Alfa 159 korekcija dizni

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
B@ne J
Garaža: Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm16v
Lokacija: Serbia
Postovi: 326
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 10:20 pm

Alfa 159 korekcija dizni

Sre Dec 20, 2017 10:20 am

Pozdrav ljudi, nemam nikakav problem konkretno ali imam malu zabrinutost, naime uzeo sam skoro Alfu 159 1.9jtdm 150ks 2009god i nakon predjenih 1600km rešio sam da promenim ulje i filter jer je po servisnoj prešlo oko 7000km od prethodne zamene, Odem kod majstora i nakon zamene zamolim ga da stavi auto na dijagnostiku čisto radi reda, on to i uradi i sve ok nema grešaka međutim kad je očitao korekciju dizni sve su u nekim granicama do +/ - 2 a dizna br 3 je +3.5, auto je bio hladan pa smo se provozali da se zagreje na radnu temperaturu, u vožnji sve dizne padaju na korekcije ispod +/- 1 pa čak i ta treća, i što se više auto gazi to su korekcije bliže 0. Nakon što smo se vratili auto je radio na leru i korekcija na trećoj dizni dodje i do +5!
Majstoru ništa nije jasno, kaže da motor jako lepo vuče i radi i da ništa ne diramo za sad ali mene brine jer sam isčitao razne forume i da toliko velika korekcija nikako nije dobra za motor.
Auto je prešao pravih 332000km, ide mnogo lepo, zadimi isključivo ako ga baš načepim do kraja i to samo prvi put u toku vožnje, nakon toga nema dima šta god da mu radim.

Šta da radim?
Sheta_Junior napisao: Tata izadje iz kola,pogleda pored puta jarak,katakombe, ali vidi da ce da prodje.Digne BX-a na najvisi stepen i polako ga spusti pored puta, prodje kroz jarak,digne ga na put,spusti citrica i nastavi put, a svi ljudi iz kolone aplaudiraju!
Korisnikov avatar
sinisa
Garaža: '11 Audi A7 3.0TDI
'07 Citroen C4 2.0VTS
Ex '11 Alfa Romeo 159 2.0JTDm
Ex '09 Alfa Romeo 159 1.8MPI
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 831
Pridružio se: Ned Jun 10, 2012 3:58 pm

Re: Alfa 159 korekcija dizni

Sre Dec 20, 2017 10:50 am

Korekcije dizni do +/- 2 su OK. Imaj u vidu da će jedna lošija dizna (+3.5) povući/pogoršati korekcije na ostalima. Neka preporuka jeste da se korekcije mere kada je motor zagrejan, i u normalnoj vožnji, mada (po mom mišljenju) bitno je merenje i u leru. Pošto imaš korekcije od +3.5 do +5 na trećoj dizni, vidi s majstorom da ti izmeri kompresiju, kako bi otklonio sumnju na neke druge i ozbiljnije probleme. Ako je kompresija OK, onda jedino provera dizne na Bosch ispitnom stolu može biti merodavna.

Pokušaj da pretražiš forum na ovu temu, ima dosta postova u kojima su kolege razmenjivali mišljenja i iskustva. Postoji i večita diskusija da li su aditivi za čišćenje dizni kroz dizel delotvorni ili su samo placebo. Možeš i to da probaš, samo su (po mom mišljenju) efekti kratkotrajni, tačno onoliko dugo koliko je aditiv prisutan u rezervoaru.
Korisnikov avatar
Transporter159
Garaža: Alfa Romeo 159, 1.9 jtdm
Lokacija: Beograd
Postovi: 282
Pridružio se: Ned Mar 06, 2016 2:09 pm

Re: Alfa 159 korekcija dizni

Sre Dec 20, 2017 12:13 pm

U pravu si za aditive,oni poprave stvar samo ako je u pitanju necistoca,garez,i sl.Mada ni u tom slucaju nije dugotrajno resenje,kompresija hm... pa ne utice bas na pritiske u diznama.Mislim da je pitanje koji servis radi dobro i ima dobre i precizne uredjaje za proveru.cuo sam za nekog u okolini partizanovog stadiona ali gde je tacno ne znam,i Novo Milosevo.
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Re: Alfa 159 korekcija dizni

Sre Dec 20, 2017 12:17 pm

Videh pre neki dan da je Deša nabaio novu spravu. Pozovi pitaj koliko je porvera.

Slika
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Alfa 159 korekcija dizni

Sre Dec 20, 2017 12:23 pm

Odnesi to lepo u Bosch servis gde je Masina za proveru dizni by Bosch i velicine kao omanja soba :)
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
sinisa
Garaža: '11 Audi A7 3.0TDI
'07 Citroen C4 2.0VTS
Ex '11 Alfa Romeo 159 2.0JTDm
Ex '09 Alfa Romeo 159 1.8MPI
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 831
Pridružio se: Ned Jun 10, 2012 3:58 pm

Re: Alfa 159 korekcija dizni

Sre Dec 20, 2017 12:44 pm

@Transporter159: Diznama upravlja ECU, koji će kroz korekcije kompenzovati sve probleme sa sagorevanjem u jednom cilindru. Poreklo problema najverovatnije bude usled stanja dizni, ali u nekim slučajevima može biti usled drugih razloga (loša kompresija, pa svi mogući uroci za to, itd.). ECU ne može da promeni pritisak u dizni, jer je on zajednički (potiče od common rail pumpe), nego kroz korekcije diktira koliko će jedna dizna duže ili kraće ubrizgavati gorivo.

