Pitanje za gume

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 02, 2016 12:46 pm

Stavio sam na auto zimske 16ice sa Winterama...

Na prvih 5km sam razočaran...

Tako montirane i napumane na 2.3 su tvrde, neudobne, a auto je neupravljiviji osetno nego sa letnjim Taurus gumama...

Pored poznatih mana, dakle loše na suvom i toplom, na kiši i zbog veličine točka bzvz na snegu, predlažem zaobilaženje Vintera pri kupovini, ja sigurno u sledećem navratu idem na neke druge...
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 02, 2016 1:16 pm

Winteru zimi sam vozio skoro na svakom autu i u svim dimenzijama, a najvise u 205/55/16, nikada ni jedan problem zimi nisam imao, i prolazio sam gde drugi nisu. Sad su mi na traktorcetu 215/45/17.
Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
tadicd
Garaža: ex Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW
Lokacija: Beograd
Postovi: 326
Pridružio se: Sub Nov 16, 2013 12:56 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 02, 2016 1:26 pm

pređi 100-200km da legne guma pa je onda oceni... na prvih 5 km se nije ni motor zagrejao na ovu ladnoću, a kamoli guma :))
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 02, 2016 1:28 pm

Ja sam montirao 17ke wintere na 159 u 225/50 dimenziji i držanjem guma nisam nezadovoljan (osim poslovično i očekivano lošeg kočenja na mokroj podlozi), koliko sam jako, jako neprijatno iznenađen bukom koju stvaraju.

Do sada sam imao priliku da je Winter1 vozim na 15 i 16-kama, ali ovako bučnu gumu, nikad. Kao da je u pitanju neki polovnjak stariji od 5 godina.

No dobro, svejedno planiram da ih se otarasim već na proljeće i uzmem nešto kršteno. Prema mom iskustvu, najzadovoljniji sam sa Mišlenom. Kontinental mi je OK, ali mi se potrošio brže nego Mišlen.
Srkijan
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Beograd
Postovi: 5
Pridružio se: Čet Dec 01, 2016 8:08 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 02, 2016 1:40 pm

A ja ne znam sta vi ocekujete od wintere sa obzirom koliko kosta? Guma je za novce koje trazi jako zahvalna! Ko hoce da mu ne bruj, ne vuce u stranu i ne znam ti sta jos , neka kupi michellin alpine!
Mi bi sve u fullu ali da ne kosta nista. E pa jeste
A sa druge strane da wintera ne valja ne bi je bilo na trzistu tolike godine, tako da mislim da preterujete.
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 02, 2016 2:21 pm

Ja vozim Vintere, pa evo, 10 godina( ne znam kad smo tacno kupili punta)... Na Puntu se nije dovodilo u pitanje koja se guma kupuje, odlično je služila...

Kad sam uzeo Alfu, zimske su isto bile bez pitanja Vintere... Jednostavno 16 ne drži sneg kao 14ica...

Ja nikad nisam imao ni jedan ni najmanji problem sa bilo kojom gumom ikad, kao što verujem da i dobar deo ovde ljudi nije, jer su normalni u glavi, normalno voze i gledaju da izbegnu svaku rizičnu situaciju... (da kucnem u drvo, pljunem sa strane i ostale gluposti)
pređi 100-200km da legne guma pa je onda oceni... na prvih 5 km se nije ni motor zagrejao na ovu ladnoću, a kamoli guma :))
Ma naravno, prošao sam malo duže pa krenuo da udaram po tastaturi, al generalno to je to :)
Ja sam montirao 17ke wintere na 159 u 225/50 dimenziji i držanjem guma nisam nezadovoljan (osim poslovično i očekivano lošeg kočenja na mokroj podlozi), koliko sam jako, jako neprijatno iznenađen bukom koju stvaraju.

