Pitanje za gume

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Mar 09, 2017 9:24 pm

Nisi pratio, govori se o gumama istih brzinskih indeksa i sličnih specifikacija koje objavi fabrika
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Mar 09, 2017 9:32 pm

Ako pricamo o trkama, pricamo o ozbiljnim stvarima.

Kad pricamo o autima kao u mom slucaju, 250 ks, putnicki auto koji se koristi every day za putovanje, jedna osrednja guma resava 99,1% mojih potreba. Za onih 0,9% treba doplatit x2 sto nije inzenjerski.
Korisnikov avatar
Rik
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: AR 156 1.9 JTD 2005
Renault Clio 1.2 1999
Lokacija: Beograd
Postovi: 1471
Pridružio se: Pet Jun 13, 2014 7:53 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Mar 09, 2017 9:43 pm

Kaligula napisao:
BobanR napisao:Bilo bi glupo da ova diskusija odjednom ode na pogrešnu stranu. Sve vreme se raspravlja o tome da li su premium gume u stvari porez na budale i da li za nekoliko puta manje novca mogu da se dobiju iste performanse.
Nigde Veljko, niti bilo ko drugi, nije rekao da svi treba da voze isključivo premium gumu, već da postoji razlog zašto te gume koštaju više.
Sa zanimanjem sam ovo pratio, pošto se ne razumem preterano u pneumatike, a kao i svako drugi bih rado platio manje za isti kvalitet. Zar se sad ipak svodi na to da svako treba da kupi gume u skladu sa potrebama i budžetom, a da ipak postoji razlog zašto je Michelin 20000RSD, a Tigar 6000?
Pa,ima razlike...sa Mišlenom mož da teras 300 na sat a sa Tigricom ne možes...
Evo moj Syneris ima brzinski indeks za 300km/h :D
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Mar 09, 2017 9:45 pm

Sa tim se svi ovde slažu, da gume treba kupovati u skladu sa potrebama i mogućnostima, pa oko toga nije bilo diskusije. Tih ~1% možemo da ostavimo po strani, iako tu mogu da se uvrste iznenadne situacije kad 0.5m zaustavnog puta znači razliku između nezgodne situacije i saobraćajne nesreće, obzirom da ni one najskuplje gume ne garantuju bezbednost. Ono šta se provlači prethodnih nekoliko strana je da nema nikakve razlike i da se u principu plaća brend, marketing i slično, a da su svi testovi na koje se pozivamo lažirani.
Opet da napomenem, nema ničega malicioznog u mojim komentarima, ali bih stvarno voleo da znam na osnovu čega se donose takvi zaključci? Sećam se da mi je najviše vremena otišlo na izbor guma, obzirom da nisam uspevao da nađem informacije koje su u potpunosti isključivale subjektivno. "Osećaj na volanu" ne može da se izmeri nikako, a veoma je bitna stavka u rangiranju guma. E sad, mene zanima gde su ti testovi, koji su ti novinari koji razotkrivaju nešto takvo? Neko reče da ljudi iz kompleksa ne žele da im na gumi piše "Made in Serbia"...Evo, ja bih sa ponosom vozio gumu na kojoj to piše, čak bih kupio i onaj beli marker za gume da podebljam to, samo kad bih znao da ću dobiti iste performanse za manje para.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Mar 09, 2017 10:00 pm

Da napomenem, od ovih 99% koje sam metaforično napomenuo, ja sa autom od 250KS iskoristim 70%. Ako bi mi zatrebao onaj 1% nekim slučajem, to je već pitanje za lekara i terapiju.

"Novinarski" testovi se izvode sa mnogo manjkavosti, pre svega ja se tu uvek pitam kako uporediti rezultate testiranja 30 guma (u poslednjem testu AUto Bild-a bilo ih je 52 kompleta), na istom autu, u nekoliko dana. Vremenske prilike se menjaju, temperatura asfalta, ujutro ili uvece? Kojim redosledom su testirane, nije isto biti prvi komplet ili zadnji na istom autu. Dal je staza zasićena gumom od kočenja itd...

Šta reći za realne uslove vožnje, gde se podloga asfalta menja u svakih 50 metara, često dva točka na jednom asfaltu, dva na drugom!?

