ABS lampica

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Jovica
rookie
Garaža: Alfa Romeo 147
Lokacija: Velika Plana
Postovi: 1
Pridružio se: Uto Dec 30, 2014 1:53 pm

ABS lampica

Uto Dec 30, 2014 1:59 pm

Pozdrav,vozim Alfu 147 i imam problem sa ABS-om. Na istrumen tabli kad god upalim auto i dok ga vozim stoji mi upaljena zuta lampica za abs, jednom prilikom kad sam upalio auto, tockovi su kao bili blokirani i stojala je upaljena lampica, ali racunao sam da je to zbog niske temperature. Da li moze neko da mi kaze u cemu je problem.
Korisnikov avatar
dejan nis
Garaža: Alfa Romeo 147 jtdm
Lokacija: Nis
Lokacija: Nis
Postovi: 645
Pridružio se: Sub Feb 01, 2014 4:56 pm

Re: ABS lampica

Uto Dec 30, 2014 5:31 pm

Moguce da ti brljavi abs centrala,ako je do nje morace zamena iste.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: ABS lampica

Uto Dec 30, 2014 5:47 pm

ili su prljavi senzori, to se cesto desava posebno zimi od snega, soli i kojecega na putevima
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
dejan nis
Garaža: Alfa Romeo 147 jtdm
Lokacija: Nis
Lokacija: Nis
Postovi: 645
Pridružio se: Sub Feb 01, 2014 4:56 pm

Re: ABS lampica

Uto Dec 30, 2014 6:01 pm

Zbog prljavog senzora nece da blokiraju tockovi.
Korisnikov avatar
Veloce
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Contact:
Garaža: ex Alfa Romeo GTV 2.0ts
ex Alfa Romeo GT 2.0jts
ex Alfa Romeo 159 1.9jtdm
ex Alfa Romeo GT 1.9jtdm
ex Alfa Romeo Mito 1.4tb
ex Alfa Romeo Giulietta QV
-Megane 3 RS CUP
Lokacija: Lazarevac
Postovi: 2787
Pridružio se: Sre Avg 03, 2011 8:36 pm

Re: ABS lampica

Uto Dec 30, 2014 6:08 pm

Mozda ti je rucna zaledila,pa su zato zablokirali ;)
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: ABS lampica

Uto Dec 30, 2014 9:19 pm

dejan nis napisao:Zbog prljavog senzora nece da blokiraju tockovi.
pa nece ni zbog centrale da blokiraju, taman posla kad bi bilo tako, centrala kad zeza abs jedino moze da se skroz iskljuci i da prijavi gresku.
nije ni bitno, covek kaze da su mu "kao" blokirali tockovi sto nista ne znaci po ovoj hladnoci, i ja se cesto istripujem na isto
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: ABS lampica

Sre Dec 31, 2014 12:32 am

ABS senzor, sad im je vreme da pocnu da brljave, a mozda je i crkao :)
Slika
Korisnikov avatar
losdokosti
Garaža: 166 2.4 jtd-m ; ex164 2.0 v6 turbo super
Lokacija: sabac
Lokacija: sabac - monfalcone
Postovi: 338
Pridružio se: Ned Jul 17, 2011 5:03 pm

Re: ABS lampica

Sre Dec 31, 2014 12:59 am

ako je lampica sad pocela da blinka sa ledom na putu u kombinaciji sa losom sajlom rucne kocnice (napukao burzir i slicno pogotovu ako ste potezali rucnu ) normalno je da izbaci gresku, iz razloga sto je tocku lakse da kliza po ledu nego da se okrece ako ga plocice i malo stezu, cim nema okretanja tocka ili tockova zadnjih tj senzor ne cita rotaciju (ili postoji prevelika razlika u rotaciji prednjih i zadnjih tockova) ecu izbacuje gresku iz prostog razloga sto ecu nije svestan sta je uzrok ne citanja rotacije: pokvaren senzor, blokiran tocak, ostecen citac na tocku....

3 moguca resenja problema

1. nepotezati rucnu (sto se i inace savetuje zimi)
2. procimati zestoko sajlu rucne kada je spustena u blizini tockova dok se tocak ne
oslobodi
3. zamena rucne

:wave: :arflag
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: ABS lampica

Sre Dec 31, 2014 8:48 am

Meni je sinoc poludela elektronika,povukao sam rucnu iz gluposti na dva zuba ali je zaledila i tako sam krenuo da vozim...popalio je sve zive lampice asr off,vdc i abs failure,go to dealer itd...sve tako do se tockovi nisu pokrenuli.
Slika
Korisnikov avatar
Vlada R
Garaža: ex Alfa 159 JTDm restyle
Lokacija: Beograd
Postovi: 570
Pridružio se: Sre Jul 27, 2011 10:32 pm

