Alfa 156 : Brisači, tehnikalije

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
ivcha90
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 1.8 TS
Lokacija: Knjazevac
Lokacija: Minicevo - Knjazevac
Postovi: 128
Pridružio se: Uto Maj 13, 2014 10:23 am

Alfa 156 : Brisači, tehnikalije

Uto Nov 10, 2015 4:29 pm

Drugari jel neko otvarao motor brisaca, ovaj kod mene mnogo bruji kad rade brisaci, naso sam na nekom forumu uputstvo i rasklopio sam ga, prvo sam mislio da je lager u pitanju ali nije, izgleda da ovaj deo zakacuje magnet
Slika
i stvara taj zvuk, jel neko imao problem s tim i ako jeste kako ste ga resili? :arflag
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Motor brisaca - Alfa 156

Uto Nov 10, 2015 7:51 pm

To je rotor motora,verovatno je biksna popustila i ima luft pa ti rotor dere stator.
Slika
Korisnikov avatar
ivcha90
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 1.8 TS
Lokacija: Knjazevac
Lokacija: Minicevo - Knjazevac
Postovi: 128
Pridružio se: Uto Maj 13, 2014 10:23 am

Re: Motor brisaca - Alfa 156

Uto Nov 10, 2015 8:43 pm

A gde ide ta biksna, gledao sam dole na dnu kucista i deluje ok, gore gde su cetkice moze da se pomera malo, ne znam jel tu treba neka biksna da ide, evo jos neke slike pa ako mozes kazi mi gde bi to trebalo da ide.
Slika
Slika
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Motor brisaca - Alfa 156

Uto Nov 10, 2015 9:59 pm

To sto vidis dole je biksna.ima takva i na gornjem deklu,ne sme da ima lufta u njoj ili da je kuciste malo osteceno pa da se rotor ukosi sto je malo tezi slucaj.Kad spojis motor komplet imali nekog pomeranja kad ga rukom pomeras levo desno-gore dole?
Slika
Korisnikov avatar
ivcha90
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 1.8 TS
Lokacija: Knjazevac
Lokacija: Minicevo - Knjazevac
Postovi: 128
Pridružio se: Uto Maj 13, 2014 10:23 am

Re: Motor brisaca - Alfa 156

Uto Nov 10, 2015 11:17 pm

Kad je sklopljen rotor i kuciste kao na poslednjos lici i lufta malo, recimo uhvatim stegom onaj deo s navojem i okrecem kuciste i moze da se mrda i ima lufta i tacno se cuje kako struze negde. Sutra uvece ako stignem odnecu strugaru da pogleda i da vidi jel moze nesto da se odradi i pokusacu da nadjem lager mali da i to zamenim kad je vec otvoreno, samo me cudi jer onaj plastican poklopac ispod lagera (2 slika) ima u sebi cetkice i one su ok i ta plastika moze da se mrda, verujem da nije u njoj problem nego dole do biksne i centriranja :scare:
irr
rookie
Garaža: Alfa Romeo 156 2.0 TS Sportwagon Selespeed
Lokacija: Vojvodina
Postovi: 2
Pridružio se: Uto Jan 24, 2017 10:14 am

156, brisači, luft na polugama mehanizma - reparacija spona?

Uto Jan 24, 2017 11:18 am

Bardan!


Nije mi prvi Italijan u garaži, pa mi je prolbem lufta na sponama mehanizma brisača,
odnosno onih polugi koje spajaju levi i desni sa osovinom motora - odavno poznat :D
Ovo govno:
Slika

Konkretno, model 156 je u pitanju.
Problem se pri upotrebi ispoljava:

1. klik-klak buka, koja se stvara kada poluga potegne u okntra stranu na krajnjoj tački hoda

2. pri mokroj šajbi i/ili većoj brzini na krajnjim tačkama brisači odlaze previše daleko - na gornjoj tački odlaze van šajbe levo i na ram vrata, a na donjoj odu u gumu ivice šoferke i plastiku ispod


Od tog 1. se popozdi posle kraćeg vremena :angry: a od 2. još više, jer lupanje metlica u te dve tačke pravi još veću buku.
2. dodatno i naravno - brzo sjebava gumu metlice jer ista nije predviđena za teranje po obodnim gumama šoferke i spoju vrata/šoferka. (keširao za Bosh Aero Twin komplet, i evo sad razmazuje. Doduše dodatno unesrećeni zakrljivnenošću šajbe kod 156ice, al u početku prvih par meseci leta i jeseni su kud i kamo brisali uredno gornji deo šajbe, sad po zimi i blatu - nedajbože..)