Za mene guma mora da zadovolji ono zašta je namenjena, fabrička deklaracija, vrsta gume, sad imaju i EU markeri, a na meni ostalo da je testiram i da kažem da li je zadovoljila očekivanja, da li bi je opet kupio. I najbitnije: MORA BITI NOVA, sveža taze!
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7551
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Mar 09, 2017 10:18 pm

Vise puta si izneo svoje misljenje jasno kao dan, i ja to postujem, lepo je cuti da je neko svestan svojih mogucnosti, i da se toga pridrzava.
Ali ovo je ipak forum Alfa Romeo kluba Srbije, i dosta nas voli da potera svoje masine jako blizu svojih mogucnost, pa cak i preko, naravno u kontrolisanim okolonostima, i u tome je lepota ovoga kluba i foruma, samim tim ovde ce uvek biti pominjanu i Continental, i Dunlop, i Michelin, i Pirelli, i Goodyear itd, pa i polovne gume tih prizvodjaca, jer nema svako mogucnosti za nove, a za njegove potrebe, dobra polovna zavrsava posao, i ne vidim nista lose u tome.
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Mar 09, 2017 10:23 pm

Mislim da niko nije rekao da nema nikakve razlike izmedju budžet guma i premium.Vozio sam svakave gume i u svakakvim dimenzijama i da napomenem u zadnjih najmanje 15 godina kupujem samo nove gume i zaključio sam iz iskustva da ipak ima razlike izmedju premium i budžet guma samo što je razlika u ceni nekoliko puta veća i neopravdana.Recimo postoje gume u Mid-Range klasi koje su bolje od nekih premium ali nisu iz kluba 6 proizvodjača pa su mnogo jeftinije.Svako neka kupuje šta hoće ili šta može ja nikome ne namećem moje mišljenje jedino se ne mogu složiti sa kupovinom polovnih guma ali opet to je samo moje mišljenje.

I da Bobane ne bi verovao koliko ima ljudi pa čak i ovde na forumu koji su gadljivi na oznaku "Made in Serbia".
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Pitanje za gume

Čet Mar 09, 2017 11:16 pm

Na Pirelli gumama koje se voze u F1 piše "Made in Romania", lično sam video. Mislim da nije problem zemlja porekla, već tehnologija. Iskreno, mišljenja sam da velika većina ljudi bi radije kupila nešto proizvedeno u Srbiji, nego negde van, pa makar bila to i Nemačka, kada bi kvalitet bio makar približan.
Ne sumnjam da ima i onih drugih, ali to je ipak ona kategorija koji bez blama nose Luis Vuitton made in China i slične budalaštine, ali nije ovo tema da govorimo o sistemu vrednosti koji jeste tamo gde si ga slikovito smestio pre par postova.
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
djamsi
Garaža: Alfa Romeo 146 1.6box - sad story
Alfa Romeo 156 1.8ts
Alfa Romeo 147 1.9JTDm
Lokacija: Ljubovija - Beograd
Lokacija: Ljubovija
Postovi: 188
Pridružio se: Sub Okt 18, 2014 9:53 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 7:41 am

Do sada nisam nesto preterano "mario i patio" kakva je guma, bilo je bitno samo tehnicke uslove da ispunjava i da je nova uzeta. Do sada su izbor bile tigar i sava letnje. Evo pre par dana sam stavio Dunlop sport blueresponse prvi put, i mogu vam reci da je razlika ogromna i da nije zanemarljiva. Napominjem da sam laik i da veze nemam o gumama osim sto sam procitao par testova, ali primeti se manja buka, manja "nervoza" auta u krivinama kao i povecana krajnja granica izdrzljivosti, start iz mesta skoro bez proklizavanja...
Korisnikov avatar
nole1985
Garaža: ex Alfa 147 jtdM 16v 2006. 5p distinctive
Lokacija: Kraljevo
Postovi: 1212
Pridružio se: Pet Okt 11, 2013 10:40 am

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 10:53 am

Ma kakav tigar kakvi bakrači.... posle sadašnjeg seta Dunlop Sport maxx RT koje sam kupio nove i guram još ovu sezonu sa njima, u obzir dolazi samo Conti Sport Contact 5 ! :amen:



P.S. Nemoj' se pržite vi sa Savama,Tigrom i sl. Samo dolivam ulje na vatru. :lol:

Iskreno, mene je pomenuti Dunlop jednom izvukao na kritičnom kočenju, i tad sam mu oprostio što je toliko plaćen. Takva situacija se dogodi jednom ili ne dogodi ni jednom za vreme eksploatacije jednog seta guma, ali ja sam ubeđen da sam zahvaljujući njemu prošao bez ikakvih posledica, a onda i troškova koji mogu biti znaaaaatno veći od razlike u ceni guma.
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 11:24 am

To znači da sam osuđen na smrt jer vozim na Sava gumama, samo je pitanje vremena.