Re: ABS lampica

Čet Jan 01, 2015 7:38 pm

I meni je zaledila sajla ručne :-( Meni logika kaže da je (na)pukao bužir i da je ušla voda ali majstor mi kaže da nema garancije da i sa novom neće biti istih problema jer sajla ide ispod patosa gde je dosta vode i vlage, ako voda nađe put i uđe u bužir opet će zalediti. Prethodni auto sam imao 9 godina i nikad, ali nikad mi ručna nije zaledila.
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: ABS lampica

Čet Jan 01, 2015 9:56 pm

Ni meni nije ledila skoro pa nikada,otac vozi astru f i pod rucnom je parkira ispred kuce jer je nizbrdica,kombi takodje ne blokira ali alfa hoce jer sam video da su mi gumice na kraju sajle lose pa tu verovatno i ulazi voda.
Slika
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: ABS lampica

Čet Jan 01, 2015 10:20 pm

gumice na kraju sajle nisu loše nego su verovatno nepravilno nameštene. ja ovih dana parkiram pod ručnom i nemam nikakvih problema. skoro su stavljene nove sajle i baš sam pazio kad sam nameštao te gumice.

stara sajla koja je pravila problem je skroz ispravna ali niej bila pravilno nameštena. to sam video tek kad sam krenuo da montiram novu.
Korisnikov avatar
Boki Ar
Contact:
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 237
Pridružio se: Ned Dec 28, 2014 1:34 pm

Re: ABS lampica

Pet Jan 02, 2015 12:34 am

Jovica napisao:Pozdrav,vozim Alfu 147 i imam problem sa ABS-om. Da li moze neko da mi kaze u cemu je problem.
Možemo da nagađamo. Istina je da bez pregleda niko ne može da Ti precizno kaže gde ili šta je problem. :wave:
Korisnikov avatar
Vlada R
Garaža: ex Alfa 159 JTDm restyle
Lokacija: Beograd
Postovi: 570
Pridružio se: Sre Jul 27, 2011 10:32 pm

Re: ABS lampica

Pet Jan 02, 2015 8:37 pm

Evo danas odledila i vozio sam normalno. Juče nisam hteo da silujem jer nije bila nužda da je vozim. Razmišljam da odem kod mastora da barem pogleda gumice na krajevima a razmišljam da li ima smisla i podmazivanje (ako je voda već u bužiru onda neće vredeti mnogo).
Korisnikov avatar
Boki Ar
Contact:
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 237
Pridružio se: Ned Dec 28, 2014 1:34 pm

Re: ABS lampica

Pet Jan 02, 2015 8:45 pm

Demontiraj sajle, WD sprej u bužire, zatim neko redje ulje, kap po kap... Zna da potraje pola sata po sajli dok ne "probije" (da ne kažem procuri) :) na drugu stranu ali vredi. :gr8:
Korisnikov avatar
Vlada R
Garaža: ex Alfa 159 JTDm restyle
Lokacija: Beograd
Postovi: 570
Pridružio se: Sre Jul 27, 2011 10:32 pm

Re: ABS lampica

Sub Jan 03, 2015 1:25 pm

To bi onda bilo pametno podmazivati iz kabine jer je pad ka točkovima. A na kraju ka točku staviti neku litijumsku mast na same krajeve da odbija vodu i prevući gumicu pa i u nju staviti malo masti.
Korisnikov avatar
Boki Ar
Contact:
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 237
Pridružio se: Ned Dec 28, 2014 1:34 pm

Re: ABS lampica

Sub Jan 03, 2015 2:03 pm

Iz kabine vodi samo jedna, kratka sajla, koja posle deli na dve duge. Varijanta podmazivanja iz kabine može "uraditi" samo tu, kratku sajlu koja, gotovo nikada, nema problem. ;)
Korisnikov avatar
mali radojica
Garaža: alfa romeo 147 jtdm
Lokacija: novi beograd
Lokacija: NBG
Postovi: 4132
Pridružio se: Ned Okt 30, 2011 10:05 pm

Re: ABS lampica

Sub Jan 03, 2015 2:23 pm

ako me sećanje ne vara sajla je plastificirana, tako da nema potrebe da stavljaš mast i sl. skini ih i isprskaje unutra nekim brakecleanerom da očistiš prljavštinu, izduvaj vazduhom i posle podmaži wd-om (ima i sprej baš za podmazivanje sajli) i pravilno namontiraj i nećeš imati problema. mast ako nakupi prašinu onda si u još gorem problemu.
Korisnikov avatar
Vlada R
Garaža: ex Alfa 159 JTDm restyle
Lokacija: Beograd
Postovi: 570
Pridružio se: Sre Jul 27, 2011 10:32 pm

