većina nas takođe traži da automobil ispuni dobar deo tih kriterijuma. Svoj danak u masi nose silni vazdušni jastuci, elektronika, stalno narastajuće dimenzije, a znamo da je masa najveći neprijatelj performansi. 159-ka definitivno nije ulični trkač i ko traži tu jednostavnost, lakoću i pokretljivost definitivno će ostati veran starijim polovnjacima. I to je OK po meni, ali ne može se reći da su sa njom svi Alfisti iznevereni. Eto, ja nisam, a smatram sebe pravim Alfistom i to mi niko ne može osporiti. Da i ovde ne dužim previše, uveren sam da bi Alfa ostala pri svom nekadašnjem receptu i pravila isključivo potentne modele za ljubitelje brzine kada bi takvih kupaca bilo dovoljno i kada bi njihov glas nadjačao ove druge. Obzirom da se od stare slave ne živi, ali ni od vrlo ograničenih serija automobila koje ne obezbeđuju ni prostu reprodukciju kapitala, a kamo li profit, moralo se uvažiti mišljenje aktuelnog kupca i Alfi podariti sve ono što nude najnoviji predstavnici firme, gledajući da se ne iznevere ni tradicionalisti. Mislim da je bolje svima da se navikavamo na sadašnjost i pripremamo za budućnost!
A šta nam budućnost nosi?
Kolega reče kako je jedino Porsche ostao dosledan sebi, dok je Alfa potonula pod kompromisima! Ja se pitam da li je baš zaista tako? Znamo ko su tradicionalni kupci 911-ice u svim svojim izvedbama, uz stajling i dizajn koji teško da uopšte evoluira već se samo praktično nadograđuje na ideju začetu još pre pola veka. Mehanika i performanse su beskompromisni, ali ja sada pitam da li je iko ranije mogao pretpostaviti da će jedna od najvećih uzdanica Porschea i model koji se prodaje kao alva, donoseći ogroman profit biti jedan DŽIP!!? Da li se neko seća prvobitne reakcije obožavatelja kada je iz Porschea objavljeno da će napraviti terenac pod imenom Cayenne? Ja se sećam i komentara je bilo svakakvih, uglavnom ružnih! Ali eto, neko je skontao aktuelni trenutak tamo u menadžmentu i vizionarski prelomio, što se ispostavilo kao odličan potez za firmu. Sada je došao trenutak za još jednu jeres – za još jedan nezamisliv (nekada) kompromis, da u Cayenne dođe diesel motor! Ali prosto tržište nameće svoje zakonitosti i da bi Porsche nastavio da bude uspešan, to mu treba, ma kako glupo i ružno bilo reći da Porsche pravi DIESEL DŽIPA!!
Pogledajmo jedan BMW koji pravi fantastične motore i ima sjajna potentna vozila. U poslednje vreme se davi u moru kojekakvih SUV-ova, SAV-ova, mutanata između limuzine, SUV-a i karavana pri čemu to na ništa ne liči i grozim se kada vidim sve one modele koji počinju na slovo X, bez obzira što je tu tehnika vrhunska i što znamo šta je i ko je BMW! Ali i oni na svoj način podilaze tržištu i bore se za svakog kupca onako kako misle da treba.
Imamo i primer Lamborghinija koji i pod okriljem Audija pravi fantastične automobile, nikad superiornije i tehnički besprekornije. Ali danas se tržištu ne može ponuditi Countach ili Diablo, već nešto modernije (i teže). Takođe, verujem da je svima nama bliže srcu Ferrari i Maserati koji i dalje opstaju pod italijanskom zastavom i FIAT-om, zajedno sa Alfom, nego nekada italijanska ikona koja je poprimila mnogo germanskog uticaja.