Trebalo bi uputiti zvaničan apel evropskoj uniji da zatvori sve fabrike auto guma osim zlatne šestorke: Conti, Michlelin, Goodyear, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, jer time doprinosi bezbednosti na putevima.
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7551
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 12:08 pm

E brate, dosadan si bre, niko tebi ne brani da vozis koje hoces gume, ali mojne vise ubedjujes da su bolje od conti, pirell, dunlop itd...
Ja iskreno ne verujem da su bolje.
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Pet Mar 10, 2017 12:11 pm

Ja sam ubedjen da ne veruje niko.

Sent from maj el dži ge-2 manji
Korisnikov avatar
popovicvl
Garaža: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q4
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 719
Pridružio se: Pon Okt 03, 2016 7:52 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 12:33 pm

edin napisao:E brate, dosadan si bre, niko tebi ne brani da vozis koje hoces gume, ali mojne vise ubedjujes da su bolje od conti, pirell, dunlop itd...
Ja iskreno ne verujem da su bolje.
Ako si stekao takav utisak, gresis! Ja to ne tvrdim, nego tvrdim da se zarad 1% plaća +100% cene sto nije inzenjerski.

OK, necu vas vise daviti.
Korisnikov avatar
PapaSle
Garaža: "Il Biscione" 147 JTDm
Lokacija: Citta di Belgrado
Lokacija: Cita di Belgado
Postovi: 1365
Pridružio se: Sub Jun 07, 2014 11:56 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 1:31 pm

Ја сам ауто купио са Данлоп фастриспонс гумаћима.... Страшна гума, залепљена за подлогу, просто ме је терала да возим брже.

Предлажем прекид расправе, јер не води никуда... :)

Имамо неспорне чињенице и ставове о потреби за бољим или најбољим... Нема даље шта да се прежваће...

Ајд уздравље.
Korisnikov avatar
toma777
Garaža: 156 SW JTD 16V
Lokacija: Beograd
Postovi: 95
Pridružio se: Čet Jun 14, 2012 2:19 pm

Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 4:02 pm

Od ovih jeftinih niko ne spominje Matador, cenom izmedju Tigra i Save. Ima li neko iskustva? Dimenzija 215/45 R17

Inace ja imam Savu UHP, potrosila se testerasto iako je trap ok (vozena 3 sezone), sad se cuje kao traktor, napred ne moze da se vozi.
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7551
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 4:12 pm

Cuo sam da nije losa, navodno podbrend Continentala...
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
MiloshBg
Garaža: No Alfa, no fun...
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd
Postovi: 2451
Pridružio se: Ned Jun 03, 2012 10:28 am

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 5:13 pm

@Toma777
Vozio sam ih na puntu hgt-u i nisam imao problema. Ostavile su mi dobar utisak.
Alfa Romeo - The car inside the driver.
Korisnikov avatar
toma777
Garaža: 156 SW JTD 16V
Lokacija: Beograd
Postovi: 95
Pridružio se: Čet Jun 14, 2012 2:19 pm

Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 5:38 pm

Gledao sam ih danas uzivo, pise da su napravljene u Francuskoj. Deluju mekse od Save UHP 2. Sava u Poljskoj kao i sav GoodYear.
Korisnikov avatar
alaza
Garaža: ex AR 166 2.4 jtd 2005.g.,
ex AR 155 2.0 16v Super '98,
ex AR 155 1.7ts '94,
ex AR 164 2.0ts '89,
ex AR 164 2.0ts '91,
ex AR 164 2.5td Super '96,
ex AR 164 2.0tb Super '96,
ex AR 164 2.0ts Super '98.
Lokacija: Pecinci
Postovi: 1147
Pridružio se: Uto Jan 20, 2009 11:01 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 6:26 pm

Kad budem vozio lamba od 200k eura, tad cu uzeti najskuplje i najkvalitetnije gume da me lepe za beton, da ne prilkizavaju kada krecem, da cupaju, koce u mestu, bude stabilno u krivini.......Ovako, posto vozim krsa dobrog, starosti 12 godina, kao i vecina nas ovde u Srbiji, mislim da tigar gume odlicno zavrsavaju posao. I ne treba tu traziti nista drugo. Ko moze zasto da ne, neka baca pare (kad mu saberes felne i gume cena kao pola njegovog auta). Opet je to stvar licnog misljenja. O polovnim necu ni da komentarisem.
Korisnikov avatar
veljko1
Garaža: Volvo V50 DRIVe
ex:Alfa Romeo 156 1.8TS
Lokacija: Backi Jarak_NS
Postovi: 370
Pridružio se: Ned Jan 11, 2015 3:11 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 7:24 pm