Za aditive (opet samo moje mišljenje/zaključak) mislim da utiču samo na svojstva sagorevanja goriva, dok su prisutni u gorivu. Mislim da aditivi mogu jako malo da pomognu diznama koje rade na ekstremno velikom pritisku. Kod drugih motora, gde pritisak nije toliki (benzinci), aditiv već ima smisla i efekta.
Poslednja izmena od sinisa u Sre Dec 20, 2017 12:49 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Sauriann
Drug Član
Drug Član
Garaža: Stelvio 2.2 Q4 Lusso

ex Giulietta 2.0 TCT
ex MiTo 1.4 Turbo Benzina 155
ex 156 jtd mjet 16V SW
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 4868
Pridružio se: Sub Okt 30, 2010 7:39 am

Re: Alfa 159 korekcija dizni

Sre Dec 20, 2017 12:48 pm

alonso14 napisao:Odnesi to lepo u Bosch servis gde je Masina za proveru dizni by Bosch i velicine kao omanja soba :)
Ma Kina majka :P
Korisnikov avatar
Transporter159
Garaža: Alfa Romeo 159, 1.9 jtdm
Lokacija: Beograd
Postovi: 282
Pridružio se: Ned Mar 06, 2016 2:09 pm

Re: Alfa 159 korekcija dizni

Sre Dec 20, 2017 2:58 pm

Sinisa vec si sve rekao ,samo sto ja nisam hteo da budem opsiran.Princip i praktican deo rada poznajem jako dobro. Aditivi mogu da pomognu ali kratkorocno,kao sto si i napisao,dok su u gorivu-rezervoaru.Dakle dobar i posten tzv.bos servis i to je to.
B@ne J
Garaža: Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm16v
Lokacija: Serbia
Postovi: 326
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 10:20 pm

Re: Alfa 159 korekcija dizni

Sre Dec 20, 2017 3:39 pm

Da li treba da diram bilo šta dok auto radi ovako kako radi? Napominjem da je su korekcije ispod +/-1 kad se auto vozi, nevezano za stil vožnje. Kad se zagreje i u leru, korekcija na trećoj dolazi do +5.
Bosch servis nemam ovde gde živim (Niš) a ne bih baš zapucao za bg samo zbog toga, više mi se isplati da kupim novu diznu(100e ako sam dobro upućen)
Sheta_Junior napisao: Tata izadje iz kola,pogleda pored puta jarak,katakombe, ali vidi da ce da prodje.Digne BX-a na najvisi stepen i polako ga spusti pored puta, prodje kroz jarak,digne ga na put,spusti citrica i nastavi put, a svi ljudi iz kolone aplaudiraju!
Korisnikov avatar
sinisa
Garaža: '11 Audi A7 3.0TDI
'07 Citroen C4 2.0VTS
Ex '11 Alfa Romeo 159 2.0JTDm
Ex '09 Alfa Romeo 159 1.8MPI
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 831
Pridružio se: Ned Jun 10, 2012 3:58 pm

Re: Alfa 159 korekcija dizni

Sre Dec 20, 2017 3:49 pm

Moj predlog ti je da premeriš kompresiju preventivno. Ako ti to nije izvodljivo, onda:
1) zameni mesta diznama #3 i npr. #1,
2) izmeri korekcije ponovo,
3) ako se visoka korekcija pokaže na dizni u cilindru #1 onda je problem do dizne,
3) ako se visoka korekcija pokaže na dizni u cilindru #3 onda problem nije do dizne.

Pošto ti korekcije u toku vožnje (npr. 2.000rpm) nisu visoke, mislim da ti nije urgentno da nešto radiš. Ne bi bilo loše samo da uradiš ovu zamenu dizni, kako bi bio siguran da je do dizne. Posle ćeš je lako zameniti kada i ako se korekcija pogorša.

I naravno, kad nešto uradiš, javi ovde kako bi nekome drugome bilo od pomoći ;)
B@ne J
Garaža: Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm16v
Lokacija: Serbia
Postovi: 326
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 10:20 pm

Re: Alfa 159 korekcija dizni

Sre Dec 20, 2017 4:17 pm

To mi je i palo na pamet, zamenicu im mesta pa ćemo videti, hvala puno :)
Sheta_Junior napisao: Tata izadje iz kola,pogleda pored puta jarak,katakombe, ali vidi da ce da prodje.Digne BX-a na najvisi stepen i polako ga spusti pored puta, prodje kroz jarak,digne ga na put,spusti citrica i nastavi put, a svi ljudi iz kolone aplaudiraju!

Povratak na “Area Servizio”