Re: ABS lampica

Ned Jan 04, 2015 4:43 pm

Kako sam ja video, na Alfi 159 iz kabine idu obe sajle i kače se direktno za ručnu, bez kratke sajle.
Imam silikonski sprej, mislim da je on najbolji izbor za ovu namenu.
Korisnikov avatar
Boki Ar
Contact:
Garaža: Alfa Romeo GT
Lokacija: Arandjelovac
Postovi: 237
Pridružio se: Ned Dec 28, 2014 1:34 pm

Re: ABS lampica

Ned Jan 04, 2015 5:04 pm

Dobro si video, moj faul, oprostite. :gr8: Moze se probati na taj način, uz povuci - spusti ručnu, treba da pomogne.

Slika
Korisnikov avatar
Fica
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 16v
Alfa Romeo 159 SW 2.0 jtdm 136HP
Lokacija: Nis
Lokacija: Niš
Postovi: 102
Pridružio se: Uto Okt 21, 2014 7:59 am

Re: ABS lampica

Uto Jan 19, 2016 9:04 am

I meni se juče desilo da blokira ručna, u subotu sam završio vožnju po onom kijametu i naravno povuko ručnu :banghead:.
Juče upalio, očistio auto i kada sam probao da krenem, auto se jedva pokrenuo i upalio lampicu za ABS.
Otvorim vrata a ono zadnji levi točak se vuče, desni se oslobodio. Odgegao sam nekako do majstora pola kilometra dalje (na tri točka) gde su mi razradili sajlu ručne. Skinuli su je sa levog točka i pomoću ulja i WD spreja je odblokirali. Kad sam krenuo posle par metara je ugasio lampicu ABS-a.
Odsada zimi ručna NO-NO!
Korisnikov avatar
erdeljan
BANOVAN
Contact:
Garaža: Beli fijaker
Lokacija: Malmo
Postovi: 9404
Pridružio se: Ned Dec 26, 2010 10:54 am

Re: ABS lampica

Uto Jan 19, 2016 9:37 am

Nije frka da se vuče ručna ali kada topli disk krene da se hladi sve se zamrzne jer zbog toplote kocionog sistema ima i kondenzacije. Za svaki slučaj bolje ubaciti u rikverc.
Ja imam sve što mi treba: Parče zemlje, komad neba, koru hleba, i nekog' gore što me gleda!
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: ABS lampica

Uto Jan 19, 2016 7:31 pm

Bas tako,na kratkotrajna potezanja rucne nece biti nista ali ako duze ostane hoce da pravi problem.
Slika
Korisnikov avatar
Aljfa
Garaža: Alfa Romeo 156 _ 1.9 JTD _ 116 ks
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 28
Pridružio se: Pon Feb 12, 2018 8:44 pm

Re: ABS lampica

Uto Jan 08, 2019 9:58 pm

Nadam se da nema neka preciznija tema za moj problem ako ima neka mi neko linkuje... unapred hvala ! :arflag

Radi se o alfi 156 jtd. Naime lampica ABS već nekoliko dana konstantno sija ali ABS radi kao i inače.
Problem se javljao i prošle zime, ali je brzo nestajao, gasila se lampica posle kratke vožnje.
Laički sam shvatio da problem nastaje kad je jako hladno ili kad se nakupi blata + snega gde ne treba...

Da li vredi skidati i čistiti one senzore, da li ih prskati kontakt sprejom, da li neko ima skicu kuda prolazi tačno cela instalacija abs-a , šta uopšte može tu biti sve problem sem senzora to je i najbitnije pitanje?

Kada otvorim haubu znam šta je abs modul ali ne mogu da snimim kuda dalje dole to ide.. Skidao sam akumulator pa vraćao posle nekog vremena, ne vredi, mislio sam možda će se obrisati greška i da sve bude kao da se ništa nije desilo :nakkal:
Korisnikov avatar
bums85
Contact:
Garaža: C220 Coupe
ex Alfa 156TI JTD16v '04.
ex Alfa 159 2.2 JTS
Lokacija: Las Vegas
Lokacija: Kacarevo
Postovi: 4587
Pridružio se: Uto Jan 12, 2010 11:11 am

Re: ABS lampica

Sre Jan 09, 2019 3:30 pm

Nista te ne kosta da probas da ocistis. Senzor ti je na glavcini iza diskova, videces kabal koji ide do njega, pa po tom kablu mozes da pratis ostatak instalacije. Ja bih cekao da malo otopli pa ako se ne ugasi onda preduzeti nesto, jer se mnogima to desava na 156/147 kada temperatura padne ispod nule.
Mene cudi kako abs radi ako sija lampica?
Slika

Povratak na “Area Servizio”