Ja vozim leti Taurus, tako da sam navikao na buku :D
No dobro, svejedno planiram da ih se otarasim već na proljeće i uzmem nešto kršteno. Prema mom iskustvu, najzadovoljniji sam sa Mišlenom. Kontinental mi je OK, ali mi se potrošio brže nego Mišlen.
Ja realno ne menjam Tigrice dok ih ne oteram u grob, ali da danas kupujem gume, SIGURNO ne bih uzeo Vinteru... Mislim da bi za malo para više sad uzeo Savu... Mada opet je pitanje, koliko bih ja to dobio tom razlikom :oops:
Poslednja izmena od PapaSle u Pet Dec 02, 2016 2:57 pm, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 02, 2016 2:55 pm

Zillgian napisao:Ja sam montirao 17ke wintere na 159 u 225/50 dimenziji i držanjem guma nisam nezadovoljan (osim poslovično i očekivano lošeg kočenja na mokroj podlozi), koliko sam jako, jako neprijatno iznenađen bukom koju stvaraju.
Doduvaj malo. Ja ih držim na čak 2.9/2.7 (16") - kad su vruće (oduzmi 0.3 ako su hladne), i tad ne samo da bolje funkcionišu nego se i ne čuju skoro uopšte. Vrlo tiho zujanje se čuje do 80 na sat recimo, gde ga onda nadjača huk vetra.

Bolje će i da drže i da koče, trošiće se pravilnije - uopšte ih treba jače duvati nego što je fabrika propisala i bićeš mnogo zadovoljniji.

To sam na Stilu još provalio, brundale ko lude na 2bar koliko ih je vulkanizer naduvao, ja odlepio. Dodavao sam pritisak dok nisam postigao željeni efekat.
Korisnikov avatar
Djo83
Garaža: Alfa 156 Crosswagon Q4
Lokacija: Novi Sad
Lokacija: Novi Sad
Postovi: 2288
Pridružio se: Sre Nov 26, 2008 4:38 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 02, 2016 3:10 pm

Ne znam da li zavisi od serija, ali moj cale na 166 ima zimske Michelin Alpin 5, sa dobrom sarom, Winter1 je pojam tisine spram te gume :).
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 02, 2016 3:26 pm

To je i moje iskustvo, ali možda je na 17" neka druga struktura gume, ko će ga znati. Šara je svuda ista.
Korisnikov avatar
ivcha90
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 1.8 TS
Lokacija: Knjazevac
Lokacija: Minicevo - Knjazevac
Postovi: 128
Pridružio se: Uto Maj 13, 2014 10:23 am

Re: Pitanje za gume

Uto Dec 06, 2016 3:46 pm

Drugari, sutra planiram da uzmem dve nove zimske gume za alfu 156 za pozadi,recite mi da li da uzmem Lassa Snoways 3 ili Sava S3+,cena je ista, sta mislite koje su bolje?
Alec
Garaža: Alfa Romeo 147 2.0TS ; Alfa Romeo 159 19.JTDm
Lokacija: Beograd
Postovi: 7
Pridružio se: Sub Nov 26, 2016 4:58 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Dec 07, 2016 6:35 am

Da li je neko mozda prosle sezone imao iskustva sa Michelin CrossClimate? Uzeo sam Alfu na kojoj su vec ove gume, koliko vidim poprilicno su dobro kotirane na testovima i na stranim forumima. Ali, nemam za sada nikakvo iskustvo sa istim a ne zelim da se negativno iznenadim sa prvim snegom :)
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7550
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Dec 07, 2016 6:49 am

Ja planiram da ih vozim prevashodno zimi, zato sam ih i uzeo suprugi, da se ne hebavam sa prebacivanjem...
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Pitanje za gume

Sre Dec 07, 2016 7:14 am

nidza napisao:
Zillgian napisao:Ja sam montirao 17ke wintere na 159 u 225/50 dimenziji i držanjem guma nisam nezadovoljan (osim poslovično i očekivano lošeg kočenja na mokroj podlozi), koliko sam jako, jako neprijatno iznenađen bukom koju stvaraju.
Doduvaj malo. Ja ih držim na čak 2.9/2.7 (16") - kad su vruće (oduzmi 0.3 ako su hladne), i tad ne samo da bolje funkcionišu nego se i ne čuju skoro uopšte. Vrlo tiho zujanje se čuje do 80 na sat recimo, gde ga onda nadjača huk vetra.

Bolje će i da drže i da koče, trošiće se pravilnije - uopšte ih treba jače duvati nego što je fabrika propisala i bićeš mnogo zadovoljniji.

To sam na Stilu još provalio, brundale ko lude na 2bar koliko ih je vulkanizer naduvao, ja odlepio. Dodavao sam pritisak dok nisam postigao željeni efekat.
Probaću koliko danas. Hvala na savjetu.


