1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
nalfa
Garaža: AR 159 JTDm 16V
Lokacija: Batajnica
Postovi: 93
Pridružio se: Sre Apr 21, 2010 7:50 pm

1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Pet Sep 23, 2011 1:07 pm

U pitanju je 159 1.9 jdtm. Ponekad se desava da blago varira ler gas.
Kada je potpuno hladan, sve u redu, mirno radi na oko 900 obrtaja.
Na radnoj temperaturi, takodje sve u redu, mirno radi na oko 800 obrtaja.

E sad, kada je negde izmedju, recimo kada termometar pokazuje ispod 50 oC, ler gas blago varira izmedju ovih 800 i 900.

Da li neko ima ideju? Protokomer nije sigurno, kao ni MAP senzor.
Sumnjam na EGR, mada sam ga cistio.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: 1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Sub Sep 24, 2011 6:36 am

Uradi dijagnostiku pa da znamo više...
Do tada... ako je ler gas stabilan na najnižim i najvišim temperaturama (rashladne tečnosti), a osciluje na srednjim, verovatno ima neki sitan problem sa senzorom temperature koji ide u termostat...
Alfa je stil... ostalo je status...
nalfa
Garaža: AR 159 JTDm 16V
Lokacija: Batajnica
Postovi: 93
Pridružio se: Sre Apr 21, 2010 7:50 pm

Re: 1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Sub Sep 24, 2011 9:28 am

Dijagnostika ne pokazuje nikakvu gresku...

Da, senzor temperature bi mogao biti.
Sad sam se setio da mi se prosle zime dva puta desilo da upalim hladan auto, nakon cega se sam ugasi i prijavi da je temperatura rashladne tecnosti previsoka. Na drugom paljenju, nista, sve normalno. Moglo bi biti povezano...

Dusane, svaka cast.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: 1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Sub Sep 24, 2011 12:08 pm

Kad je, na primer, isključen senzor temperature rashladne tečnosti, ECU dobije signal kao da je temperatura visoka i odmah uključi ventilator hladnjaka vode, iako je napolju hladno, a motor tek startovan i javi i tu grešku.
Možda je tvoj senzor potpuno ispravan, ali se rasklimala veza, jer se osigurač konektora deformisao. Meni se to desilo, pa sam to fiksirao plastičnom šelnom...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
dieselman
Garaža: 147 jtdm 16v
Lokacija: Vrbas
Postovi: 14
Pridružio se: Pet Avg 19, 2011 8:06 pm

Re: 1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Sub Sep 24, 2011 8:35 pm

dusan147 napisao:Kad je, na primer, isključen senzor temperature rashladne tečnosti, ECU dobije signal kao da je temperatura visoka i odmah uključi ventilator hladnjaka vode
..kad je senzor iskljucen ECU to vidi kao -40C(obicno je tako kod boschovih sistema),a ventilator pali kao upozorenje da senzor ima otvoreno kolo...Dusan je u pravu da moze biti senzor,treba pratiti vrednosti temperature rashladne tecnosti u trenutku kad ler varira i tada izvuci zakljucke.
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: 1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Sub Sep 24, 2011 10:26 pm

Tzv. negativni senzor: veliki otpor - niska temperatura.
Disconnect stanje - vrti se ventilator, jer ECU "ne zna" da li je senzor ispravan i isključen ili neispravan, pa zahteva hlađenje (max. obrtaji ventilatora) "za svaki slučaj", što je dobro.
Imao sam neprijatne vibracije u leru (na 850o/min) pa sam digao ler na 900o/min za sve pozitivne temperature. Ne znam kakav je termostat za 159ku, a za 147cu su "Behr", "Facet" i "Valeo" (najskuplji) i svi se nešto žale...
Alfa je stil... ostalo je status...
nalfa
Garaža: AR 159 JTDm 16V
Lokacija: Batajnica
Postovi: 93
Pridružio se: Sre Apr 21, 2010 7:50 pm

Re: 1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Ned Sep 25, 2011 7:44 am

Mislim da su senzori isti na 159, 156, 147, kao i na 2.4 motoru.
Danas cu probati da pratim temperaturu na FESu, pa da vidimo.

Dusane, kako si podigao ler gas?
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: 1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Ned Sep 25, 2011 11:59 am

Remapom, ali mislim da to ne mora kod tebe - sve 159 koje sam video su u leru kao benzinci...
Inače, taj senzor, ako ne valja, trebalo bi srediti zbog važnijih stvari - "nemirni" ler gas na temperaturi od oko 50°C je mali razlog za nerviranje i ništa više...
Alfa je stil... ostalo je status...
nalfa
Garaža: AR 159 JTDm 16V
Lokacija: Batajnica
Postovi: 93
Pridružio se: Sre Apr 21, 2010 7:50 pm

Re: 1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Ned Sep 25, 2011 3:36 pm

Skinuo sam konektor, malo produvao i vratio.
Kad sam prikljucio FES, naravno, nista od variranja gasa. Medjutim, primetio sam da je citanje temperature FESu 10 oC manje od pokazivaca u kabini.
Na primer, radna temperatura u kabini pokazuje 90, a na FESu 80.
Da li treba da bude ista vrednost?
Korisnikov avatar
dusanGT
Garaža: GT JTDm Q2
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3809
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:18 pm

Re: 1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Ned Sep 25, 2011 4:41 pm

Pa, pričalo se (da li je istina?) o tome da Alfin softver za očitavanje temperature vrlo brzo "dostigne" oko 90°C i tu ostane, iako temperatura malo poraste.
Zašto - iz PR razloga: brzo "postignemo" radnu temperaturu i "nikad" ne prekoračimo - lepo zvuči i niko se ne nervira. Kao i za potrošnju očitanu na boardcompu...
Izgleda da je merač u kabini samo u orijentacione svrhe. Kod mene je po FES oko 93.5°C, a kazaljka na skali je malo ispod 90°C. Samo jednom mi se desilo da je kazaljka išla preko 90°C...
Meri FESom u periodu od 20min gradske vožnje, kada se postigne radna temperatura od tih čuvenih 90°C, pa uporedi...
Alfa je stil... ostalo je status...
Korisnikov avatar
sinke
rookie
Garaža: Alfa Romeo 147 1.9JTDm 8v
Lokacija: Zemun-Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 3
Pridružio se: Pet Jul 21, 2017 6:14 am

Re: 1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Pon Nov 27, 2017 2:01 pm

Evo da oživim temu.
Konkretno imam Alfu 147 1.9 JTDm 120ks. Dešava mi se ujutro kad startujem auto da prvih dva tri minuta rada motor menja zvuk. Kao da ne moze da iskontroliše broj obrtaja ili bolje rečeno da pokušava da uskladi br.obrtaja. Nisu velike te promene ali dovoljno da se čuje pri radu. Posle kad se malo ugreje sve radi ok. Nemam problema pri startovanju.
Da li su dizne ili neki automatski saug...ako postoji, šta li može biti problem?

Pozdrav!
Korisnikov avatar
tadicd
Garaža: ex Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW
Lokacija: Beograd
Postovi: 326
Pridružio se: Sub Nov 16, 2013 12:56 pm

1.9 Jtdm - nemiran ler gas

Pon Nov 27, 2017 10:41 pm

Ni jedno ni drugo, nego nesto treće, bezopasno, rekao mi je majstor da menjamo samo ako me nervira, ne mogu da se setim sta mi je rekao.. javi ako budes terao kod tvog, da zapisem negde:D

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Povratak na “Area Servizio”