Pitanje za gume

Tehnička pitanja i odgovori. Održavanje, servisiranje i eksploatacija za sve modele.
Korisnikov avatar
milosg
Garaža: Alfa Romeo 166 2.4 JTD, Nero Pergusa
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd (Borča)
Postovi: 267
Pridružio se: Sre Okt 11, 2017 12:32 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 1:03 pm

MiloshBg napisao:Po pisaniji vecine, narod je glup jer kupuje tigar... Svasta!
Nije to bila poenta. Sava UHP 2 je, koliko vidim, po testovima ozbiljnija guma a u nekim dimenzijama u odnosu na Tigar UHP skuplja par stotina dinara samo.

Ne mora biti duplo skuplja guma da bi se napravio pomak u bezbednosti i performansama.
Korisnikov avatar
bane
Drug Član
Drug Član
Contact:
Garaža: Alfa Romeo 146 junior 1.4ts
Alfa Romeo 147 1,9jtdm
Lokacija: Novi sad
Lokacija: Novi sad
Postovi: 1929
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 10:10 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 3:05 pm

Molim moderatore da promene naslov teme.
Predlazem;"Pitanje za čiji je duži"
Naravno mislim na trag kočenja pa ga formulišite nekako
Ili bre dajte neke kokice i piće lakše se podnese ovo mrsomudjenje
Lepo je videti da ARCS i dalje diše punim plućima i dokazuje da je jedan od najboljih automobilskih klubova u Srbiji. Ako ne i najbolji…
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 3:17 pm

Voziti "trke" na bilo kojim gumama u redovnom saobraćaju je za zatvor i bilo koje vozilo i bilo ko da vozi. U krajnjem slučaju i jako sebično dovoditi nekoga u opasnost zbog zadovoljavanja svog ega.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 3:44 pm

Meni je vise smesno da neko pogleda jedan test uradjen u odredjenim uslovima i onda izvlaci zakljucak kao da je taj rezultat primenjiv u jednakoj meri u promenjivim uslovima kakvi vladaju u saobracaju.

Mislim ja ne znam sto vozite Alfe kada u testovima skoro nikad ne pobede u objektivnim merenjima. Nije sve u tome sta pise na papiru...

Niti ne kontam jel ova tema namenjena samo aktivnim clanovima foruma ili u globalu svima, posto se vrti prica kao da je stvar toga ko kakvu novu gumu ima a ne da li je problem u Srbiji taj da vecina vozi na 5+ godina starim Winterama tokom cele godine...

Takodje bilo bi lepo kad bi zadovoljstva i kudjenja nekim guma iznela sa nekim konkretnim primerima objektivnog merenja a ne u fazonu osetio sam, cini mi se, probao sam naspram drugog koji ima isti auto iako postoji brdo promenjivih...
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 4:12 pm

Imam potrebu da odgovorim jer sam jedan klasičan prosecan korisnik koji ne prevaljuje neke velike kilometraze, nisam "trkac" i slicno...
Jednostavno, Tigar guma nije bas bezbedna. Naravno, ona ce da radi posao vise nego dobro velikoj većini ljudi, ali sam na svom primeru jasno zaključio da je za krizne situacije katastrofalna, dva puta sam mogao da napravim sam sebi ozbiljan karambol pri naglom kocenju (u Nissan Juke-u i Superbu). Toliko su se nenormalno ponasali automobili da nisam mogao da verujem, u pitanju je bio mokar kolovoz. Pritom, kocnicu sam nagazio na vreme u oba slučaja, mogu zamisliti sta bi bilo da sam malo zakasnio. Auto leluja iz trake u traku, hvala Bogu pa nisam ugrozio sebe a pogotovo nekog drugog.
Sto se tice ustede- misljenja sam da je bolje uzeti dobru polovnu gumu "poznatog" proizvodjaca staru godinu, dve dana nego nove tipa Tigar itd.
Bas sam se posvadjao s matorim pre 10ak dana, kaze eno ti na popustu Tigar gume 17" da uzmem za SLK, bile nesto 4,5 hiljada. Nije mi *ebeno padalo na pamet. Otici Cu lepo kod čoveka i uzeti polovne Continental ili Vredestein ili tako nesto i miran sam, kao i uvek sto sam radio do sad a i nekolicina prijatelja. Bar sad takvih guma ima da se pronadje...
Tema je malo osetljiva, ima ljudi sa ovim i onim misljenjem. Neko ce da kupi Sandera novog za 9, 10 hiljada eura i smejati se i smatrati mene debilom koji bih kupio za iste pare neku Breru ili C klasu ili nesto slicno staro skoro 10 god...A ja Cu se smejati njemu jer smatram da vozi rumunsko smece za koje ne bih dao 2000 eura...Tako da, moze ova rasprava da se vodi u nedogled...
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
G0XY
Garaža: Mito QV
Lokacija: Beograd
Lokacija: Beograd-Bele Vode
Postovi: 6713
Pridružio se: Pet Nov 20, 2009 12:21 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 4:15 pm