Srkijan napisao:A ja ne znam sta vi ocekujete od wintere sa obzirom koliko kosta? Guma je za novce koje trazi jako zahvalna! Ko hoce da mu ne bruj, ne vuce u stranu i ne znam ti sta jos , neka kupi michellin alpine!
Mi bi sve u fullu ali da ne kosta nista. E pa jeste
A sa druge strane da wintera ne valja ne bi je bilo na trzistu tolike godine, tako da mislim da preterujete.
Uh, hajde ovako. Živ bio, prije nego "poletiš" da iskomentarišeš sljedeći put, barem pročitaj šta su ljudi napisali. Nismo ovdje da bi se napadali, već da bi pomogli jedni drugima.
Do sada sam imao priliku da Winter1 vozim na 15 i 16-kama, ali ovako bučnu gumu, nikad. Kao da je u pitanju neki polovnjak stariji od 5 godina.

No dobro, svejedno planiram da ih se otarasim već na proljeće i uzmem nešto kršteno. Prema mom iskustvu, najzadovoljniji sam sa Mišlenom. Kontinental mi je OK, ali mi se potrošio brže nego Mišlen.
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Dec 07, 2016 8:41 am

Wintera jeste malo bučnija,ali se to da iskompenzovati sa malo jačim pritiskom.
Što se tiče ležanja i držanja po krivinama,čak i po suvoj podlozi...iako ih imam,reći ću najblažim rečnikom, da ta guma jednostavno nije dorasla snažnim vozilima.
Takođe još jedna jako bitna stavka je,da vulkanizer mora biti izuzetno iskusan,kako bi Wintere lepo namestio i pravilno izbalansirao,pošto guma nije precizno ni izrađena.
Čak i kada su sjajno nameštene,opet se osete blage vibracije na volanu,na brzinama 140+ kmh,na felnama koje su prave kao strele.
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Dec 07, 2016 5:19 pm

Moj cale ima na njegovom autu u istoj dimenziji sigure i wintere i wintera je puno gora po suvom, a mokro ne bih ni komentarisao... Imaju jako mekane bokove, tako da 10% slobodno moze u startu da se pumpa tvrdje u odnosu na letnje, mozda i vise po potrebi.

I nije nikakav subjektivan osecaj, posto auto ima jedva snage da okrene siguru, dok winteru hoce rado da provrti u prvom stepenu prenosa. Voleo bih da kazem da je korisna po snegu, ali ja ne znam da li sam za sve ove godine vozio 50km po snegu sa njima... Neke vibracije i slicno ja nisam primetio, verovatno ima ulogu sto taj auto i u najboljim uslovima nece preko 125 i sto su 13" :D
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Dec 07, 2016 5:58 pm

bitno je gume duvati na propisan pritisak, po preporuci proizvodjaca, svako odstupanje zahteva i privikavanje. mozete testirati, tako sto procitate koji je max dozvoljen pritisak na pneumatiku, i smanjite za 10% i pumpaj. kome pase, kome ne, to je to. wintera nije za agresivnu voznju i za jaca auta. a sa druge strane, jel guma postoji u dimenziji koja ti treba, postoji, dakle, mozes da kupis i montiras. najbitinije je kupiti najbolje moguce, a razlika u novcu za jedan rezervar goriva, koji sprzis za pola meseca, a gume traju nekoliko godina, je stvarno smesna, a dobijas garantovani kvalitet. jedan fulda je pet u glavu za winteru, dok u premijum segmentu je sirok asortiman, i tu je odabir najjeftinije opcije uvek dobar.
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Dec 07, 2016 8:10 pm

I dalje tvrdim da je Winter1 vrlo dobar odnos cene i mogućnosti. Odlična "da se pretera" zima. Ko zahteva više od toga, svakako da ima i boljih opcija.

Zimske gume se generalno pumpaju na 0.3 At više nego letnje, ne zaboravite i taj detalj ;)
Korisnikov avatar
Nicola Romeo
BANOVAN
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 156 SW 1.9 150ks '06
--------------------------------
Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD 115ks '02
--------------------------------
Ex Alfa Romeo 156 SW 2.0TS 16v 155ks '00.
--------------------------------
Lokacija: Zvezdara
Lokacija: Beograd
Postovi: 2252
Pridružio se: Sre Avg 31, 2011 9:15 pm

Re: Pitanje za gume

Sre Dec 07, 2016 9:33 pm

:podrzava :podrzava :podrzava
Slika
Što ja nekad popijem, nekima teško je preplivati!!!
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Sre Dec 07, 2016 10:05 pm

Problem nastaje bas u tom 'da se pretera' periodu, jer su prisutni svi moguci vremenski uslovi, a sve to guma treba da isprati.