Najavljivano je svojevremeno da će i Alfa napraviti terenca, čak je bilo i nekih radnih fotki što je mene nateralo da se zagrcnem jer inače ne podnosim SUV-ove, ali sam smatrao da ako će to pomoći da firma opstane i da u okviru game i dalje stižu modeli koji prijaju mojoj duši, da moram prihvatiti takvu nužnost i progutati kompromis. Nije Alfa jedina, svi se snalaze kako znaju i umeju da prežive, a nikome nije budućnost garantovana.
Sa druge strane imamo problem sa zalihama nafte, sve veće zahteve ekologa kao i vlada razvijenih država sveta da se zagađenje planete smanji na najmanju moguću meru. Pripremaju se rigorozni zakoni kada je u pitanju količina izduvnih gasova, a na najvećem udaru biće upravo sportska vozila i najveći potrošači goriva! I šta nas onda očekuje? Upravo ono što se i najavljuje, a to je smanjivanje broja cilindara, uvođenje turbo i mehaničkih kompresora, zatim još modernijih katalizatora, pa konačno i drugih tehnologija pa se već stidljivo najavljuje da će Ferrari posegnuti za hibridnim motorima! I to zvuči kao jeres, ali ako hoće da opstanu neki kompromisi moraju biti napravljeni, čak i kada su najmoćniji u ptanju! Možće li neko zamisliti Ferrari na struju, ili hibrid, ili ne daj bože diesel, pa možda da i oni naprave SUV? Mislim da ništa nije nemoguće i bolje da budemo spremni na sve! Imamo i problem sveopšte digitalizacije i elektronski nadzor koji će u potpunosti ugušiti autonomiju vožnje, pa če nas Veliki brat posmatrati na svakom ćošku, ograničenja će biti žestoka, kazne rigorozne, što će ugušiti entizijazam većine vozača koji vole da dodaju gas i osete performanse na putu. Na kraju će se sve svesti da performanse postanu irelevantne, osim na pisti, a da automobili uglavnom nude isto ili slično, te da ih razdvaja samo dizajn i broj uređaja koji donose veći luksuz i komfor vožnje. To vreme neizostavno dolazi i teško da će budućnost krenuti drugim tokom jer se već događa onako kako je opisana. A ja i dalje želim da Alfa postoji, to je jedina marka automobila koju želim da vozim do kraja svog života, a isto tako želim i da očuva ponešto od obeležja koje će je uvek distancirati od drugih, ako ne po pitanju performansi i svega što ju je izdvajalo kroz istoriju, onda makar po pitanju dizajna, karaktera, vozne dinamike ili nečega drugog. U vremenu neizbežnog pravljenja kompromisa mene će to zadovoljiti i verujem da je Alfa Romeo sposoban za to. A da li će u međuvremenu podeliti platformu sa nekim drugim, da li će sarađivati sa Dodgeom ili nekim trećim – to je već tehničko pitanje koje nije ključno i presudno. Valja preživeti krizu, a posle ćemo već videti. Hajde da vidimo i da li je ova vest uopšte dobro interpretirana.
To je makar moje mišljenje, a ja i dalje verujem u Alfa Romeo, pokušavajući već sada da se pripremim za trendove budućnosti...
Pozdrav svima i izvinjavam se na opširnosti, ali toliko se toga ima reći kada je ova tema u pitanju.
ONLY ALFA | FOREVER AND EVER
Korisnikov avatar
alfaholic
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 ti '97. ex
Alfa Romeo 156 1.8 TS '05.
Lokacija: Pancevo
Postovi: 1121
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 8:16 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Pon Jul 06, 2009 1:28 am