Pitanje za forum glasi: Ima li ko u Srbiji da radi reparaciju tih spona ?
Novi mehanizam(sa sve motorom ide u kompletu) teško je naći,
ali nekim čudom sam našao takvu ponudu preko, za Samo 160 eura.
Koliko god novi mehanizam brisača zvuči primamnjivo, 160 ojra za u suštini samo problem lufta na tim piiiip.. sponama, mi je malo besmislena finansijska koncepcija :D

Sa druge strane, polovnih ima ko pleve, od 10 do 50 eura, i naravno kao i svaki - mačka u džaku.
A ako išta, ako se kupuje lično može se bar uživo proveriti ima li lufta ili ne,
pa bar za početak da rade kako valja (a takvih u lokalnoj ponudi komada jedan..sve ostalo platiš/pošalju pa to ti je što ti je, eventualno cimanje sa reklamacijom i povratkom novca i robe ako ne valja)

No s obzirom na to pređašnje iskustvo i identične probleme kod svih Fiat vozila,
nešto nisam previše optimističan u stanje tih polovnih.
Dakle, najisplativije bi bilo prosto remontovati mehanizam, odnosno dotrajale spone zameniti novim,
možd čak i nečim što je dugotrajnije od originalnih verovatno, kao što je čest slučaj pri remontovanim vilama trapa npr. radi li to ko ?

Ako baš budem očajan, nije ni isključeno da ću da uzmem bonsek u ruke, ofikarim krajeve poluga,
i zavarim nosače za univerzalne krajeve spona :D
Slika


Pozdrav!
Korisnikov avatar
Falcon037
predsednik kluba
predsednik kluba
Garaža: -
ex: Alfa 147 JTD 16V
ex: Alfa GT JTDM
Alfa 156 V6 SP2 Azzurra
Alfa Mito MultiAir Turbo
Lokacija: Beograd
Postovi: 4953
Pridružio se: Čet Jan 19, 2012 1:16 am

Re: Alfa 156 : Brisači, tehnikalije

Uto Jan 24, 2017 1:06 pm

Realno da repariraš to ne verujem da će neko da se mlati za sitne pare.

Mislim da su ti polovne najjeftinija varijanta, odeš na neki odpad za alfe (fala Bogu ima ih ko pleve) i na licu mesta isprobaš ima li i koliko lufta.

Ja imam 156 '98 god i nije skoro pa ništa imala lufta u makazama ali mi je motor ceo korodirao i štucao pa sam zamenio drugim makazama koje sam platio 15-20€ i sve radi ok.
Korisnikov avatar
Sone Bg
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD 2002
Lokacija: Borca-Bg
Postovi: 717
Pridružio se: Ned Jul 04, 2010 8:04 pm

Re: Alfa 156 : Brisači, tehnikalije

Sre Jan 25, 2017 12:29 pm

Ja sam vec jednom menjao makaze, izgleda da cu morati opet :banghead: Samo sto se kod mene javi luft u onoj osovini na koju se kaci nosac metlice. Kad su mi ugaseni brisaci mogu rukom da ih pomeram 1cm gore dole. Secam se da sam se bas zezao da ih dovedem u polozaj da ne kace ni plastiku uspod i da ne slete sa soferke sa strane
Korisnikov avatar
medrano
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 84
Pridružio se: Čet Sep 08, 2011 12:00 am

Re: Alfa 156 : Brisači, tehnikalije

Ned Feb 11, 2018 12:23 pm

Meni metlica brisaca na vecim brzinama prelazi gabarite sofersajbne i udara u onu gumu. Pitanje sada, da li cu resiti problem samo zamenom makaza ili moram da menjam i motoric? Usput da dodam cuje se muk motora.
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Alfa 156 : Brisači, tehnikalije

Ned Feb 11, 2018 1:00 pm

A zasto jednostavno ne kupis krace metlice? :scratch:
Korisnikov avatar
medrano
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 84
Pridružio se: Čet Sep 08, 2011 12:00 am

Re: Alfa 156 : Brisači, tehnikalije

Ned Feb 11, 2018 1:39 pm

Hvala na savetu ali time sigurno ne bih resio problem.

Povratak na “Area Servizio”