K&N Filteri za vazduh

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
markok
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: Beograd
Postovi: 38
Pridružio se: Sre Mar 02, 2016 3:52 pm

K&N Filteri za vazduh

Uto Sep 20, 2016 12:28 pm

Poz svima!

Da li je neko imao iskustva sa K&N filterima na 1.9 JTDm motorima?

Konkretno, moj je 110 kV ali prilicno osetno cipovan. Skoro sam radio mali servis, i greskom kupio filter za vazduh domace proizvodnje (rece mi majstor da su krs, ali vec bilo kasno). Ne znam da li sam lud, ali mi deluje da auto slabije vuce od ugradnje tog filtera....Da li bi se sta dobilo sa K&N?
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: K&N Filteri za vazduh

Uto Sep 20, 2016 1:28 pm

Pa makar filter za vazduh nije skup...kupi neki bolji i vidi da li ti zbog toga slabije vuče.
K&N spada u uljne filtere i ne donosi boljitke što se performansi tiče. Čak i ulje koje se koristi može da dovede do problema sa protokomerom. Takođe, nije ni malo jednostavno nauljiti filter ponovo nakon čišćenja.
Moj savet bi ti bio češća zamena papirnih filtera
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
Puzo81
Garaža: Alfa romeo 159 1.9Jtdm 180ks Lusso edition
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 614
Pridružio se: Pon Jul 25, 2016 3:20 pm

Re: K&N Filteri za vazduh

Uto Sep 20, 2016 1:32 pm

Vozio KN pecurku doduse na benzincu 50 000km. Za to vreme 3x ga prao.
Sem zvuka nikakvog dobitka nema
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: K&N Filteri za vazduh

Uto Sep 20, 2016 2:54 pm

Prvo, K&N kao proizvodjac filtera je jedan od najgorih po mnogim testiranjima i po kvalitetu filtracije i po protoku. BMC i APEXi su kako sam ja vidjao jedni od najboljih i pored toga sto cak ni nezahtevaju nauljivanje.

Sto se tice "sportskih" filtera, filter kao filter retko kad sta daje, kod nekih auta ima napretka ali i to je manje vise najcesce u nekom domenu od 1-3%...

Zamena celog usisa do usisne grane/turba daje obicno neke dobitke, od 1 do 5%, kod nekih moze i do 10%, ali to samo kod hermeticki zatvorenih usisa, sa kompletno izmenjenim cevima, veceg precnika, sa velikom kutijom, sa ozbiljno dimenzionisanim dovodom vazduha van motornog prostora, pozeljno u zoni visokog pritiska u braniku ili masci, ali sve to je opet dobitak na drugim stvarima, filter u ovom slucaju je samo zamena za fabricki kako bi se dimenziono uklopio...

Sam filter kao filter je dobar ako su ocekivanja na nivou lepsi zvuk, cesce pranje od zamene papirnog filtera kako bi se zadrzao nivo protoka novog filtera, nema ulaganja (ako se kupi neki koji ne mora da se naulji), mada opet dok se ne isplati neki brendiran filter, ima da se oduzi...
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
spike
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Leskovac
Lokacija: Leskovac
Postovi: 105
Pridružio se: Sre Avg 17, 2011 12:13 pm

Re: K&N Filteri za vazduh

Uto Sep 20, 2016 4:32 pm

Najcesce filteri koji su sundjerasti zahtevaju nauljavanje. KN je po meni mozda jedino dobar zato sto moze da se pere i to je to.
Serbian Car Fans
markok
Garaža: Alfa Romeo 159
Lokacija: Beograd
Postovi: 38
Pridružio se: Sre Mar 02, 2016 3:52 pm

Re: K&N Filteri za vazduh

Uto Sep 20, 2016 4:47 pm

Hvala na podeli iskustava :)

Elem, ne znam koje marke mi je filter, ali mi majstor rece da se prave u Lestanima. Po vasim iskustvima, da li ima razlike u protoku vazduha / snazi izmedju tih i nekih normalnih filtera? Presao sam tek 2,000 km od zamene, pa da li ima poente menjati...
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: K&N Filteri za vazduh

Uto Sep 20, 2016 5:00 pm

Imao sam BMC, K&N i Pipercross filtere i vraćam se na papirne. Neku razliku u kvalitetu nisam primetio, iako je Pipercross drugačije napravljen.
@markok: Stvarno ne znam kakav je kvalitet filtera o kojima govoriš, ali da, nekvalitetni filteri mogu da dovedu do smanjenog protoka vazduha, a samim tim i lošijih performansi. Pošto stvarno ne koštaju puno, zameni ga odmah
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
spike
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Leskovac
Lokacija: Leskovac
Postovi: 105
Pridružio se: Sre Avg 17, 2011 12:13 pm

Re: K&N Filteri za vazduh

Uto Sep 20, 2016 6:10 pm

I ja sam za papirne filtere, cena nije neka, nije problem redovna zamena.
Serbian Car Fans
Korisnikov avatar
motorhead
Drug Član
Drug Član
Garaža: Giulietta 1.6 mjet 105ks
Audi Avant B8
Lokacija: beograd
Postovi: 1919
Pridružio se: Pet Maj 03, 2013 9:22 pm

Re: K&N Filteri za vazduh

Uto Sep 20, 2016 9:22 pm

Samo lepse izgleda I imas palcebo efekat kada das gas!
Ja sam uvek voleo urlanje iz usisa....

Povratak na “Area Servizio”