Sandero ... :lol:
A Man's Got to Know His Limitations...
Korisnikov avatar
YUgisa
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Postovi: 1855
Pridružio se: Pet Jul 08, 2011 1:58 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 4:41 pm

milosnbgd napisao:Imam potrebu da odgovorim jer sam jedan klasičan prosecan korisnik koji ne prevaljuje neke velike kilometraze, nisam "trkac" i slicno...
Jednostavno, Tigar guma nije bas bezbedna. Naravno, ona ce da radi posao vise nego dobro velikoj većini ljudi, ali sam na svom primeru jasno zaključio da je za krizne situacije katastrofalna, dva puta sam mogao da napravim sam sebi ozbiljan karambol pri naglom kocenju (u Nissan Juke-u i Superbu). Toliko su se nenormalno ponasali automobili da nisam mogao da verujem, u pitanju je bio mokar kolovoz. Pritom, kocnicu sam nagazio na vreme u oba slučaja, mogu zamisliti sta bi bilo da sam malo zakasnio. Auto leluja iz trake u traku, hvala Bogu pa nisam ugrozio sebe a pogotovo nekog drugog.
Sto se tice ustede- misljenja sam da je bolje uzeti dobru polovnu gumu "poznatog" proizvodjaca staru godinu, dve dana nego nove tipa Tigar itd.
Bas sam se posvadjao s matorim pre 10ak dana, kaze eno ti na popustu Tigar gume 17" da uzmem za SLK, bile nesto 4,5 hiljada. Nije mi *ebeno padalo na pamet. Otici Cu lepo kod čoveka i uzeti polovne Continental ili Vredestein ili tako nesto i miran sam, kao i uvek sto sam radio do sad a i nekolicina prijatelja. Bar sad takvih guma ima da se pronadje...
Tema je malo osetljiva, ima ljudi sa ovim i onim misljenjem. Neko ce da kupi Sandera novog za 9, 10 hiljada eura i smejati se i smatrati mene debilom koji bih kupio za iste pare neku Breru ili C klasu ili nesto slicno staro skoro 10 god...A ja Cu se smejati njemu jer smatram da vozi rumunsko smece za koje ne bih dao 2000 eura...Tako da, moze ova rasprava da se vodi u nedogled...
Koji tigar?
Legenda kaže: "Postojali su ljudi koji su se javljali i kad im ne treba ništa..."
Korisnikov avatar
Coo
Garaža: ex 147 '07 JTDm 8v
Yeti TDI 4x4
Lokacija: BGD
Lokacija: Beograd
Postovi: 508
Pridružio se: Čet Apr 25, 2013 7:42 am

Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 4:58 pm

@milosnbgd
Kako znaš da je polovna guma dobra? Da li su zabadane rupe sa njima? Ja imam drugu logiku, kao što ne bih kupio polovne cipele ne bih ni polovne gume. Ajd ako su kupljene neke felne sa gumama pa i da preživim neko vreme.

Imao sam na ženomobilu (Seat Ibiza 75ks) Tigar Prima sve 4 nove 15". Vidi se na balanserki da šara šeta, stoji to da su po kiši zeznute, ali to je auto koji se vozio po gradu, 60 km/h maksimalno. Meni OK-nove su. Ionako ga žena vozila :)
Na trenutnom autu imam Toyo Proxes 215/60/16, nisam mogao Kleber da nađem u toj dimenziji. Guma je jedino između podloge i auta. Možda i mene neko gleda kao budalu što sam kupio nove gume, a nisu Tigar, Sava...

Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
If it ain't broke, don't fix it.
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 5:37 pm

Yugisa: Na Juke-u Wintere, na Superbu neke letnje ne sećam se vise, mora da je Synersis...
Coo: Jbg, ne mogu da budem siguran...Ali nikad nije bilo nikakvih problema, ima za 40 eura po gumi sam uvek dobijao vrhunske...
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
alonso14
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: -
-ex Q2 211cv 3 porta
-ex Rossalinda Challenge Stradale by Nova Speed
-ex Giulietta QV Edizione Corsa 301cv by Nova Speed

- ex GTI PP DSG 317 cv by OnlyRevo

- S3 8v 370 cv by Freaks Motorsport

- MK6 GTI DSG 271 cv by Freaks Motorsport
Lokacija: MG
Postovi: 3354
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 5:45 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 5:38 pm

Syneris je mnogo los na kisi.
'' Izabran sam zbog suptilnog magnetizma moje licnosti ''
Korisnikov avatar
milosnbgd
Drug Član
Drug Član
Garaža: c204, SLK
Lokacija: Beograd
Postovi: 2144
Pridružio se: Uto Sep 20, 2016 2:23 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 5:44 pm

Nemojte pogrešno da me shvatate, i ja sam imao Tigar pre par godina na Cliu....Ali posle scena gde sam stvarno mogao da izgubim glavu, neka hvala
ALFAFORZAITALIA
Korisnikov avatar
interceptor
Garaža: Crosswagon Q4, Smart City coupe
Lokacija: B. Petrovac
Postovi: 2173
Pridružio se: Čet Dec 23, 2010 2:55 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 6:30 pm

Ja sam gomilu takvih scena imao sa Good Year Wrangler F1 i goru gumu od te nisam vozio.Loša po Mokrom a po suvom ni tako.
Korisnikov avatar
milosind
Garaža: Audi A6 2.0TDI
Ex: 147 1.9JTD
Lokacija: Beograd
Postovi: 73
Pridružio se: Ned Jan 02, 2011 5:25 pm

Re: Pitanje za gume

Pet Mar 08, 2019 9:06 pm

Ja trenutno vozim na Audiju TIGAR WINTER1 97H u 215 55 16 (fabricka dimenzija za 2.0)

Uzeo sam ih kao prvu pomoć jer je auto kupljen bez zimskih, a generalno navikavam se na kola pa ni ne jurcam kao što sam to radio sa predhodnom 147. Mada s obzirom da nije quattro nije da ću se nagledati dinamike ko sa 147 :)

Na klizavom se jako lepo ponašaju, nisu bučne na većim brzinama na autoputu (160+), a i već su uspele da spase glavu prvo meni jer sam na klizavom izbegao veći udes, a pritom i zetu kome sam pozajmio auto da ode po klince na Javor planinu.

Penjao sam se po raznoraznim vukojebinama, kad je krenuo haos sa snegom jer me interesovalo kako se ponašaju na istom i tu su se pokazale i više nego dobro.

S obzirom da sam vozio stare wintere na 147 par godina, razlika je poprilično značajna. Da li zbog dizajna šare, popravili su ponašanje kola na klizavom (probao sam par puta da naglo kočim, iscimam auto) i generalno moj utisak je za neku umerenu vožnju radi sasvim dobro posao za to koliko koštaju. Na snegu su odlične.

Na 147 sam imao tigar varijantu UHP letnje i one su me oduševile na ponašanju po kiši takodje. Auto se sasvim lepo ponašao, kočio je kako treba, 215 45 17 je bila veličina. Ja znam šta znači jedan kontinental i mišelin, auto od 200ks+ da imam sigurno bi pre njih video nego tigar.
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Pitanje za gume

Sub Mar 09, 2019 11:58 pm

Malo ozbiljnije gume, ozbiljnija dimenzija. Pireli dokrajčio konkurenciju

Slika Slika Slika
Slika
Korisnikov avatar
Zika
Garaža: Alfa Romeo
Lokacija: Selo
Postovi: 764
Pridružio se: Pon Mar 20, 2017 9:56 am

Re: Pitanje za gume

Uto Mar 26, 2019 12:10 am

Test Auto Motor und Sport za 2019.
Conti Premium Contact 5 jako čudan na kočenju po suvom , zamalo iz kineskog Giti-ja.