Ostah bez teksta i komentara, mogu samo reci svaka cast i slazem se u potpunosti...
:hello:
Korisnikov avatar
the.doctor
Garaža: Giugiaro 156
Lokacija: Nis
Postovi: 54
Pridružio se: Ned Dec 21, 2008 1:50 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Pon Jul 06, 2009 1:31 am

A kad dodju nevolje
I kad dodje tuga,
Uvek ce Te voleti -
Alfisti sa Juga! :arflag :arflag :arflag
Korisnikov avatar
igorkrnic
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: 2019 Stelvio Veloce 2.0AT 280ks
2020 Jeep Renegade 1.3AT 150ks
---------Ex---------
2020 Stelvio Quadrifoglio 510ks
2014 Giulietta 2.0D TCT 174ks
Lokacija: Kikinda
Lokacija: Kikinda
Postovi: 1484
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:46 pm

Re: Dodge MITO & Alfa Romeo Nitro

Pon Jul 06, 2009 2:15 am

alfanatic objasnio, lep i totalno objektivan text
no moram da prokomentarisem nesto drugo
JaMaL napisao:da se ne lazemo 90% ljudi ne kapira "to" o cemu pricaju ljubitelji automobila kada se prica o nekom automobilu...
ne prdi :), nemoj ovde ljude praviti debilima i ignorantima koji ne znaju sta voze i zasto voze jer nije alfa list papira pa da ti se svija ili nesvidja 0 ili 1, to je sklop mnogo stvari i tesko da se nekome 100% sklopa svidja.
Meni se nesto svidja nesto ne ali kod svakog auta gledas par argumenata: dizajn, performanse, osecaj kod voznje, sigurnost i eventualno opremu koja mora da prati konkurenciju. Alfa je meni u svim kategorijama najbolja (bmw sisa performanse ali tu je rale)
Uzmi svaku noviju alfu i jednostavno ces skontati da brand prati trziste i nove tehnologije koje cine voznju bezbednijom, ali i pored svega svaka novija alfa se drugacije vozi od ostalih auta a ima svoj upecatljiv i prepoznatljiv dizajn i ja ih zbog toga volim i nema tu sta vise iko da namese, imas na izboru modele, ako ti se ne svidja noviji, to vozi stari i to je to ;) ali ti onda nisi alfista
JaMaL napisao:kad vidis 159 kazes lep fiat i zaboravis ga u moru sabova, vectri, bmwa i ostalog bezkarakternog krsa po ulici...
a ja vidis sebe par puta uhvatim da se mimoidjem sa nekom 159 i tacno se trznem jednostavno ubode me u oko i onda skontam da i sam vozim taj auto, slican slucaj je bio i kad sam vozio 156 i uvek kad se vozam i kad nailazi bilo koja alfa nasmejem se, jednostavno izdvaja se od ostalih auta primetim samo alfe a ostali su mi sivi onako obicni, auto ko auto, eto to je neko moje vidjenje ali ja ne tvrdim da je to tako, e sad ako ti tako gledas na novije alfine modele i ako ih tako ladno topis u sivilo ostalog krsha onda ti nisi alfa fan nego alfa revolter jer ne prihvatas potrebne promene koje prate trend a u cilju opstanka brenda

tako da bilo ko pre nego krene da prica te gluposti kako alfa propada itd prvo shvatite da ostvarenje takvog razmisljanja direktno vodi ka zatvaranju alfe i to vas ne cini alfa loverima vec alfa destroyerima a velika vecina nas zeli da alfa i dalje postoji pa neka i ima ta, po vama, glupa pomaga i tudje delove, za vecinu nas i dalje ce to biti alfa i drugacija i lepsa od drugih a vi koji razmisljate drugacije onda se nemojte zvati alfistima jer vam se marka i novi modeli zapravo ne svidjaju, jel tako ;)

E sad bih da napisem i nesto da konstataciju da je alfa napravila gresku sa jtd motorima :S
Kao prvo, koliko znam 97 godine 156 je izasla i nudila je jtd motor koji je prvi u svetu bio common rail, merc je to uvek 98 a bmw tek 2002, opel tek kad je preuzeo jtd pa napravio cdti itd,
ja sam imao jtd 8v u 156, i kad se taj auto protera na obrtaje, ne moze da se poredi sa ostallima uglavnom po zvuku, znaci preko 2000 rpm alfin dizel zvuci jako opako, ima lepo rezanje, a ne znam koliko vas je vozilo ili se vozalo u 159 jtdm 16v, ja koga god sam vozio komentarisali su kako se lepo cuje za dizel, jer cuje se unutra kao benzinac, lepi za sediste bolje od benzinaca iste kubikaze a kad se protera preko 2500 muzika nije potrebna a tek ko zna sta se sve moze dobiti igranjem sa izduvom, tako da sta znam, ja sam nekako razbio taj dizel komplex i zadovoljan sam :)

Da napomenem da sam ovo uporedjivao sa svim dizel motorima, audi, pasat, golf, bmw e90 320d, e46 320d, mazda, pezo hdi itd, pa bre to ne moze da se poredi po zvuku a performanse kako ko, bmw objasnjava ali zvuk 0

Vozio sam 156 2.4 jtd sa 10V i 20V i zvuk je cak jos bolji nego na 1.9 znaci bolji i od tspark (imao sam i taj)

A MOGU TEK MISLITI 159 2.4 jtdm 20V 210 KS !!!!!
jbg to nisam jos probao ne smem :S

Povratak na “Alfa Romeo Nuova Razza”