Klima uredjaj

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 10:28 am

Shanirani napisao:takodje zasto na maximumu za odledjivanje soferke pali klimu..
meni je auto pod snegom danas i pod prstima osecam da ima leda, da li to znaci da bi trebao klimu da upalim ili sta da bi se to lakse odledilo a da ne pukne staklo..
nije to za odledjivanje soferke nego za brzo odmagljivanje stakala, da bi odledio soferku klima bi morala da duva odmah toplo a to se ne desava jer ona ne greje vec samo hladi, odmagli stakla za 20sek ali nisam primetio da moze da moze da odledi soferku i da moze nije mi jasno kako kad ne duva toplo :rolleyes:
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 11:36 am

Klima i jeste napravljena samo da hladi, barem ova u autu. Mozda su kod nekih novih modela napravili i da greje...
Kako uopste radi? Pa sistem je prost, protokom gasa odnosno njegovim sabijanjem ili otpustanjem(sirenjem) mi dobijamo topao ili hladan vazduh. Za razliku od kucne varijante gde je moguce promeniti smer kretanja fluida pomocu multi ventila, tako da iz sire cevi guramo u uzu i na taj nacin dodatno sabijamo gas, a njegov odgovor na taj postupak je da krene da se greje. U suprotnom smeru kretanja gasa je i suprotna reakcija.
Sto se tice auto klime, koliko je meni poznato, smer nam je odredjen kretanjem kisa, a multi ventil(slicane namene kao u kucnoj varijanti) nisam video, tako da nam je klima predodredjena samo za hladjenje.
Zasto se onda ukjucuje kada ukljucimo brzo odmagljivanje nije mi jasna svrha. Ovo je prica za AC klimu, kako je kod digitanih reseno nisam imao prilike da zavirim pod haubu.
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 11:39 am

Ima ovde negde vec napisano kako da se klima podesi da se ne pali uvek kad damo kontakt,ima neka caka sad sam vec zaboravio kako ide...
Slika
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 11:45 am

Da to sam i ja procitao. Na manuelnim klimama se i ne pali automatski, aktivira se tek kada se okrene tockic na brzo odmrzavanje. Tada se aktivira unutrasnja cirkulacija i krece i klima da radi. Mada mislim da klima ima neku zadrsku, najverovatnije ceka da motor ipak postigne odredjenu temp.
Korisnikov avatar
mladenke
Garaža: Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v 2003
Lokacija: Nis
Postovi: 763
Pridružio se: Pon Jun 03, 2013 10:09 am

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 12:00 pm

Zamagljivanje stakla se desava kad je vazduh u autu vlazan. Iz tog razloga se pali klima kada se ukljuci defrost da isusi vazduh i brze odmagli stakla, nema veze da li duva toplo ili hladno.
Takodje se ne pali automatski davanjem kontakta, osim ako je klima bila ukljucena kad ste ugasili auto, ili se ne namesti na low. Tako je reseno barem kod digitalne dvozonske klime kod alfe.
Alfa Romeo - turning drivers into mechanics since 1910
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 12:16 pm

Ne bi trebalo da se ceka da postigne neku temperaturu,klima radi odmah po postizanju broja obrtaja u leru,bar je tako kod svih kola koje sam vozio do sad.
Mada je mozda i bolje da su namestili da se bar podigne temperatura motora za neki stepen jer u hladnom motoru su velika naprezanaj i bez klime a zamisli sa upaljenom kako mu je.
Komsija moj je letos imao veliki problem sa vectrom na hladan motor je upalio klimu i krenuo uzbrdo pod vecom turazom nesto mu se zurilo i na kraju nije stigao tamo gde je posao,puko mu je zupcasti i radio pola motora samo zbog opterecenje.Mada da je kais bio nov to se ne bi desilo ali sta je tu je...
Slika
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 12:30 pm

kod mene se ne pali klima kad dam kontakt tj kad startujem auto, pali se samo kad je ja ukljucim na dugme ili okrenem točkić na defrost.

na 155 sam imao dig. klimu, isto nije grejala samo hladila i nije bilo defrost varijante
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 12:33 pm