Mi sto vozimo wintere izgleda da treba da shvatimo da je guma 'ogranicena', tako da popustimo malo kada je gazenje po gasu u pitanju. :D
Korisnikov avatar
Zillgian
Garaža: '07 AR159, 2.4 JTDm Q4
ex '02 AR156, 1.9 JTD
Lokacija: Bijeljina
Lokacija: Bijeljina
Postovi: 1437
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 12:07 am

Re: Pitanje za gume

Čet Dec 08, 2016 11:30 am

nidza napisao:
Zillgian napisao:Ja sam montirao 17ke wintere na 159 u 225/50 dimenziji i držanjem guma nisam nezadovoljan (osim poslovično i očekivano lošeg kočenja na mokroj podlozi), koliko sam jako, jako neprijatno iznenađen bukom koju stvaraju.
Doduvaj malo. Ja ih držim na čak 2.9/2.7 (16") - kad su vruće (oduzmi 0.3 ako su hladne), i tad ne samo da bolje funkcionišu nego se i ne čuju skoro uopšte. Vrlo tiho zujanje se čuje do 80 na sat recimo, gde ga onda nadjača huk vetra.

Bolje će i da drže i da koče, trošiće se pravilnije - uopšte ih treba jače duvati nego što je fabrika propisala i bićeš mnogo zadovoljniji.

To sam na Stilu još provalio, brundale ko lude na 2bar koliko ih je vulkanizer naduvao, ja odlepio. Dodavao sam pritisak dok nisam postigao željeni efekat.
Hvala na savjetu, nakon vožnje od cca 20ak km sam ih naduvao na 2.8/2.5, pošto je temperatura bila oko -1. Inače zbog par loših iskustava imam strah da mi guma ne pukne pri duvanju :)
Situacija je bolja. I dalje daleko od one na koju sam navikao sa prethodnim Winterama, ali opet bolja :)
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 09, 2016 6:10 pm

Gume se duvaju na preporuceni pritisak od strane proizvodjaca automobila, a ne za 0.3 bara vise nego letnje. Ne razumem, zbog čega bi to neko radio. I bas za toliko?
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
Flavio
Uprava ARCS
Uprava ARCS
Garaža: ex 155 1.8 TS,
ex 1.8 T.S. KaraWagon
FL 147 120 TS
Stilo 80 JTD
Felicia Combi 75 I.E.
Lokacija: Srbistan
Lokacija: Požarevac
Postovi: 7781
Pridružio se: Sub Nov 15, 2008 7:03 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 09, 2016 8:40 pm

@veljko1, uzmi svoju knjizicu "Uputstvo za upotrebu auta" pa, pogledaj tamo sta pise ;)
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 09, 2016 9:06 pm

Pise samo za ...velocità massime... +0.3 bara
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
Mladen7
Garaža: Alfa Romeo 159 JTDm 16v Sportwagon
......................
ex147 1.6 TS
ex 156 2.0 TS
ex 146 1.6TS
Lokacija: Beograd
Postovi: 150
Pridružio se: Sre Apr 20, 2016 5:04 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 09, 2016 10:03 pm

U vezi višeg pritiska na nižim temperaturama:

U toku vožnje gume se zagrevaju što dovodi do povecanja pritiska u gumama. Zato se pritisak meri samo onda kada su gume hladne, najmanje sat vremena posle završetka vožnje. Najbolje je to učiniti pre vožnje.Spoljna temperatura značajno utiče na pritisak u gumama. Temperatura utiče na pritisak u gumama tako da za svakih 10°C treba povećati ili sniziti pritisak za 0,1 bar.
Tako se dolazi to tih 0,3 ,jer se uzima da je grubo rečeno prosečna temperatura zimi manja do 30° nego leti, ali se i gume tj gazeći deo gume sporije i manje greje(zimi) a time znatno manje diže pritisak u samoj gumi.
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Dec 09, 2016 11:50 pm

Dont mix frogs and grandmas. Idi na miselinov sajt i procitaj, ili neki drugi...
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford

Povratak na “Area Servizio”