Cudan problem rucice menjaca?

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
djn125
Garaža: Alfa romeo 147 TS 120KS
Lokacija: Pancevo
Postovi: 151
Pridružio se: Ned Jul 15, 2012 12:24 pm

Cudan problem rucice menjaca?

Pon Jun 10, 2013 12:55 pm

Imam problem sa rucicom menjaca. Rucica mi je normalno isla levo desno kad je hladan ali posle teske voznje po gradu je pocela da glavi. Naprskao sam sjale i onaj mehanizam(nisam ga skidao sa menjaca) i rucica je mnogo lakse isla i nisam primetio da mi se vise glavila ni po gradu. Ali sad kad ukljucim klimu u roku od 5 min rucica se glavi,bilo koje voznje. Kad iskljucim i ohladim auto rucica ide normalno. Kakve veze ima klima sa ovim problemom i sta bi moglo da bude?
Korisnikov avatar
Deki
Garaža: Alfa 156 1.9JTD SW 2005
Lokacija: Zemun
Lokacija: Zemun
Postovi: 234
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 10:49 am

Re: Cudan problem rucice menjaca?

Uto Jun 18, 2013 9:44 pm

Ne vredi ti da prskas sajle, rascveta se plasticna obloga buzira iznutra....
Otkaci sajle sa polugica na menjacu pa ih guraj i vuci rukom, mora skroz glatko da idu do kraja i nazad i tad rucica landara na sve strane, isto vrlo lako.
Ako imas otpor na sajlama, zapinju, onda su verovatno zrele za zamenu, "Otkaci obe sajle na menjacu pa probaj rukom da ubacis polugu u 4.brzinu i ostale naravno. Mslim da 1 i 2 mozes odmah a 3 i 4... stisnes polugu na dole pre povlacenja napred nazad. Ako je to u redu (osete se sva tri polozaja kad uzupci menjac) onda nije menjac. Onda probaj sajle da uvlacis i izvlacis rukom, mnogo lako treba da idu obe, ako neka ide tesko ta je za zamenu ali ja bih menjao obe u paketu(napuni ih silikon sprejem pre montaze zbog plasticnih buzira da ne mislis ako stavljas polovne).
Dalje, ako je i to ok skidas sve oko rucice u kabini, zatim deo aspuha do izduvne grane prednji, zastitni lim, pa skidas ceo mehanizam sa rucicom na dole kroz pod. Imas 4 desetke koje vremenom olabave na toj plastici celoj pa dotegni to i podmazi kugle gde se kace sajle.
Ja mislim da ti je jedna sajla rasvetana(plasticni buzir koji je vodi) i da to glavi.
Ako stavljas polovne sajle bitan ti je samo deo od kraja buzira metalnog do kraja sajle koliko je dugacak- da bude isti na obe strane sajle....da nemas problem prilikom montaze.
Imas maticu 10 (strana sajle do menjaca kod zgloba koji se kaci na kuglicu na menjacu) da tacno ustelujes gde ce da stoji rucica menjaca i njen hod pa probaj sta ti najvise odgovara(vise ka konzoli ili vise ka zadnjem delu ili sredina).
Naravno prvo inajlakse ti je da rukom probas da ubacujes menjac u brzine- mora da ide lako uz ono "klak" kad uskoci. Centralni polozaj je neutral- ali prvo otkaci sajle sa polugica na menjacu. Mislim da je gornja pristupacnija i da pokriva sve brzine osim rikverca pamozes i samo nju da probas(druga je bocno zavucena ka kabini). Probaj prvo ovu sto ti je laksa, ta ide rukom sigurno! Da vidis sa koje strane je prob, menjac ili sajle i rucica."



Sent from my OT-997D using Tapatalk 2
Korisnikov avatar
iznogudovic
Garaža: Rosso 147 1.6 105 ks 2002
Lokacija: Vrbas
Lokacija: Vrbas
Postovi: 389
Pridružio se: Sre Mar 23, 2011 12:11 pm

Re: Cudan problem rucice menjaca?

Pon Jan 27, 2020 2:41 pm

Pozdrav ljudi, podići ću ovu temu iz mrtvih da ne otvaram novu, naime problem je sledeći, spada mi sajla sa menjača. Desilo se jednom pre nekih godinu, zaista neugodno iskustvo, ručica bez ikakvog otpora ide gde hoće, a auto u leru,pozvao jednog majstorsa, kaze verovatno sajla, došlepaj i rešavamo, pozvao drugog, kaže verovatno se otkačila, objasnio mi šta da radim i uspelo, vozio tako nekih godinu dana bez problema, sad se desilo ponovo, nije to veriki problem, nema prljanja, ceo procesvraćanja je 5-10 sekundi, ali voze mi alfu i draga i keva, pa ako se njima desi eto ti muke, sredio bih to nekako, da ne spada, ima li neko neki predlog HVAla veliko :arflag
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7551
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Cudan problem rucice menjaca?

Pon Jan 27, 2020 2:44 pm

Zamenis taj deo sto spada, ima da se kupi po radnjama, a odvije se i navije na sajlu biraca
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
iznogudovic
Garaža: Rosso 147 1.6 105 ks 2002
Lokacija: Vrbas
Lokacija: Vrbas
Postovi: 389
Pridružio se: Sre Mar 23, 2011 12:11 pm

Re: Cudan problem rucice menjaca?

Pon Jan 27, 2020 2:46 pm

To bi trebalo da je kao neki kraj sajle?
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7551
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Cudan problem rucice menjaca?

Pon Jan 27, 2020 5:59 pm

Bas tako, jednostavno se odvije, imas i maticu iza, kao neku vrstu osiguranja, pazi samo na broj namotaja kada budes vracao, ponekad je lakse kada skines akumulator
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Calimero
rookie
Garaža: 156 1.9jtd SW
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 1
Pridružio se: Ned Mar 03, 2013 7:06 pm

Re: Cudan problem rucice menjaca?

Sre Jul 29, 2020 6:57 am

Izvinjavam se što upadam u temu, ali i ja imam isti problem. Zvao sam na par mesta u Novom Sadu i kažu da taj završetak sajle sigurno niko nema, i da treba da vijam komplet sajle (nove ili polovne) ili da mi to neko napravi.
Ako nije protivno pravilima foruma, može li kontakt prodavnice gde bi to moglo da se pazari - znači, samo taj završetak što se šrafi na sajlu i nabija na jabučicu birača?

Povratak na “Area Servizio”