#elas
Da i to je moguce, ceka povecan broj obrtaja, mada za brzo odmagljivanje i palim kada sam u leru da bi mi se ocistila soferka, u suprotnom nebih video gde vozim hahaha .
A za komsu tezak maler.
mladenke napisao:Zamagljivanje stakla se desava kad je vazduh u autu vlazan. Iz tog razloga se pali klima kada se ukljuci defrost da isusi vazduh i brze odmagli stakla, nema veze da li duva toplo ili hladno.
Skapirao sam sta si mislio, ali rec defrost znaci odmrzavanje a ne isusivanje. I na koji nacin klima "skuplja" vlazan vazduh iz auta?
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 12:47 pm

Nisam o tome nesto puno razmisljao,mada mislim da ne skuplja,jer kad hoces da odmaglis staklo a npr rad grejanje u kolima,na sofersajbnu ide odmah hladan vazduh ne topao i samim tim se temperatura stakla izjednacava sa spoljnom tako bar ja mislim.Isto to radim i kad vozim kola koja nemaju klimu i kad je velika vlaznost napolju a grejanje ukljuceno,smanjim na hladno i pomerim protok vazduha na sofersajbnu u kratkom vremenu se odmagli,pogotovo kad nas je vise u kolima uvek se magli na toplo duvanje.
Slika
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 12:56 pm

@junky, mislim da gas kao sam po sebi isusuje vazduh. Prost primer kucne klime, kad spavas pod upaljen klimom ujutru te boli grlo jer je suvo ili te pecu oci :D
jes malo glup ali istinit primer :D
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 1:06 pm

Kucna klima je drugo, ali OK i ovo radi po slicnom principu. Da ne bude zabune, gas ne izlazi iz klime i siri se autom ili sobom, vec prolazi kroz cevi i u ovom slucaju ih hladi a ventilator "skida" hladan vazduh sa njih i ubacuje ih u prostoriju. To sto te boli grlo je drugi problem vezan za sistem kanala a i same podesene temp.
@elas
da, to izjednacavanje temperature na soferci je bio i moj zakljuca i ima logike. Ali i dalje ostaje pitnje zasto sami ventilatori to nebi mogli da odrade. Uzmimo primer da je napolju -21 C, racunam da bi ubacivanjem svezeg spoljnog vazduha pre odreadili izjadnacenje nego li klimom.
Mislim ovo je samo razmena misljenja stecena nekim nasim iskustvom, pitanje je sta su konstruktori zamislili.

PS
Skupljanje sam naveo kao pitanje na predhodni post, posto je tvrdjeno da klima ne odmrzava vec isusuje vazduh pa me je interesovalo kako to odradjuje.
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 1:13 pm

da klima kucna isusuje vazduh to sam procitao u uputstvu kad sam ja ugradjivao kod mene kuci. u fazonu ne treba da radi mnogo dugo zbog isusenja vazduha i zbog zdravlja i takodje ne treba da se naduva da ne pravi veliku razliku u temperaturi unutra - spolja. a na bol u grlu mislim isuseno grlo.. mnogo puta mi se desilo, cak i u kolima kad idem negde duze bez stajanja.
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 1:15 pm

Jaka klima (niske temp.) ti je kao virtualni sladoled. Ne treba preterivati hahaha
Ka
Kaligula
Drug Član
Drug Član

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 1:47 pm

junky01 napisao:Uzmimo primer da je napolju -21 C.
Ako uzmemo taj primer niko od nas i ne upali auto a kamoli klimu :D
Korisnikov avatar
junky01
Garaža: Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD
Alfa Romeo GT
Lokacija: Krusevac
Lokacija: Krusevac
Postovi: 1732
Pridružio se: Sub Avg 04, 2012 1:25 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 1:54 pm

hahaha hahaha hahaha mudro zboris...
Mada na zalost ja sam morao da se vracam kuci po toliko niskoj temp.
Bilo je to duuuuuuuuugo zagrevanje pre polaska jer se mojojm gluposcu auto zaledio i sa unutrasnje strane. Onako toplog od puta nisam ga provetrio vec samo izasao i zakljucao. Tako nesto vise nisam nikad uradio.
Korisnikov avatar
elas
Garaža: Alfa 156 sw 1.9 jtd fulvia
Lokacija: beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2592
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 5:48 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 2:12 pm

hahaha niko i ne pali auto...bravo j...s klimu onda
Slika
Korisnikov avatar
Ognjen_HN
Garaža: ex Alfa Romeo 146 1.7 16v ie, Alfa Romeo 164 2.0 8v Nord
Lokacija: Herceg-Novi
Lokacija: Herceg-Novi
Postovi: 2058
Pridružio se: Pon Maj 21, 2012 1:27 am