izgleda da je veci problem sujeta :)
za moju alfu (156) lepo pise 16 cola felna, tj 15 cola. i tu su gume sasvim pristojne sa cenom. al jbg, ona od 17 ili 18 cola izgledaju odlicno na autu. a to je standard za veca i brza auto sa vecom i jacom klasom. i vecim brzinskim indeksom. ne zna proizvodjac michelina da ces ti postaviti njihove gume na auto koje dobaci do 200 jednom ili ni jednom u 2 godine, oni su njih deklarisali na 300 i guma moze da dobaci do 300 - i to se placa. ovi sto naplacuju 6000 dinara za gumu na kojoj pise da moze dobaciti do 300, idu logikom da auto koji vozis nece dobaciti ni do 180 jednom godisnje, i to je ta prica (bar ja tako mislim)

na benzinskim pumpama se ne pumpaju gume, vec kod vulkanizera. lako se desi da gumu naduvas na 2.2 bara, a ona ima 4.5 bara.

mislim da su ADAC testovi guma korektni, mozda malo vise cene nemacke proizvodjace, ili mozda prave test kad ovi izbace novi model, ali njihovo testiranje je ozbiljno i pod istim uslovima za sve testirane modele (bar tako napisu, a moras nekom i verovati)

bitno je da se probudila svest da se kupuju nove gume. realno, i ja kad menjam zimske pa letnje, logicno je da ne kupujem svake sezone nove gume, vec stavljam "polovne". postoje i polovne gume, iz uvoza, odlicnog kvaliteta (moze da se nadje), al eto, novo je novo. sva sreca vise se ne radi protekt (bar nisam skoro cuo).
u svakom slucaju, stvar je licnog izbora kupovina novog pneumatika, pogotovo koji proizvodjac. vazno je samo ispostovati one ozbiljne proizvodjace. i mercedes je mozda preskup, ali ja ne mogu da kupim ni 10 godina starog mercedesa. mozda ne mogu da kupim michelin u 18 cola, al u 16 mogu. da mi je bilo preskupo, u 15 cola bih se pronasao lako. bez blama. voleo bih ja i auto preko 2000 ccm, al ubi registracija.

necu da kazem da dobra guma, ali definitivno, odrzavan automobil, u nezavidnoj situaciji, koja se moze desiti samo jednom u vozackom stazu, moze doprineti da se takva situacija bude vodila kao neuobicajena.
"When I see an Alfa Romeo go by, I tip my hat."
Henry Ford
Korisnikov avatar
MWDP
Drug Član
Drug Član
Garaža: Mercedes CLS350CDI
ex Spider 2.0 TS
ex Brera 2.4
ex 166 2.4
Lokacija: BG
Postovi: 1536
Pridružio se: Uto Maj 10, 2016 3:25 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 8:04 pm

toma777 napisao:Gledao sam ih danas uzivo, pise da su napravljene u Francuskoj. Deluju mekse od Save UHP 2. Sava u Poljskoj kao i sav GoodYear.
Na mojoj Savi UHP (nova, DOT kraj 2016) piše Made in Germany
Korisnikov avatar
nidza
Garaža: ex 159
Lokacija: NBG
Postovi: 2274
Pridružio se: Pon Mar 05, 2012 4:11 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 10:18 pm

Sava je sasvim dobra UHP guma. Prijatno sam iznenađen kako prolazi na aktuelnim testovima, skroz je za preporuku, a cena je pristojna. Naravno, postoje i bolje gume, dosta skuplje, pa ko može apsolutno ne treba da štedi na gumi. Ko ne može, bolje da smanji felnu za broj i vozi krštenu gumu.

Ne slažem se sa kupovinom polovnih guma. Svakako je bolja nova Sava, nego polovna bilo koja, sem ako se zna zašto i sa čega je skinuta.
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1857
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 10:26 pm

Ne znam zasto ljudi veruju vulkanizerima za duvanje guma :D Imao sam priliku da duvam kod nekoliko i opet su bile razlike ko i na benzinskim pumpama... xD Za duvanje guma je najbolje imati svoj manometar, ne mora biti tacan, bitno da je precizan i kad utvrdis pritisak koji odgovara voznim karateristikama auta, uzmes mere po svom manometru i to dalje primenjujes.
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7551
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 10, 2017 10:41 pm

E ova ti je ka u njegosa :gr8:
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”

Povratak na “Area Servizio”