Slika Slika
Slika
Korisnikov avatar
horvat
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 JTS 2010
- ex Alfa Romeo Giulietta 1.4 tb 2013
Lokacija: Subotica
Postovi: 1381
Pridružio se: Ned Avg 14, 2016 2:46 am

Re: Pitanje za gume

Uto Mar 26, 2019 12:20 am

Tesko da je Bridgestone bolji od Contija, a kamoli ovoliko, al ajd :)
Korisnikov avatar
Raketa
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo Giu
Lokacija: Lochen am see-salzburg
Postovi: 317
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 7:57 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Mar 26, 2019 6:22 am

Conti u dimenziji 225/40-18 je trenutno 90€
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Mar 26, 2019 8:43 am

Gde, u kom gradu??? :whistle:
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”
Korisnikov avatar
Raketa
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo Giu
Lokacija: Lochen am see-salzburg
Postovi: 317
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 7:57 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Mar 26, 2019 10:11 am

Oponeo.de ili oponeo.at
Korisnikov avatar
Raketa
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo Giu
Lokacija: Lochen am see-salzburg
Postovi: 317
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 7:57 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Mar 26, 2019 3:01 pm

Ajde ljudi potrebna pomoc koje gume uzeti , razlika u cenu sve ukupno je u nekih 10€ po gumi :
Dunlop sport max rt
Dunlop sport max rt2
Conti sportcontact 2
Conti sportcontact 5
Goodyear eagle f1 asy 3
Goodyear eagle f1 asy 5
Sta je od ovih najbolje uzeti ?
Korisnikov avatar
BobanR
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac
Postovi: 3703
Pridružio se: Čet Jul 31, 2014 8:34 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Mar 26, 2019 3:04 pm

Imam Conti sportcontact 5. Odlična guma, zaista nemam zamerki. Ne znam kakve su Goodyear eagle f1 asy 5, ali moj izbor bi definitivno bio conti
Sébastien Loeb napisao:...Ore taj snijeg kao kombajn sjeno...
Korisnikov avatar
Raketa
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo Giu
Lokacija: Lochen am see-salzburg
Postovi: 317
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 7:57 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Mar 26, 2019 3:20 pm

Najverovatnije ce onda on biti , 95€ komad
Korisnikov avatar
horvat
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 JTS 2010
- ex Alfa Romeo Giulietta 1.4 tb 2013
Lokacija: Subotica
Postovi: 1381
Pridružio se: Ned Avg 14, 2016 2:46 am

Re: Pitanje za gume

Uto Mar 26, 2019 3:21 pm

Mislim da celu tu listu mozes suziti na conti sportcontact 5 vs goodyear eagle f1 asy 5 (ne vidim nikakvu prednost starijih modela istih guma?), a izmedju te dve vec ne znam da ti kazem :)

Za Dunlop sam cuo lose kritike od nekih drugara sto voze 19', kazu raspale se jako brzo... Ne istrosile, nego raspale bukvalno se ogulio gazeci sloj, otpadali komadici gume itd. Da li im neko uvalio fals, il je stvarno toliko lose - ne znam da kazem :)
Korisnikov avatar
Raketa
Drug Član
Drug Član
Garaža: Alfa Romeo Giu
Lokacija: Lochen am see-salzburg
Postovi: 317
Pridružio se: Čet Apr 20, 2017 7:57 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Mar 26, 2019 3:27 pm

Naveo sam te modele sve modele zato sto je cena ista sa ovima..:
Korisnikov avatar
edin
Saradnik Uprave
Saradnik Uprave
Garaža: alfa 156 1.9 jtd 2001 tuned end remaped; 2.0 ts RIP
Lokacija: zemun
Lokacija: Zemun;Beograd
Postovi: 7545
Pridružio se: Čet Nov 24, 2011 6:32 pm

Re: Pitanje za gume

Uto Mar 26, 2019 3:57 pm

Dunlop se trosi ki blesav, moj savet definitivno ide za Conti SC5, cak ni od dvojke ne bih bezao...
“If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus”

Povratak na “Area Servizio”