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 2:14 pm

elas napisao:To je normalno bar u vecini slucajeva,kad se udje u auto mi smo topli a staklo je hladno pa se stvara kondenz,i kad je vlaga napolju povecana isto se desava.Cim ti se osusi jako brzo problema nema...
Ne ne ne, zatvorim auto na 10 min i vratim se i sve zamagljeno skroz, od prednje do zadnje soferke, sva stakla. Upalim hladjenje(bez klime) i odmagli se za 3-5 min bukvalno.
NE PREKIDAJ ZENU DOK CUTI! :)
Korisnikov avatar
Boban204
Garaža: AR 156 1.8 TS '02 rest.
Lokacija: Nova Pazova
Postovi: 105
Pridružio se: Pet Apr 13, 2012 1:12 pm

Re: Klima uredjaj

Ned Jan 26, 2014 2:41 pm

Upravo zbog isušivanja, odvođenja vlage, da bi se brže odmaglila stakla, klima se automatski uključi. Tada radi na minimalnom režimu ubacivanja hladnog vazduha, identično kao kada na kućnoj klimi pokrenete opciju DRY, jer se vazduh suši laganim kondezovanjem na izmenjivaču toplote.
Korisnikov avatar
alfamen
Contact:
Garaža: ALFA 166 TS
ALFA 166 2.4 JTD
LANCIA LIBRA 1.9
Lokacija: Novi Beograd
Lokacija: Novi Beograd
Postovi: 1602
Pridružio se: Sre Jan 21, 2009 11:46 am

Re: Klima uredjaj

Uto Jan 28, 2014 12:09 pm

Takodje dugme za recirkulaciju pored sprecavanja smrada i drugih gadosti sluzi i za isusivanje vazduha u kabini jer se procenat vlage drasticno povecava od disanja i isparavanja tela narocito kada je vise ljudi u kabini i kada je napolju letnji pljusak ili velika kolicina vlaznosti u atmosferi!
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Klima uredjaj

Uto Jan 28, 2014 5:46 pm

Juce sam bas napravio jedan test.. Upalio sam grejanje, i ukljucio recikliranje, kada sam ugasio pa ponovo upalio automatski se klima upalila. Isto tako sam uradio samo sto nisam gasio grejanje nego auto, i opet isti rezultat..
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Klima uredjaj

Uto Jan 28, 2014 5:59 pm

Shanirani napisao: i ukljucio recikliranje,
mislis recirkulaciju :)
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Klima uredjaj

Uto Jan 28, 2014 6:18 pm

:) da to
Ka
Kaligula
Drug Član
Drug Član

Re: Klima uredjaj

Uto Jan 28, 2014 6:59 pm

Shanirani napisao:Juce sam bas napravio jedan test.. Upalio sam grejanje, i ukljucio recikliranje, kada sam ugasio pa ponovo upalio automatski se klima upalila. Isto tako sam uradio samo sto nisam gasio grejanje nego auto, i opet isti rezultat..
Kako si upalio klimu a napolju minus?Znači mora i na hladno da pali?Tek sad nisam u toku.....još jedna licna izgorela,gotovo thinkof:
Korisnikov avatar
Shanirani
Contact:
Garaža: 156 2.0 TS
Lokacija: Blace
Postovi: 5423
Pridružio se: Uto Jun 18, 2013 8:47 am

Re: Klima uredjaj

Uto Jan 28, 2014 7:02 pm

Hteo sam da kazem da je probao da upali klimu. Zasvetlelo je dugme za klimu.
Korisnikov avatar
OMP
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac
Postovi: 13545
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 5:23 pm

Re: Klima uredjaj

Uto Jan 28, 2014 8:17 pm

kad stisnes dugme za klimu bez obzira sto je napolju minus ono ce da svetli i stakla ce da se odmagle vrlo brzo e sad koji je to fazon i sta ih tako odmagli ne znam, na fiat tempri sam imao klasicnu manuelnu klimu i zimi kad stisnem dugme za klimu nista se ne desava, nit svetli niti ukopca kompresor a ovde ne znam verovatno ima neka fora da ne pali klimu a da odmagljuje
Ex Yu Racing - blog o istoriji auto trka u bivsoj Jugoslaviji

Povratak na “Area Servizio”